Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

7.03.2014
piątek

Świątynia Opatrzności pod lupą prokuratury

7 marca 2014, piątek,

Wczoraj odebrałem zawiadomienie, że prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w Ministerstwie Kultury na udzielenie dotacji w wysokości łącznie 44 milionów złotych w latach 2008 – 2014 podmiotowi nieuprawnionemu – Archidiecezji Warszawskiej, na muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Kopuła Świątyni Opatrzności Bożej

Na początku lutego złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w sprawie dotacji 6 milionów złotych, jaką Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Archidiecezji Warszawskiej. Teoretycznie na muzeum, w praktyce na Świątynię Opatrzności Bożej, kosztem setek innych projektów opiewających na ułamek tej sumy. Sprawę jako pierwszy nagłośnił na swoim blogu Jacek Kowalczyk.

Oburzeni tą sprawą zainicjowaliśmy w „Liberté!” protest, do którego w ciągu kilkunastu godzin przyłączyły się tysiące osób. Kontrola NIKu z 2012 roku wykazała, że przyznanie tych środków mogło być nie tylko działaniem nieprzyzwoitym, ale także nielegalnym, ponieważ Archidiecezja Warszawska nie była uprawniona do otrzymania takiej dotacji (wówczas w wysokości 4 milionów). Uznałem, że najlepszym sposobem zbadania czy prawo zostało złamane będzie napisanie doniesienia do prokuratury.

Prokuratura Rejonowa Warszawa – Śródmieście Północ powiadomiła mnie, że 21 lutego wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w MKiDN. Co ciekawe prokuratura sama zdecydowała się rozszerzyć zakres śledztwa także o rok 2008 i 30 milionów, jakie otrzymała wtedy z funduszy ministerstwa Archidiecezja Warszawska. Tekst zawiadomienia przytaczam in extenso poniżej.

Sekretariat Prokuratury zawiadamia Pana, jako zawiadamiającego, że postanowieniem Prokuratora Rejonowego Warszawa – Śródmieście Północ w Warszawie z dnia 21 lutego 2014 r. wszczęte zostało  śledztwo pod sygnaturą 4Ds/303/14 w sprawie przekroczenia uprawnień w okresie od 2008 do 2014r przez funkcjonariuszy publicznych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego polegającego na udzieleniu podmiotowi nieuprawnionemu – Archidiecezji Warszawskiej w ramach programu Rozwój infrastruktury kultury – Infrastruktura Kultury dotacji w wysokości 30 milionów złotych w roku 2008, 4 milionów złotych w 2012 r., 4 milionów złotych w 2013 r., 6 milionów złotych w 2014 r. na realizację projektu Ekspozycja Główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – roboty budowlane działając na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 § 1 kk.

Bardzo wiele osób uważało, że prokuratura nie zdecyduje się na taki krok i że skończy się na szumie medialnym. Decyzja o wszczęciu śledztwa, to pierwszy sygnał świadczący o tym, że prokuratura sprawy nie zlekceważyła, a argumenty przeciw finansowaniu muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej należy traktować bardzo poważnie.

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 29

Dodaj komentarz »
 1. Zaiste, niezwykła to „odwaga” ze strony Prokuratury, że w demokratycznym (podobno) kraju, w którym kościół NIE rządzi (podobno) wszczęła śledztwo w sprawie milionów złotych pochodzących z NASZYCH podatków, a przekazanych na cel, który NIE służy całemu społeczeństwu.
  Do tego przekazany niezgodnie z prawem….
  Ale cóż… można się spodziewać, że aby się podlizać kościołowi, nasi „wspaniali” i „mądrzy” politycy niedługo zmienią prawo.
  Jakież to wszystko obrzydliwe..

 2. Decyzja o wszczęciu śledztwa nie jest jeszcze sukcesem ani gwarantem rzetelnego załatwienia sprawy. Prokurator może, upraszczając nieco ale z praktyki wiem że nie tak bardzo, wedle swojego „widzimisię” wszczęte śledztwo umorzyć. A wtedy Pan, jako zawiadamiający, wcale nie musi być stroną (poszkodowanym), i zażalenie na działanie prokuratora Panu nie przysługuje. I sprawa zamknięta. Zatem spokojnie czekajmy.

 3. Rozliczać tych czarnych złodziei źe ludzie wpłacając na to są tacy powaleni ale na ciemności i fanatyźmie robi się kaskę wy czarne pedofile szpitale buduicie wduperuchacze w sukienkach

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie Redaktorze,

  zgadzam się z Umiarkowanie_sceptycznym,

  zastanawia mnie, z czysto semantycznego i prawniczego punktu widzenia, jaki jest podstawowy zarzut formułowany przeciwko postępowaniu urzędników ministerstwa.
  Czy uważa Pan, że beneficjent dotacji nie jest podmiotem wymienionym w paragrafie pierwszym rozporządzenia (nie prowadzi działalności kulturalnej), czy też – że naruszone zostały procedury zgłoszenia się podmiotu ubiegającego się o dotację w zakresie dopełnienia formalności.

  Rozumiem, że brak precyzji może być podyktowany względami taktycznymi (Prokuratura zbada jak najwięcej i coś może znajdzie i tu i tu).

  Z drugiej jednak strony, jeśli strona formalna została przez budowniczych Świątyni Pazern… (pardon) Opatrzności Bożej – Prokuratura nie mając woli drążenia sprawy, uzna, że muzeum to „infrastruktura kulturalna”, sprawę umorzą na brak znamion, stwierdzą też, że nie jest Pan zawiadamiającym, którego prawa zostały naruszone wskutek przestępstwa. Zażalenia wówczas Pan nie złoży (chcąc zawnioskować o biegłego, który będzie wiedział najlepiej) i po sprawie.

 6. Uwierzę gdy zobaczę tą kasę oddaną a winnych ukaranych. Ale na razie zgoła średniowieczny immunitet KRK w tym kraju jest nienaruszalny.
  Przypominam, że Opus Dei kontroluje Ministerstwo Sprawiedliwości. A ilu tych mafiozów siedzi na innych kluczowych stanowiskach?
  Zaraz kler podniesie wrzask jakie prześladowanie mu się dzieje.
  Dobrze, że p. Redaktor podjął próbę egzekucji prawa – przede wszystkim tego zapisanego w Konstytucji ale nie wierzę w jego skuteczność

 7. Dobra robota Jazdzewski !

  Nie miejmy jednak zludzen. Prokuatura jest zdominowana przez agentow opus dei i slugow kk.
  Sledztwo nigdy sie nie zakonczy, nikt za nic nie odpowie. Tak jak w sprawie przekretow komisji majatkowej.

 8. Sprawy kościoła dyktują optykę politykom. Przecież nominacja Gowina na Ministra Sprawiedliwości miała za cel jedynie ukręcenie łba sprawie tzw Komisji Majątkowej – organu niekonstytucyjnego który rozdawał cudzą własność wszystkim zainteresowanym… Jakieś śledztwo? Wyjaśnienia?

 9. Sprawa nie przebije się do opinii publicznej.A szczytem kłamstwa jest wywiad z Profesorem Kołodko na temat Ukrainy.Powiedział w oczy pożal się boże niezależnemu dziennikarzynie ,-pan mi przerywa wtedy ,gdy mówią coś panu do ucha.Przerywal, ,gdy profesor logicznie i prawdziwie wykazywał błędy naszej polityki wobec Putina.,a to nie było zgodne z linia partii.P.Pochanke cały czas przerywa ,a jak wiemy gdy się przerywa to mamy obciachowy wyz demokratyczny.

 10. Anna
  7 marca o godz. 10:59
  Prokuratura w naszym ślicznym kraju potrafi się wykazać heroiczną odwagą i „podjąć czynności” w celu ich umorzenia. wnioskodawca cieszy się, że został potraktowany poważnie i odważnie, prokurator zobaczył własną odwagę w lustrze a sprawa…
  Na końcu: amen!

 11. miejsce w tym periodyku zawsze sie znajdzie, tylko dokop im.
  pod warszawa stoi pendolino za 2,7 mld zlotych czyli 450 razy wiecej, nie ma torow, nie ma artykulow, nie ma dochodzenia. przyjrzyj sie sobie komentatorze.

 12. Najwyższa pora aby wszelkie Kościoły były rozliczane z otrzymywanych finansów i innych aktywów podobnie jak inne Stowarzyszenia. Pełna księgowość i rozliczenie wydatków na cele statutowe. Kasy fiskalne w każdym kościele. Coroczna kontrola finansowa. Ujawnione kwoty otrzymywane ze Skarbu Państwa, bez żadnych nalegań ze strony Obywateli, na stronie http://www.mf.gov.pl. Sprawa jest poważna. KK ma bezpośredni wpływ na ok 20-30% głosów oddawanych w wyborach. Jak jest problem z prałatem to on jest obywatelem Watykanu, a jak ratować kapłanów to chcieli wojsko wysyłać na pomoc…

 13. Jazdzewski chyba myśli, ze lepiej było dać pieniądze na propagowanie gender i tzw. tolerancji. Ha ha ha

 14. Szanowny Panie! Gotów jestem zjeść własny stary kapelusz (i opublikować widok tej konsumpcji) jeżeli pieniądze z budżetu państwa (i samorządów) przestaną płynąć niekontrolowaną strugą-nie, rzeką!-na wszelakie dochodowe przedsięwzięcia KK (a co tam w Szczecinie?). W tej sprawie, podobnie jak i w wielu, wielu innych,NIC się nie zmieni.

 15. Ta decyzja prokuratury oznacza tylko wszczęcie postępowania w sprawie. Za 30 dni albo nieco później zostanie wydana decyzja o umorzeniu śledztwa/dochodzenia. Na tym się to zakończy.

 16. śmiech na sali !!! Teraz jeszcze dołożymy jako podatnicy (nie prawdziwi Polacy) na: dodatkowe „specjalne” etaty w odważnej prokuraturze – etaty tak przecież niezbędnych dla tak WAŻNEJ wg. oburzonego społeczeństwa sprawy, która będzie musiała być „uczciwie” rozpatrzona przez ok. 20 lat (?) oraz specjalne wynagrodzenia za całokształt „osiągnięć” – premii, nadgodzin, „ekspertów” i innych komisji typu majątkowych. Pozdrawiam wszystkich zadowolonych z tego, że redaktor jest zadowolony i odważny. Niech redaktor teraz nie ustaje w wysiłku i liczy te nasze dalsze straty a zyski KK i „donosi” nam na bieżąco jak prawdziwy redaktor śledczy.

 17. Na Muzeum Wielkich Polaków – naszego Wspaniałego Papieża Polaka i ks. Kardynała Wyszyńskiego nie można z budżetu dodać pieniędzy, bo prewitielnyj doniesie i spróbuje zabrać, ale na muzea socjalizmu, i innych kretynizmów wywalić polskie pieniądze można?
  Nasuwa się pytanie: ile Polski w Polsce?

 18. ciekawe ilu naiwnych sądzi, ze minister Sienkiewicz
  zrobi krzywdę swojemu koledze ministrowi Zdrojewskiemu,
  który wypełniał polecenia szefa obu ministrów,
  nie klękającego przed księdzem, premiera Tuska ?

  Swego czasu, Struzik, który bankrutuje Małopolskę dal 20 mln zł i o tym cisza

  A Jajo Glempa rośnie

 19. Droga Sowo, kościół to nie Polska, Wojtyła nie był „Wspaniałym Polakiem” tak samo jak ten mały antysemita Wyszyński. Proszę nie plugawić naszego narodu przyznawaniem tych tytułów takim ludziom, było nie było wysługujących się obcym siłom. Poucz się historii a dowiesz się, że kościół katolicki praktycznei zawsze występował przeciwko Polsce i Polakom. Nie wierz tak łatwo dzisiejszej propagandzie.

 20. Ma rację Tanaka, na końcu prokuratura sprawę umorzy. I tyle będzie z protestów.

 21. Bever
  7 marca o godz. 15:55

  Dobre porownanie. Pedolino jest pomnikim dupka ministra i kosztowalo 450 razy wiecej od tej nielegalnego darowizny 6 mln zl dla kk.

  Ale w sprawie PZU przekret byl jeszcze wiekszy. Proba przechwycenia PZU przez opus dei kostowala polskiego podatnika 24-32 mld zl. To jest 4000 do 5300 razy wiecej od tych 6 mln panie Jazdzewski.

  Przypominam ze opus dei po przykrywka Eureko nabyl w 1999 10% PZN nawet za to nie placac i dostal rowniez prawo zwiekszenia udzialu do 51% w nieokreslonym czasie i po cenach z 1999. Polskie prawo zostalo zbesztane i zgwalcone i nikt za to nie odpowiedzial. Ale kioskarke z Lodzi rezim sadzil za 4 grosze. Bo nie zaksiegowala tranzakcji wartej 4 grosze.

  Panie Jazdzewski, czas zajac sie sprawami powaznymi. I jest ich duzo. Te 6 mln i zadradziecka proba prywatyzacji PZU maja swe korzenie w kolonialnym poddanstwie panstwa Polskeigo wobec Watykanu. Polecam link;
  http://natemat.pl/93569,rzad-wije-sie-na-dywaniku-przed-episkopatem-co-jest-skandalicznego-w-konsultacjach-rzadzacych-z-kosciolem
  To jest zlem No.1

 22. Za czasów Bogdana Zdrojewskiego tj. w 1998 roku atrakcyjny teren w centrum Wrocławia przy ul. Swobodnej róg Powstańców Śląskich został przekazany kolesiowi z formie prezentu wartości ok. 20 mln zł o czym pisał Marcin Rybak w Gazecie Wrocławskiej w dniu 13.10.2008 rok. Wrocławiaie znają hojność B. Zdrojewskiego z czasów kiedy był Prezydentem Wrocławia i również nie żałował na Kościół … dopuszczał się niegospodarności o czym świadczy przeprowadzona „prywatyzacja we Wrocławiu” Grupa rządząca miastem w tym czasie dopuszczała się niegospodarności i niszczenia podmiotów gospodarczych przejmując ich lokale i majątki zostawiając bez środków do życia i nie rozliczając poniesionych nakładów na remont lokalu przy ul. Osobowickiej – Zakład Pogrzebowy HADES.

 23. „Nie ma takiego błota, którym nie obrzucono by nas Polaków w ostatnim czasie. Naprawiacze i weryfikatorzy historii spod znaku syjonizmu zapomnieli jednak o jednym. To błoto nie nas brudzi lecz ich samych.”

  Kto to mógł w 1968 (wydarzenia marcowe) napisać? Bo ponieważ gdyż chyba nie czołowa działaczka PO (dawniej w PZPR)…

 24. To Zdrojewski już ma dwe sprawy w prokuraturze. Możliwość popełnienia przestępstwa przez Ministra zgłosił Rybczyński w listopadzie 2013. http://www.rybczynskicase.com/do-prokuratury#!__do-prokuratury
  W grudniu 2013 wszczęli ślectwo, zobczymy co dalej. Myślicie, że coś z tego wyjdzie?

 25. @Bonita: oczywiście chodzi o „śledztwo” nie „ślectwo”

 26. Też uważam, że prokuratura podjęła sprawę i poszerzyła, wyłącznie celem ostatecznego jej pogrzebania umorzeniem.
  Niestety.
  Okaże się.

 27. Na Slasku,w Zabrzu,w Polsce wysadza sie szpital wybudowany w stanie surowym za ok.500 mil zl.
  Prokuratura milczy!Czy dlatego ,ze jakis urzednik ktory za to odpowiada jest Warszawiakem????
  Czy wy tu gledzacy macie jakis umiar w ocenie bo mieszkacie w stolicy i za nic wasi ……..nie odpowiadaja????

 28. Czy dziwic sie glupocie dziennikarza, ktory przez 25 lat nie zauwazyl, ze zyje w kolonii watykanskiej? Po miliardach zlotych wydanych na jedyny sluszny kult w tym ziemniaczanym Iranie?

  Tyle pytan, tak malo odpowiedzi.

 29. Karul i inni bezmyslnie tu piszacy:incjator budowy tego znajdujacego sie w fazie wysadzania szpitala byl facet bezbozny,uwielbiany przez takich jak wy!

 30. Tutaj najnowsze wieści/ z kruchty/:
  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1573421,1,nowa-dotacja-resortu-kultury-dla-swiatyni-opatrznosci-bozej-teraz-200-tysiecy-zlotych.read
  To jest państwo wyznaniowe i nic nie znaczy konstytucyjny rozdział państwa od kościoła. Bogiem, a prawdą dlaczego właściwie miałby coś znaczyć? Wszak prawo w naszej ojczyźnie obowiązuje tylko niektórych – czyż nie?

css.php