Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

3.04.2014
czwartek

Straszenie OFE, czyli którędy na Budapeszt?

3 kwietnia 2014, czwartek,

Walcząc z OFE, Tusk, Rostowski i Bielecki wypuścili z butelki antyrynkowego dżina, który na krótką metę posłużył im dobrze przy demontażu reformy emerytalnej. Ale to Jarosław Kaczyński spełni dzięki niemu swoje życzenie.

Od pierwszego kwietnia wybieramy między OFE i ZUS-em. To finał wielkiej kampanii mającej zniechęcić Polaków do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rządzący uznali, że narażania przyszłych emerytur z powodu narastającego długu „ciemny lud nie kupi”. Trzeba było przeprowadzić całą akcję oczerniającą filar kapitałowy i jego obrońców. OFE zostało uznane za winne powiększania długu publicznego (dlaczego nasze przyszłe emerytury powiększają dług, a nie powiększają ich wydatki np. na policję czy służbę zdrowia? – zasadnie pytał Tomasz Kasprowicz), a ich obrońcy oskarżeni o „płatny lobbing i quasi-naukę”.

Krótkoterminowo rząd zapewnił sobie możliwość dalszego zadłużania, szczucie Polaków na „złych kapitalistów” i „spekulantów” dało polityczną osłonę dla zamiany miliardów obligacji na ich kontach na zapisy w ZUS. Tusk i jego doradcy nie dostrzegli jednak, że w ten sposób otworzyli drogę dla tych, którzy dla rynku i jego instytucji czują szczerą pogardę. Demagogów, którzy jak prezes PiS Jarosław Kaczyński nie owijają w bawełnę: „Charakterystyczny dla komunizmu mechanizm selekcji negatywnej przeniósł się do biznesu. To właśnie biznes stanowił i niestety w wielu przypadkach nadal stanowi przystań dla ludzi dawnego systemu. Ten proces musi zostać odwrócony”.

PiS nie ograniczy się do straszenia. Całkowita likwidacja „złodziejskich” OFE to będzie pierwszy logiczny ruch, wykorzystujący zgromadzony przez rząd Tuska polityczny kapitał antyrynkowej demagogii. Następny w kolejce będzie NFZ, potem trzeba będzie przyjrzeć się bankom (nieuczciwe kredyty w obcych walutach), firmom budowlanym (budują za drogo), korzystającym z funduszy europejskich. Podejrzana będzie każda instytucja funkcjonująca na styku państwa i gospodarki i każdy mechanizm, który próbuje w ramach budżetu państwa wprowadzać elementy rynkowej kalkulacji zysków i strat.

Jak Tusk i Bielecki – już w opozycji – stojąc ramię ze zdyskredytowanym przez siebie Leszkiem Balcerowiczem, będą uzasadniać Polakom tę woltę? Jakich argumentów użyją, kiedy Kaczyński wyciągnie proste konsekwencje z głoszonych przez nich haseł?

W 2015 roku, podobnie jak 10 lat wcześniej, kiedy PO chciała budować z PiS-em IV RP, może się okazać, że wyborcy wolą oryginał od podróbki. W radykalizmie znajdującego się w opozycji Jarosława Kaczyńskiego nie przelicytuje nikt. Pytanie, w imię jakich wartości przeciwstawią mu się rządzący dziś, kiedy znajdzie się on u władzy?

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 72

Dodaj komentarz »
 1. No ja się zgadzam, że to było krótkowzroczne. Na szczęście Prezes PiSu nie pozwoli platformie przegrać. Ja bym się bardziej obawiał lewicowej demagogii za kilkanaście lat. Jeśli do tego czasu PO będzie kontynuować antyrynkowe działania.

 2. A najgorsze w tym wszystkim jest to ,ze nie ma żadnej sensownej partii, na którą można by zagłosować nie tylko ze strachu przed PIS. Pewnie niebawem ukażą się kolejne sążniste artykuły redaktorów Władyki i Janickiego o dziejowej konieczności głosowania na PO.

 3. Ze wszech miar słusznie Pan pisze, z wyjątkiem jednego:

  Ta opisana metoda kłamliwej propagandy jest skuteczna!
  Proszę podziwiać, jak zadziałała na zabór Krymu.
  Opłaciło się.

  Wymieniony przez Pana doradca, rządzący z tylnego siedzenia rynkowym ignorantem (a nie on: rządem), znalazł wspólny mianownik dla trzymania władzy i uwłaszczenia się na tej neoludowej.
  Gdy na rynku władzy brakło konkurencji i kompetencji, można było koniunkturalną label-nalepkę liberalizmu kongresowego odlepić – i wylazła mentalność zarządcza totalitarnego kacyka, grabiącego pod siebie.
  Bo kapitalizm państwowy w takiej hybrydzie gospodarki ludowej, jaką zakonserwowaliśmy sobie, jak kusił za komuny, tak kusi.
  Pozdrawiam.

  Nb. równie słuszny i trafny jest dzisiejszy komentarz W.Maziarskiego w GW.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. PiS nie jest radaykalny , tylko wasalny inaczej .
  PiS i PO to dwie krople wody, niby różne, ale dla wyborcy takie same.
  Demokracja sprowadzająca się do straszenia się wymiennie rządami PO lub PiS jest zużyta do cna.
  OFE to jest pikuś w porównaniu do masowej emigracji młodych ludzi i spodziewanego krachu systemu ubezpieczeń emerytalnych.
  To będzie cyrk, jak się to pokolenie Jana Pawła II zestarzeje.
  Miliony ludzi na zapomogach to wizja przyszlości. teraz na umowach śmieciowych, lub w szarej strefie, a przyszłości bida z nędzą.
  Obecne elity polityczne to tancerze bajo-bongo, o bongo baja.

 6. Nie jestem ekonomistą, ale sam widzę, że wszystko jest tutaj manipulacją. Najpierw tłumaczono nam, że reforma z OFE da nam godziwe emerytury (vide Pan były premier, a obecnie europoseł PO Jerzy Buzek). Teraz mówi się nam, że OFE to złodziejstwo i jeden wielki szwindel. Zwykła logika mówi, że coś jest nie tak. Albo oszukiwał nas Pan Buzek albo Rostowski. Jedno jest pewne – ich emerytury nie są zagrożone i będą bardzo wysokie.

 7. Konia z rzędem temu, kto zrozumie i wyjaśni, co ma wspólnego NFZ – przypomne, że jest to mechanizm powszechnego i obowiązkowego quasi-ubezpieczenia – z mechanizmami rynkowymi. Autor chyba nie bardzo rozumie, jak działa powszechne obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Ani nie słyszal o histerycznych protestach w USA przeciwko wprowadzeniu Obamacare, właśnie pod hasłem, że to zamach na rynek i na wolność.

 8. Polski partyjny motloch jest zagrozeniem dla polakow, dla ziewrzat, dla Polski i dla pokoju w Europie.

  Nie widac ani jednego polityka z mnimum rozgarniecia, kwalifikacji, doswiadczenia i rozsadku.

  W partiach politycznych terroryzowanych przez dozywotnich dyktatrow dozwolony poziom inteligencji jest ustalany po przez tych ze dyktatorow. Po przez ich kulty jednoski, jak w stalinizmie z najczarnieszych dni.

  A media pija z zachwytu !!!

 9. @ topolowka, 4 kwietnia o godz. 7:53

  Masz zupełną rację, w tej kwestii (nfz) Gospodarz nie wykazał się znajomością tematu i mechanizmów tego przekrętu na obywatelach.
  Co nie zmienia, że generalnie ma zupełną rację co do oceny rabunkowego skoku na ofe.
  Pozdrawiam.

 10. OFE miało prawie 2 mln akcji w korporacji PBG której w tym tygodniu odebrano
  zakończnie budowy polskiego zbiornika na gaz .
  Ile straci OFE i ci naiwniacy , którzy tam wkładali swoje pieniądze?
  Prosimy o wyjaśnienie , czy ta decyzja jest kpiną z OFE , czy pochopną decyzją polskiego rządu?

 11. … a tutaj głos nieostatniego, pardon! – nieostatniej nawróconej:
  http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/gospodarka/20140403/oreziak-ofe-dzielo-sztuki-propagandy-medialnej..

  …ale gdyby jakby co – pono w mętnej wodzie łatwiej…

 12. Oh Leokadia… znany bard socjalizmu.

  Czemu nie zaproponuje np Grekom swych bajeczek o „ZUSie – pośredniku przekazujący część dochodu od osób pracujących do emerytów.” ?
  🙂
  Grecy chętnie by przytulili emerytury w starej wysokości 😉

  I ta montonna propaganda socjalizmu w bemben „czy się stoi czy się leży emerytura się należy” 😉 bo ZUS to „pośrednik przekazujący część dochodu od osób pracujących do emerytów”
  A równocześnie się wszystkim wmawia że ZUS to odkładanie na przyszłą emeryturę 😉 I kto nie płąci ZUSu ten umrze z głodu na starość 🙂

  Co ciekawe p. Leokadia dostrzega kres socjalizmu, cyt: „Jak się okaże, że już nie mamy możliwości dalszego zadłużania kraju, to przyjdą brutalne cięcia wydatków na cele gospodarcze i społeczne, na wszystko, co dla ludzi jest ważne”
  Ale jakoś mimo to dzielnie mnoży przyszłe zobowiązania państwa, aby jak najszybciej ów grecki czy PRLowski kres nastąpił … 😉

  Taka natura socjalistów i etatystów …

 13. Panie Jazdzewski, nie rozumiem sensu tego felietonu. To jakies fantazje bez celu.

  Fakty sa takie;
  Zus powinien pozostac obowiazkowym systemem emerytalnym. Ale Zus trzeba naprawic. Zus zostal powaznie zniszczony po przez polityke ostatnich 25 lat. Po 1989 Polska stracila 5-6 mln miejsc pracy, 5 mln polakow wyemigrowalo, dzietnosc polakow stanowi obecnie zaledie 50% tego co bylo w Generalnej Guberni. Rezimy ostanich 25 lat doprowadzily do kryzysu demograficznego. Jest naturalne ze w takich okolicznosciach Zus nie moze samodzielnie operaowac.
  Dlatego jest obciazeniem budzetu.

  Gdyby ubezpiecczenia emrytalne nie byly obowizkawe, zaledwie 4% polakow zabezpieczyla by sobie emerytury. To droga do anarchi.

  OFE natomiast nie powinny miec zadnych gwarancji. Polak nie powinien wybierac miedzy ZUS i OFE. Polak pracujacy po wypelnieniu obowiazku wobec Zus sam powinien decydowac czy potrzebuje dodatkwe ubezpiecznie emerytalne. Jezeli tak to niech sobie to robi prywatnie. Np w PZU.

  Gdyby Zus mial szanse sprawnie dzialac, obecne emerytury byly by placone z obecnych wplywow. Male nadwyzki powinny stanowic rezerwy i byc inwestowane. W takim systemie nie ma ryzyka ani marnotrastwa. Oczywiscie pod warunkiem odpowiedzialnej polityki demograficznej i zatrudnienia.
  Niestety dyktator Donek to tylko historyk.

  OFE natomiast to gigantyczne marnotrastwo i wielkie ryzyko. Oraz sposob na wyprowadzanie kapitalu z Polski.

  Wiekszosc obecnych OFE firm jest w obcych lapach. Obcokrajowcy decyduja w obcych krajach jak inwestowac dla swego dobra kapital wplacany przez polakow.

  A inwestycje OFE, jezeli nawet w Polsce, sa smiechu warte. Kupowanie rezimowego papieru lub akcji na gieldzie to gigantyczne marnotrastwo produktywnosci kapitalu. Produktywnosc tak inwestowanego kapitalu jest ZERO. Polaka gospodarka nic z tego nie ma. Pasa sie tylko czlonkowie zarzadu i wlasciciele OFE.

 14. Większość z Was ma pretensje do rządu o to , że zabiera a ja o to, że zaniedbał starania, by było od kogo i z czego zabierać.
  Wszystko zależy od proporcji tych, co u dyszla w stosunku do tych, co na wozie.
  Obecne władze martwią się, by tym, co na wozie było dobrze a w d..ie mają stan i kondycję tych, co ciągną ten wóz.

 15. axiom1
  5 kwietnia o godz. 7:57
  Jestem dokładnie tego samego zdania.
  Do OFE wpłynęło ok. 300 mld zł ( nie chce mi się szukać szczegółowych danych ), które miały być inwestowane. Dla mnie inwestowanie, to wkładanie pieniędzy w przedsięwzięcia owocujące wzrostem wolumenu produkcji a przy okazji tworzeniem nowych stanowisk pracy.
  Jeśli przyjąć nawet 200 000 zł jako przeciętny koszt utworzenia jednego stanowiska pracy to powinno z tych funduszy powstać ich ok. 1 500 000 – widzi je ktoś tu, w Polsce ?

 16. MMK – spadaj na drzewo sikorki doić. Bo rozumiem, że nic merytorycznego na obronę OFErm nie masz. (Nie żebym kochał ZUS) I tak dobrze, że nie bredzisz o „kradzieży pieniędzy odłożonych przez ludzi”.

 17. Kaesjot:znowu piszesz glupoty.Nie o 300mld chodzi.nie mam juz cierpliwosci tego sprawdzac.Ale te 200.000 i miejsca pracy:daj sobie to komus wytlumaczyc!Zrozumiesz wtedy ze Sztaudyger miel racje kiedy mawial:nie pchaj sie na afisz,jak nie potrafisz.
  Kilku innych tez pisze ,pisze,pisze itd.

 18. K.Mazur:strzelil Pan w 10.Przewiduje ,dojscie do wladzy lewicy,szybciej:moze juz za kilka latPodstawa ideologiczna jest polskie nieszczescie:bezinteresowna zawisc,na zasadzie: ja nie mam ale ty h…. tez nie bedziesz mial! To cofnie Krolestwo Warszawskie o wiele lat do tylu!Takze ,obecna ,do granic tebilizmu zorganizowana centralizacja wladzy dorobi reszte!
  Gratuluje:kroto i celnie strzelone!!!!!!!

 19. Luap
  8 kwietnia o godz. 13:05
  Proszę bardzo – przedstaw swoją wersję.
  Konkretnie, liczbami gdzie jest te 280 mld zł , które ponoć są ( były ? ) na kontach OFE. Co się na tę kwotę składa ?
  Nie każda fabryka to zautomatyzowane, zrobotyzowane linie obróbcze i montażowe, w której średni koszt jednego miejsca pracy wynosi 1,5 – 2 mln zł albo i więcej.
  Za kilkadziesiąt tysięcy możesz już kupić uniwersalną obrabiarkę, a za 100 -200 tyś. CNC, która gdy będzie pracować na 3 zmiany da pracę 3 ludziom bezpośrednio przy niej, nie liczac pracowników obsługi .
  Nawet jeśli przyjąc średnio 500 000 zł na jedno stanowisko pracy to jest dalej prawie 600 000 nowych miejsc pracy. To mniej więcej tyle co 30 zakładów takich jak HCP w szczytowym okresie, zdolne wyprodukować rocznie (proporcjonalnie ) np. 1500 – 1800 silników okrętowych, 10 000 wagonów, 1500 – 2000 lokomotyw.
  Jakoś nie pamiętam, by w Twoich wypowiedziach jakieś konkrety były.

 20. Kaesjot:8.4 probowalem odp.Cenzor nie pozwolil.Niemam zamiaru pisac drugi raz.

 21. No nie mogę. Poziom taniej retoryki straszenia PISem osiągnął tu chyba apogeum. Tusk zrobił coś tak karygodnego, że już żaden dziennikarz nie ośmieli się go wprost bronić.. to zamiast tego mówi, że Kaczyński zrobi jeszcze gorzej. Czy to jest jeszcze hipokryzja, czy już jakieś inne zjawisko, nie do końca nazwane i opisane?

  Poziom zażenowania jaki odczuwam po przeczytaniu tego tekstu jest wyższy niż pamiętam bym miał kiedykolwiek podczas czytania polskiej prasy. Naprawdę nie ma Pan, Panie Redaktorze żadnych granic?

 22. ylhzlkb{e{fxtlj, [url=http://www.oukzspxeun.com/]fhcseiaxce[/url]

 23. To love oneself is the beginning of a lifelong romance

 24. Not only is there no God, but you try getting a plumber at weekends.

 25. I am ready to meet my Maker. Whether my Maker is prepared for the great ordeal of meeting me is another matter.

 26. Momma always said life was like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get.

 27. In any contest between power and patience, bet on patience.

 28. A man can’t get rich if he takes proper care of his family.

 29. A state of war only serves as an excuse for domestic tyranny.

 30. Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the former.

 31. Oh for pity’s sake. HERE. Two pebbles. Two more pebbles. FOUR pebbles. What is WRONG with you people?

 32. I choose a block of marble and chop off whatever I don’t need.

 33. If we knew what it was we were doing, it would not be called research, would it?

 34. I was married by a judge. I should have asked for a jury.

 35. Every normal man must be tempted at times to spit upon his hands, hoist the black flag, and begin slitting throats.

 36. Cytuje z glowy:Niechaj narodowie wzdy postronni znaja,iz Polacy nie gesi ,iz swoj jezyk maja! Ej,przed kim chcecie sie popisywac!

 37. My advice to you is get married: if you find a good wife you’ll be happy; if not, you’ll become a philosopher.

 38. Inanimate objects can be classified scientifically into three major categories; those that don’t work, those that break down and those that get lost.

 39. You have a cough? Go home tonight, eat a whole box of Ex-Lax — tomorrow you’ll be afraid to cough.

 40. Rarely is the question asked: Is our children learning?

 41. Your Highness, I have no need of this hypothesis.

 42. The use of COBOL cripples the mind; its teaching should, therefore, be regarded as a criminal offense.

 43. There are two ways of constructing a software design; one way is to make it so simple that there are obviously no deficiencies, and the other way is to make it so complicated that there are no obvious deficiencies. The first method is far more difficult.

 44. In this world, nothing is certain but death and taxes.

 45. Mr. Wagner has beautiful moments but bad quarters of an hour.

 46. Why do grandparents and grandchildren get along so well? They have the same enemy — the mother.

 47. I invented the term Object-Oriented, and I can tell you I did not have C++ in mind.

 48. He can compress the most words into the smallest idea of any man I know.

 49. The wit makes fun of other persons; the satirist makes fun of the world; the humorist makes fun of himself.

 50. So I was in my car, and I was driving along, and my boss rang up and he said ‚You’ve been promoted’. And I swerved. And then he rang up a second time and said ‚You’ve been promoted again’. And I swerved again. He rang up a third time and said ‚You’re managing director.’ And I went into a tree. And a policeman came up and said ‚What happened to you?’ And I Said ‚I careered off the road.’

 51. I am not young enough to know everything.

 52. Future historians will be able to study at the Jimmy Carter Library, the Gerald Ford Library, the Ronald Reagan Library, and the Bill Clinton Adult Bookstore.

 53. Learning is what most adults will do for a living in the 21st century.

 54. A mind all logic is like a knife all blade. It makes the hand bleed that uses it.

 55. The best way to predict the future is to invent it.

 56. Did you ever walk in a room and forget why you walked in? I think that’s how dogs spend their lives.

 57. A lie gets halfway around the world before the truth has a chance to get its pants on.

 58. But at my back I always hear Time’s winged chariot hurrying near.

 59. Science is like sex: sometimes something useful comes out, but that is not the reason we are doing it

 60. I have seen the future and it is just like the present, only longer.

 61. Smoking is one of the leading causes of statistics.

 62. A state of war only serves as an excuse for domestic tyranny.

 63. To the Honourable Member opposite I say, when he goes home tonight, may his mother run out from under the porch and bark at him

 64. You can get more with a kind word and a gun than you can with a kind word alone.

 65. War doesn’t make boys men, it makes men dead.

 66. I’d stop eating chocolate, but I’m no quitter.

 67. Clothes make the man. Naked people have little or no influence on society.

 68. The difference between pornography and erotica is lighting.

 69. Everything secret degenerates, even the administration of justice.

 70. I’m trying to see things from your point of view but I can’t get my head that far up my ass.

 71. I’m living so far beyond my income that we may almost be said to be living apart.

 72. If you give a man a fish, he will eat for today. If you teach him to fish, he’ll understand why some people think golf is exciting.

 73. The man who does not read good books has no advantage over the man who cannot read them.

css.php