Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

2.06.2014
poniedziałek

Korek dla wszystkich, szampan dla wybranych

2 czerwca 2014, poniedziałek,

Obama zamknie Warszawę, więc czemu 4 czerwca (i przez następnych 5 dni) nie skoczyć do Łodzi na Igrzyska Wolności?

W ramach świętowania 25 rocznicy wolności już w przeddzień święta (takie polskie wigilijne skrzywienie) Barack Obama zamknie Warszawę. To, co powinno być wielkim świętem społecznie wywołanego przełomu, ograniczy się do szampana dla wybranych w Arkadach Kubickiego i wielkiego korka dla pozostałych.

Oczywiście w żadnym razie nie jestem przeciwnikiem wizyty amerykańskiego prezydenta, choć nie wiążę z nią specjalnych nadziei na przełom ani tym bardziej na poruszenie trudnych kwestii, jak choćby inwigilacja polskich obywateli przez NSA. Mimo symbolicznej wagi związanej ze szczytem w Warszawie sprowadzenie wielkiego obywatelskiego święta, jakim jest rocznica wyborów 4 czerwca 1989, do koktajlu z obstawą – uważam jednak za nieporozumienie. Nie ma porównania z 11 listopada, przejętym praktycznie bez żadnych środków i wsparcia przez narodowców. Fakt, że ani instytucje państwowe, ani bogate prywatne fundacje, ani organizacje pozarządowe sobie z 4 czerwca nie poradziły, uważam za naszą wspólną wielką porażkę.

Skojarzenia z 4 czerwca nie muszą przecież ograniczać się do leczenia polskich kompleksów kilkoma pochwałami zza oceanu (które zresztą już nie robią na nas większego wrażenia) ani do elitarnych wspominkowych spędów na galach i rautach. 4 czerwca to z jednej strony święto wolności i jako takie powinno być wydarzeniem bez zadęcia, przemów i tej całej oficjałki, która jest w stanie każdego po 3 minutach zmusić do zmiany kanału – czyli po prostu radosną imprezą. Z drugiej strony to zobowiązanie – okazja do poważnej refleksji i do rozmowy, na którą w przestrzeni publicznej miejsca jest coraz mniej.

Dlatego zamiast czekać na innych, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować z okazji 4 czerwca Igrzyska Wolności. Igrzyska Wolności to 5 dni debat młodych ludzi z najważniejszymi współczesnymi światowymi myślicielami o wyzwaniach dla wolności dziś, o władzy, o tym, co się dzieje w Rosji i na Ukrainie, o rosnącej roli Azji, o prawach człowieka i bardzo wielu innych tematach.

Igrzyska Wolności to nasza – po łódzku alternatywna – odpowiedź na oficjalne imprezy, jakie z okazji 25 rocznicy wyborów 4 czerwca będą się odbywać w Warszawie i całym kraju. 25 lat wolności to zbyt ważna rocznica, żeby pozwolić zmarnować ją politykom spierającym się o historię. My chcemy porozmawiać o przyszłości, o wyzwaniach dla wolności dziś, o tym, co ważne dla pokolenia 30-latków, którzy ten świat muszą wreszcie urządzić po swojemu. Zamiast okolicznościowych przemówień będą żywe dyskusje z najwybitniejszymi światowymi intelektualistami. W świecie globalnych zależności koncentrowanie się na swoim wąskim wycinku rzeczywistości nie ma żadnego sensu.

Zamiast akademii ku czci – każdego wieczoru na afterparties grać będą u nas najlepsze młode jazzowe zespoły, a potem łódzcy DJ-e. 25 lat wolności – nasz wielki wspólny sukces chcemy świętować bez zadęcia – ciekawą rozmową i dobrą zabawą, bez krawatów, co nie znaczy, że nie na serio. Dzięki Igrzyskom Wolności 4 czerwca na 5 dni Łódź stanie się polską stolicą wolności. Miejscem najciekawszych spotkań i najbardziej poruszających dyskusji. Bądźcie tam z nami.

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. Tytuł mówi wszystko!

 2. Tak tytuł jest wymowny.
  A pod linkiem prawdziwi ludzie wolności. Brakuje tylko gangsterów „pershinga”, „Dziada” itp.

  http://www.nie.com.pl/22-2014/ludzie-wolnosci

 3. 25 lat wolności !.Dobra okazja by zapytać, przypominając Mieczysława F. Rakowskiego: „wolności od czego ?.” Od zadęcia, politycznej megalomanii, łgarstw i konfabulacji mediów, czy zwykłego strachu przed wojną i podżegaczami do niej ?.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jeśli ktoś ogłosi konkurs na najktrótszą ocenę XXV lecia to tytuł ten w najlepszy sposób odzwierciedla rzeczywistość! Brawa dla autora!

 6. Ta wolnoscia udlawi sie ponad 50% Polakow zyjacych ponizej minimum socjalnego… zapomnij nawet o korku nie mowiac o szampanie w Lodzi Kaliskiej.

  Beda mieli wolny wybor czy zjesc zupe czy kupic dziecku buty.

  Jeden z blogowiczow sporzadzil zestawienie wolnosci.
  Odmienianej przez elity ze cmokaniem przez wszystkie przypadki.

  Danie 25-lecia – szczaw i mirabelki

  Zwierzę 25-lecia – leming

  Dwór 25-Lecia – chrobielin

  Tekst 25 lecia: Panie Waldku , pan się nie boi.

  Kapłan 25 lecia – ks. Lemański

  Lot 25-lecia: cywilny

  Winni 25-lecia – piloci

  Kura 25-lecia – Jacek

  Adwokat 25 lecia: Widacki.

  Lekarz 25 lecia: Mirosław G.

  Patent 25 lecia – Możeł

  Reforma 25-lecia: OFE.

  Kumple 25-lecia: Rywin- Michnik

  Rambo 25-lecia: Jerzy Dziewulski

  Big Band 25-lecia: Grupa Trzymajaca Władzę.

  Ustawa 25-lecia: lub czasopisma.

  Transfer 25-lecia – Michał Kamiński

  Zmiana 25-lecia – #NocnaZmiana

  Tweet 25lecia – „Witam serdecznie”

  Autorytet 25-lecia: Waldemar Kuczyński.

  Redaktor 25 -lecia: Tomasz Wołek.

  Magister 25-lecia – znowu Aleksander K.

  By Cyceron —
  Cyceron
  Gawronik, ARTB, Amber Gold i inni nawet sie zmiescili taki tlok na liscie.

 7. Falicz jak Jezus po zmartwychwstaniu…..wszedzie!

 8. @Falicz

  Widze P. Jadrusiu, ze z nostalgia wspomina Pan wspaniale lata PRLu choc zapewne biegal Pan wtedy na bosaka z choragiewka przed lub za orkiestra. Skad u Ciebie tyle nienawisci do tego co sie robi w Polsce? Czyzby to ze „nas” tam nie chcieli?

  A moze by tak zamiast narzekan i oczerniania od tylu lat przeprowadzic jakas uczciwa analize tego co jednak zrobiono? Jak pamietam sprzed prawie 40laty (moze troche mniej) to niewiele z tego co jest dzisiaj bylo dostepne dla tych srednio-bogatych. Nie mozna patrzec tylko na dol. Doly sa wszedzie, w Australii tez (w stylu: a u was bija murzynow). Dla przypomnienia o Australii (za Wikipedia) : … Youth unemployment (15–24) stood at 11.2%.[228] Data released in mid-November 2013 showed that the number of welfare recipients had grown by 55%. In 2007 228,621 Newstart unemployment allowance recipients were registered, a total that increased to 646,414 in March 2013 …

  Czyli tez nie jest tak slodko w kraju bedacym piatym pod wzgledem dochodu per capita.

 9. „A moze by tak zamiast narzekan i oczerniania od tylu lat przeprowadzic jakas uczciwa analize tego co jednak zrobiono?”

  Zrobiono wiele.

  Zaciagnieto niewyplacalne dlugi na konto polskich dzieci i pokolen jeszcze nie urodzonych. To juz 25 lat lajdactwa na konto nieletnich. To pedofilia ekonomiczna , 25 lat nie-rzadow i 25 lat deficytow. Przyszle pokolenia nie maja po co sie rodzic. I sie nie rodza. Obecnie dzietnsc polakow jest zaledwie 50% tej z Generalnej Guberni.

  W sprawie wolnosci osiagniecia sa rownie wielkie. Na kolanach przed Watykanem, w kagancu Uni i na smyczy trzymanjej przez Washington Polska jest wolna jak nigdy w histori. Decyzje o Polsce zapadaja w Watykanie, Brukseli, Washingtonie i biurach miedzynarodowych korporacji. I korporacje sa wolne od placenia podatkow w Polsce. Np Fiat przez 25 lat ani razu nie zaplacili CIT.

  „Jak pamietam sprzed prawie 40laty (moze troche mniej) to niewiele z tego co jest dzisiaj bylo dostepne…”

  Oczywiscie. W 1980 mozna bylo rowniez cofnac sie o 35 lat i porownac z rokiem 1945.

  ‚Rodz’ nie zaje sobie sprawy ze za tym co widac stoja dlugi ktorych nie widac.

 10. @axiom1
  „Zaciagnieto niewyplacalne dlugi”
  Nie wiem na ile masz swiadomosci w ekonomii rodzinnej ale wydaje mi sie, ze zebys mogl cokolwiek kupic potrzebujesz pieniazkow. A co sie robi jak sie ich nie ma?? Zastanowiles sie nad tym? Znajdz mi jeden kraj ktory nie ma dlugow. Znajdz jeden kraj ktory zamknal granice i nie wpuszcza ludzi (albo jak chcesz korporacji) z pieniedzmi ktorzy daja zatrudnienie jego mieszkancom. Nie zyjemy w idealnych warunkach i nie da sie rozwijac bez pomocy innych. Probowano to zrobic w tzw Demoludach czy Chinach nie wspominajac o Kambodzy. Skutki byly oplakane.

  Nie podniecaj sie tym tematem, Polska nie jest wyjatkpowym i jedynym krajem ktory chce przyciagnac kapital i negocjuje warunki. Cos za cos …. my wam damy zatrudnienie ale chcemy na tym zarobic. Czy to zle?

  A co do polityki wolnosci to nie zabiore glosu bo znakomita wiekszosc Polakow na miejscu i rozsianych po swiecie tego chciala, no moze z wyjatkiem Watykanu.

 11. Drogi Rodz . Masz małe wiadomości nt. ekonomii . W tym rodzimej . I nie pisz „pieniążków” bo to język kelnerski . Państwo nasze , a właściwie solidaruchy popełniły mase KARDYNALNYCH błędów . Raz przy dzikiej prywatyzacji , kiedy zamykano lub sprzedwano za bezcen wiele DOBRYCH zakładów ! Dalej OFE – przekręt stulecia ! Państwo pozwoliło brać z początku prywatnym (!) OFE brać 10% prowizji za … kupno obligacji ! Państwo dawało OFE na np. 4 % obligacje , samo płacąc w bankach za dziurę budżetową np.7% !!!
  Kapitalny biznes – co ?
  Wymieniać można w nieskończoność . W sumie mimo potężnego wsparcia z UE wybudowaliśmy trochę dróg . Zachód postawił … centra logistyczne głownie ( czytaj magazyny ) i hipermarkety . Jeśli zaś na Ukrainie pod którą podłożyliśmy ogień wspólnie z USA/NATO/UE będzie spokojniej – to wszystie te biznesy przeniosą się na wschód – bo tam robotnik tańszy .
  Nie tykam zupełnie tematu długów państw Zachodu z powodu banksterstwa . Temat jak rzeka . 30 lat temu rozbieżność poborów między top menadżerem a robotnikiem wynosiła bodaj 30:1 !. Dzisiaj przekracza 500/1000 :1 . To MUSI walnąć . Stąd zabiegi USA mające na celu osłabienie Rosji . Strach USA przed porozumieniem Rosja – Chiny i ew. zaprzestaniem rozliczeń w $ . Masa spraw chłopie , a wszystkie trudniejsze niż „pożyczanie pieniążków” .
  A kazdy rząd robi w majty przed „rynkami finansowymi” – jedynymi naprawe rządzącymi poza Chinami i Rosją .

 12. Do Redaktora – żal , że nie wiedzialem . Akurat jestem z Łodzi . Proszę postarać się opisać jakie są nastroje wśród dyskutantów . Szczerze !
  Co do wizyty Bestii , to ma Pan rację , niczego nie załatwiła – bo nie to było celem . Ale Komorowski w ramach histerii już ogłosił zwiększenie budżetu na wojsko o 800 mln. zł. ! Cudnie !
  Najfajniesze było stwierdzenie Bestii – „USA wspiera Polskę w walce o wolność ” . Co jest pytam , k…a ! To my nadal walczymy ? A może jakieś nowe powstanie w-wskie ?

css.php