Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

11.12.2014
czwartek

Generał Kaczyński

11 grudnia 2014, czwartek,

Redakcja, na której portalu prowadzę bloga, podjęła kontrowersyjną decyzję w sprawie okładki. Postanowiła przebrać Jarosława Kaczyńskiego za generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Trzeba przyznać, że atak przyszedł z najmniej spodziewanej strony. Kto jak kto, ale POLITYKA nigdy w awangardzie krytyków stanu wojennego i samej postaci Wielkiego Polaka nigdy się nie znajdowała. Zawsze bliskie było jej stanowisko „mniejszego zła” czy „zła koniecznego”. A tu taki klops.

Chochlik drukarski? Zecer się pomylił? Grafik upił? Dość, że mleko się wylało i oto spogląda na nas z okładki 50. numeru POLITYKI Jarosław Kaczyński w ciemnych okularach. W zasadzie nie wiemy, czy patrzy czy śpi może? A może w duchu śmieje się do rozpuku, że mu taki prezent redaktorzy sprawili. On, niesprawiedliwie pominięty, on, nieinternowany, on, który stał zupełnie gdzie indziej niż ZOMO, nagle Generałem się staje i zamiast Teleranka (bo też trudno w środę czy nawet w niedzielę obecnie Teleranka uświadczyć) podbija kioski i internety. Zapłakał smutno Lis, westchnął z rezygnacją Lisicki, machnął ręką Latkowski. Żadna sugestia seksu oralnego chłopca z księdzem, żaden Hartman z lolitką, Michnik w dowolnej konfiguracji nawet równać się z Generałem Kaczyńskim na okładce opiniotwórczego tygodnika nie może.

To zbrukanie pamięci Generała i zakulisowe gierki obliczone na wparcie nostalgicznie PRL-owskiego elektoratu dla Prezesa nie licują z powagą pisma, kłócą się z jego tradycją i są zupełnie nie na miejscu. Bo też co takiego osiągnął Pan Kaczyński?

W stanie wojennym niezauważony, po przełomie wsławił się głównie paleniem kukieł na ulicach i fantazyjnymi gawędami. Kawalarz może i jest z niego, ale żeby zestawiać z Przywódcą Narodu kogoś, kto władzę dostał, a potem sam z niej zrezygnował? Który nie tylko stanu wojennego, ale zwykłego alarmu przeciwpożarowego nigdy nie ogłosił? Jaruzelski internował blisko 10 tys. opozycjonistów.

A Pan, Panie Kaczyński? Internował Pan kiedyś kogoś? Wyprowadził Pan na ulicę, nie mówię, że czołgi, ale żeby nawet piechotę albo choć kompanię honorową? Sejm faktycznie Kaczyński rozwiązał. Ale co z tego, skoro potem normalnie wybory przegrał i żadnego puczu nawet nie spróbował! Żeby choć Jarosława Kuźniara w mundur przebrać, hymn puścić przed Wiadomościami albo Chopina jakiegoś, ten smutny marsz na przykład? A tu nic. Marazm i żenada. Widać, że żadnego doświadczenia w stanie wojennym Kaczyński nie posiada, no bo i skąd.

Znając stosunek przynajmniej starszej części redakcji do Wojciecha Jaruzelskiego, należy postawić sobie pytanie, w co gra redakcja POLITYKI? Czy to nieuzasadnione porównanie obu postaci nie jest przypadkiem początkiem jakiejś wolty? Jakiegoś wyrafinowanego gambitu, w którym poświęca się pamięć Generała po to, żeby z żywymi iść, z tymi tu i teraz się układać, na nowe konie, z przeproszeniem państwa, stawiać?

Na cóż POLITYCE martwy Jaruzelski, jak mają żywego Kaczyńskiego? I to jeszcze jak żywego! Tych, co w pionowej marszowej postawie nie potrafili długo wytrzymać, już w PiS-ie nie ma. Fakt faktem, że zbyt wyprostowanym w PiS-ie być nie należy, bo to niepolitycznie i niepoprawnie. Postawa lekkiego przykurczu, nisko kolanka, lekki przygarb, oczy skromnie spuszczone, buzia w ciup, rączki złożone. I teraz można dziarsko, ale też w sposób zdyscyplinowany iść! Jak, nie przymierzając, dzielne Ludowe Wojsko Polskie na Pragę.

Wierni czytelnicy apelują do szanownej Redakcji: nie szargajcie świętości, nie zmieniajcie frontów i nie fałszujcie pamięci. Dopóki jeszcze nie jest za późno!

PS
UWAGA! Ten wpis może zawierać niebezpiecznie duże dawki IRONII, wszystkich czytelników serdecznie przepraszam.

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 17

Dodaj komentarz »
 1. Generał Jarosław Kaczyński-Jaruzelski i kapral Bronisław Komorowski-Wałęsa przeskakujący mur. To ma sens.

 2. Ale, ale… nie uda się autorowi przebić Kutza, który w „Gazecie Wyborczej” przed kilkoma laty opisał Kaczyńskiego jako Hitlera zamieniającego Polskę w jeden gigantyczny obóz koncentracyjny. Może jednak się wam uda… Próbujcie.

 3. Krotochwile z prezesa czas zaczac…
  Redakcja uwija sie stosujac wszystkie chwyty z podrecznika propagandzisty.
  Kazdy „niezalezny” felietonista odwala swoja zmudna i konieczna robote na swoj sposob i wszyscy wspolnie radosnie pohukuja na jedna nute.
  Ktoz wazyl by sie zazartowac z dobrej wladzy. zakpic z nadetego polskiego Rompuya -„prezydenta Europy” czy Pani doktorki Kopacz zatrudniajacej kumpele od herbatki – autorek katechizmu…na stanowisku Ministra Spraw Wewnetrznych.
  Czy groteskowego kabotyna i aroganta dotychczasowego „pierwszego dyplomaty” III RP a dzis Pana na Chobielinie , drugiej ososby w panstwie zywianej przez podatnikow osmiorniczkami za pelnowartosc sredniej polskiej emerytury porcja oraz jezdzacego po godzinach pracy jako minister sluzbowo prywatna Dacia jak warszawski taksowkarz…

  To by bylby dopiero material na zabawny felietonik gdyby sie mialo troche jaj i odwagi wyrwac sie z szeregu.

  POLITYKA jak zahipnotyzowany przez weza kurczak 50% swoich sil angazuje w analize prezesa PiS – starszego Pan bez konta…

  Faktycznie biorac pod uwage oficjalna wersje oceny historii ze strony POLITYKI to general podjal jedyna sluszna decyzje ratujac Polske przed rozlewem krwii itd itp.

  Jest to jeden z wielu dowodow na rozkrok i objawy schizofrenii szanowanego niegdys pisma lewicujacej inteligencji.

  Pisma, ktore wyewoluowalo zgodnie z „duchem czasu” w strone drobnomiszczanieskiego pragmatyzmu i programowej gorliwej kohabitacji z wladza rozdajaca konfitury.

  Skoro general ratowal Polske to logicznie ratowal ja przed druga strona czyli tymi co „chcieli w sposob nieodpowiedzialny zepchnac nasz kraj w otchlan tragedii”
  i zamiast chlubic sie dzis styropianowymi orderami, piastowac najwyzsze stanowiska panstwowe, zawlaszczac dla siebie daty z kalendarza – wszyscy ludzie opozycji komunistycznej wedlug POLITYKI byli szkodnikami chcacymi zgubic Polske.
  A ci co jak Jaruzelski pracowali w aparacie komunistycznego przymusu i wzmacniali gorliwie komunistyczna rzeczywistosc PRL-u byli prawdziwymi bohaterami i patriotami w pocie czola ratujacymi Polske przed tragedia.
  – „konieczny dla dobra Polski” Stan wojenny de facto spowodawali Komorowski, Kuron, Frasyniuk, Walesa itd. i oni sa odpowiedzialni za niezliczone osobiste tragedie i grudzien 1981.
  Odebrac ordery, ponownie internowac i oczywiscie pozbawic ich wladzy i honorow.

  Jak to sie ma do „subtelnego szydzenia” z Kaczynskiego, ktory nie zostal internowany?
  Pana Leszka Jazdzewskiego nie pamietam z czasow PRL-u jako aktywnego antykomuniste (jestem rowniez z Lodzi) bo biorac pod uwage, ze reprezentuje „mloda inteligencje…” byc moze jedynie antykomunistycznie szczal w pieluchy w tych czasach.

  Wszystkie „dowcipne i przewrotne” felietoniki pisane przez „mlode pistolety” na temat tamtych czasow sa dosyc karkolomne.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Andrzej Falicz
  11 grudnia o godz. 20:30

  No, bez jaj. Czego oczekujesz od „Polityki”? A jeśli „Polityka” oczekuje na finansowe wsparcie od ukochanej władzy? Jakieś pół milionika publicznego grosza? Żyć trzeba. Chleb kupić. Może i na masło starczy.

 6. Panie Redaktorze, dziekuje bardzo za super swietny wpis! Podpisuje sie obiema rekoma, mam identyczne odczucia, oraz niesmak do tego pomyslu z Kaczynskim przerobionym na Generala…. Niestety, ale to nie pasuje do atmosfery otaczjacej marsz Kaczynskiego. Kaczynski to nie ten wymiar, nie ta klasa, nie te proporcje. Mimo zbieznej daty i calego podtekstu – uwazam to skojarzenie za nietrafione i krzywdzace dla Generala Jaruzelskiego. A sprzyjajce Kaczynskiemu. Kaczynski nie dorasta mu do piet. Szkoda, ze tak wyszlo Polityce…

 7. Wyobraźmy sobie:Kaczyński na miejscu Jaruzelskiego,Wałęsa na czele Solidarności.Jest rok 1981,1989-krwawa pożoga pewna.Prawdopodobieństwo scenariusza nikłe.Wzrost Kaczyńskiego nie dawał szans na szlify generalskie.A dzisiaj?Kaczyński jest zdolny, aby po zdobyciu władzy mianować siebie generałem i wreszcie zaprowadzić porządek w kraju.

 8. Panie Jazdzewski, widac ze pan nie wie Kaczynski nie jest premierem, poza dyktatura w PIS i szefostwem opozycji nie zajmje on zadnych stanowisk publicznych. Kaczynski nie ma wladzy panie Jazdzewski. Wladze ma lekarz pediatra, bez wyborow sie obylo.

  I to jest wlasnie zagrozeniem dla kraju i polakow. Lekarz pediatra na stanowisku premiera a nie jakis tam Kaczynski ktory nawet nie byl warty aresztu w stanie wojennym.

  Co lekarz pediatra wie w dziedzinach; finanse publiczne, ekonomia, gospodarka, strategia, zarzadzanie ?? Gdzie lekarz pediatra zdobyl doswiadczenie poza Sejmem gdzie pozwolila na orgie zlodziejstwa przez poslow.

  Czy chocby niedola polskich dzieci lekarz pediatra sie zajmie. Donkowy rezim przelajdaczyl zycie polskim dzieciom bo hulal na ich konto.

  To wlasnie Donek potrzebowal was propagandzisci Polityki byscie straszyli Kaczynkim. Abyscie odwracali uwage od dnonkowej nieudolnosci. Widac ze w ten sam sposob chcecie odwracac uwage od nieudolnosci lekarza pediatry.

 9. No i znów kicha – komentarze trolowate – żeby zrozumieć ironię potrzeba choć 2 czynne komórki mózgowe 🙁

 10. Zgadza się – Kaczyński przez to nadymanie się, przez strojenie wzniosłych min, to ,,wyyntelektualizowane” słownictwo, którym czaruje i onieśmiela swój elektorat przydając sobie tym znamiona głębokiego myśliciela, to puszenie się, że jemu ,,o coś chodzi”…to wszystko nadaje się do wyśmiania. Tylko. No i może jako materiał dla psychiatrów.
  Obawiam się, że ten typ ma po prostu zaburzoną osobowość, jest złakniony uwagi i ,,poważania”. Przypomnę, jak bardzo był przeczulony na despekty wyrządzane jego bratu (czyli swojemu zdwojonemu ja), oczywiście nie dlatego, że to był jego brat, tylko ze względu na ,,powagę urzędu”. Sam przy tym był prekursorem odpowiedniego traktowania owego urzędu – palenia kukieł urzędującego prezydenta itp.
  Czyli urząd jest prawidłowy gdy on, Kaczyński go kontroluje – jeżeli nie to jest to uzurpacja. Taki to państwowiec…

 11. dawno się tak nie uśmiałem na widok okładki. fotomontaż jak najbardziej udany i potrzebny. za tydzień oczekuje czarno-białej wersji z nagłówkiem
  >WANTED>

 12. Jac.
  12 grudnia o godz. 6:00

  No i znów kicha – komentarze trolowate – żeby zrozumieć ironię potrzeba choć 2 czynne komórki mózgowe 🙁
  …”

  Ironia moze byc udana lub nie.
  Dowcip moglby byc udany w formie trzy zdaniowej.

  Czekam na ironie pod adresem koalicji rzadzacej – na swiecie dziennikarze nabijaja sie z reguly z wladzy a nie z opozycji – to bardziej na miejscu.

  Redaktor, ktorego nawet nie bylo na swiecie w dniu ogloszenia stanu wojennego sobie raczej probuje ina sile zartowac z czegos o czym nie ma zadnego osobistego doswiadczenia.
  Brakowalo jedynie wzmianki o kocie i o braku konta albo cos o niskim wzroscie.
  Przypomina to bardziej niz ironie proby kokietowania salonu – to raczej przykre niz zabawne.

 13. Jac.
  12 grudnia o godz. 6:00

  Żeby coś napisać z ironią, trzeba jednak mieć najmniej 8 komórek mózgowych czynnych i 8 w stanie gotowości. Tobie i Jażdżewskiemu jeszcze do tego limitu b. dużo brakuje, choćbyście połączyli swe mózgi, to i tak za mało. Niewielu umie pisać z ironią, niewielu. W Polsce było tylko czterech: Słowacki, Norwid, Wyspiański i Gombrowicz. Na tej liście Jażdżewskiego nigdy nie będzie.

 14. Pomiędzy generałem Jaruzelskim i „generałem” Kaczyńskim istnieje ścisłe podobieństwo celów politycznych. Ścigają i wyszydzają tych samych ludzi, bohaterów ówczesnej „Solidarności”: m.in. Lecha Wałęsę, Jacka Kuronia, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka, Władysława Frasyniuka i wielu, wielu innych zasłużonych w zrzuceniu jarzma sowieckiej dominacji, uzyskaniu wolności, wyprowadzeniu z Polski sowieckich wojsk okupacyjnych, przystąpieniu Polski do rodziny krajów demokracji europejskiej, do Unii Europejskiej i do NATO. Dlatego właśnie „generał” Kaczyński stoi tam, gdzie wówczas stało ZOMO z dekretu o stanie wojennym generała Jaruzelskiego i dlatego tym samym „generał” Kaczyński jest politycznym sprzymierzeńcem faszysty Putina. Nienawidzi Polski i Polaków, a całe swoje życie poświęca sianiu antypolskiej dywersji w kraju i zagranicą. Od wielu lat powinien siedzieć w ciupie albo w domu wariatów.

 15. Jazdzewski, gratulacje za sprzeciw i zajecie stanowiska w sprawie kontynuacji orgii zlodziejstwa przez kk. Czym jest dalsze finansowanie z pieniedzy publicznych tzw swiatyni tzw opatrznosci.

  Oczywiscie ze tylko katolicki motloch i tylko ze swoich pieniedzy po zaplaceniu podatkow powinni finansowac te szpecaca Wilanow konstrukcje.

  Jednakze te 16 mln zl to male piwko w porownaniu z przwie 2 mld zl bydzet placi kk za otumanianie polskich dzieci religia w szkolach. Nawet gorzej w przedszkolach i zlobkach rowniez.

  Jeszcze wieksza szkoda jest ze otumanione religia dziecko jest przygotowywane do dozywotnego posluszenstwa i wyzysku przez kk. Pozbawieni zdolnosci tworczych, innowacyjnych i racjonalnego myslenie poskie dzieci sa przygotowywane na niewolnikow i poddanstwo. Jest sczgolnie perfidne ze odbywa sie to po przez system edukacji i na koszt podatnika.

  Polskie szkolnictwo sluzy intereseom obcego prymitywnego i zabojczego zakonu !!!

  Czytam i nie moge sie nadziwic. W polskim liceum, 1 godzina chemi w tygodniu przez rok. Religia dwa razy w tygodniu przez 3 lata !!! Od podstawowki do matury jest wiecej lekcji religii niz matematyki i fizyki razem wzietych. To prowadzi do zaglady narodowej. kk jest jak choroba nowotworowa ktora niszczy organism na ktorym pasozytuje. A przedewsztkim kk niszczy Polske i polakow.

 16. A może z innej beczki.Pokumamy tak.Przez 25 lat prezes tysiąclecia ,tylko przez jeden rok pracował .Jako premier ,każąc nie zakuwać posłanki ,ręcznie sterując służbami ,z wiadomym skutkiem.Pozostale lata ,to działania turkucia podjadka ,niszczyciela ,niepokoje i paranoje.Żaden wpływ na decyzje o rozwoju kraju.Czyli podatnicy utrzymywali go i utrzymują za friko.Pokażcie taki przypadek w świecie.

 17. g-ww
  22 grudnia o godz. 13:30 35374

  W 2012 Platforma dala PIS z budzetu 47 mln zl. A sama Platforma wziela sobie 48 mln. Zadna z parti sie nie rozliczyla publicznie. PKW odpowiedzialna za rozliczanie finansowe parti politycznych nie wykonuje w tym zakresie swych obowiazkow. A dziennikarstwo w zmowie z PO-Pis-em milczy.

  Oczywiscie masz racje, Kaczynski jest paskudnym pasozytem na podatniku. Takim samym pasozytem jest dezerter Donek. I jest wiecej takich ktorzy poza pasozytnictwem na podatniku nie shanbili sie zadna pozyteczna praca w ciagu ostanich 25 lat.

  Ale ponad wszystko pasozytem jest kk. Po przez religie w systemie edukacji wychowuja polakow na sobie przydatne obiekty dozywotniego wyzysku. I w dodatku sa za to oplacani kwota 2 mld zl plus miliony z funduszu koscielnego.

  Obca mafia kk nie rozlicza sie z podatkow, nie palci lokalnych podatkow ani za wode ani za elektrycznosc. Ale wyludza i prowadzi monopolistyczna dzialalnosc na rynku wiary. Postawili sie ponad ustawe any-monopolowa i ponad polskim prawem. I nawet ponad prawem unijnym. Wyludzili juz powierzchnie Polski rozmiaru Luksemburga. Oczywisce podatek grunotwy rowniez ich nie dotyczy.

  Ale kioskarka z Lodzi byla sadzona w sadzie za 4 grosze.

 18. Panowie/panie Falicz i Takei Butei,

  Ktos powiedzial, ze ludzie glupi roznia sie od innych tym, ze nie potrafia swojej glupoty rozpoznac. Tak jak ci bez poczucia humoru, nie wiedza ze im go brak.

css.php