Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

28.01.2015
środa

Poświęcone państwo

28 stycznia 2015, środa,

Po przyznaniu papieskiego orderu dla Prezesa Trybunału Konstytucyjnego za zasługi dla Kościoła katolickiego zwolennicy rozdziału Kościoła od państwa powinni odetchnąć z ulgą: „a więc to nie nasza Konstytucja nakazuje męczyć zwierzęta przed śmiercią w celach religijnych, zwracać Kościołowi katolickiemu więcej majątku, niż mu skonfiskowano, wliczać wprowadzoną rozporządzeniem nieobowiązkową katechezę do średniej na równi z matematyką czy wspierać prywatne szkoły tylko dlatego, że są katolickie. To sumienie Prezesa i sędziów!” – mogliby zakrzyknąć.

Otóż radość z ujawnienia przez Kościół swoich wpływów w instytucji stojącej na straży Konstytucji (w tym zasady rozdziału religii od państwa) jest przedwczesna. Oczywiście lepiej się stało, że codzienną naszą hipokryzję zastąpiono deklaracją Stolicy Apostolskiej przy otwartej przyłbicy: „w sprawach dotyczących Kościoła mamy kogoś, kto podejmuje rozstrzygnięcia kierując się tegoż Kościoła nauką”. Ale czy zaledwie jedno odznaczenie naprawdę załatwia sprawę? Czy wystarczająco precyzyjnie identyfikuje tych wszystkich, którzy mając do wyboru prawo stanowione przez Rzeczpospolitą i własne sumienie (w kwestii którego decydujący głos ma naturalnie stanowisko Kościoła), otwarcie mówią, że kierują się tym drugim?

Niestety nie. Papieżowi nie starczyłoby orderów, a polscy biskupi nie zajmowaliby się niczym innym niż ich wręczaniem, gdyby mieli nagrodzić wszystkich polityków kierujących się nauką Kościoła zamiast prawem RP, które w Polsce znacząco od wykładni kościelnej (dzięki tym politykom) i tak nie odbiega. Wspomnieć należałoby choćby b. Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego za dotację – wielokrotną – dla Świątyni Opatrzności. Oraz posłów koalicji PO–PSL, którzy w tym roku dotację przyznali bezpośrednio z rezerwy budżetowej na cele kulturalne.

Dekoracja należy się z pewnością Ministrowi Administracji – z tzw. „frakcji liberalnej” Andrzejowi Halickiemu – za rekordowo wysoki Fundusz Kościelny. Na order zasłużyła również Minister Edukacji, która choć podobno ma dystans do Kościoła, wciąż wlicza ocenę z religii do średniej i nie zrobiła nic, żeby ponad miliard złotych przeznaczany na katechezę wydać na inne, może bardziej przydatne uczniom cele.

Nagrody zbiorowe należą się klubowi parlamentarnemu PO za odrzucenie ustawy o związkach partnerskich w pierwszym czytaniu i klubowi PiS wraz z tzw. frakcją konserwatywną w PO – za chęć wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Należą się wiceministrowi Królikowskiemu za próbę zmiany i tak ograniczonego prawa do aborcji tylnymi drzwiami. Oraz dyr. Bogdanowi Chazanowi – za to, że jak prawdziwy katolik (zgodnie z interpretacją dyr. Rydzyka) nie poddał się dyktatowi prawa. I oczywiście Jarosławowi Gowinowi – za całokształt.

Lista kandydatów do kościelnych orderów, nawet gdyby wymienić tylko nazwiska, przekracza znacząco objętość tego tekstu. Nie jesteśmy w stanie, jak widać na każdym kroku, sprawić, żeby Rzeczpospolita Polska nie była de facto krajem wyznaniowym. Jednak dzięki kościelnym wyróżnieniom jesteśmy być może gotowi zacząć tworzyć listę osób za ten fakt odpowiedzialnych. Księża biskupi, dziękujemy! I prosimy o jeszcze!

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 15

Dodaj komentarz »
 1. Przypomnę tylko niektóre fragmenty preambuły konstytucji RP uchwalonej w wyniku referendum narodowego.
  Przypomnę również to, ze Trybunał Konstytucyjny potwierdza lub kwestionuje zgodność aktów prawnych z zapisami i duchem Konstytucji.

  A oto stosowne fragmenty:

  …my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,

  zarówno wierzący w Boga

  będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,

  jak i nie podzielający tej wiary,

  a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,…

  ….w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem,

  ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej

  jako prawa podstawowe dla państwa….

 2. Szanowny autorze, Leszku Jażdżewski!
  Z pewna nieśmiałością pragnę zasugerować dwa z możliwych rozwiązań kwestii doprowadzenia do należytego poziomu bogobojności naszego Państwa i pewnego zabezpieczenia jego struktur urzędniczych przed jakimikolwiek odchyleniami laickimi:
  1. KARDYNAŁ NYCZ – MAŁOPOLANIN ROKU 2010 I KOMANDOR ZAKONU BOŻOGROBCÓW – DOŻYWOTNIO NA PREZYDENTA RP oraz
  2. PRYMAS POLSKI – AKTUALNIE BISKUP WOJCIECH POLAK , HONOROWY OBYWATEL GMINY GNIEWKOWO – DOŻYWOTNIO NA PREMIERA.
  3. O ZMIANĘ KONSTYTUCJI ZADBAJĄ – pOSŁY . WSZYSTKO ZAŚ PRZYKLEPIĄ SĘDZIOWIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO POD WODZĄ WIERNEGO SŁUGI KOŚCIOŁA PROF. RZEPLIŃSKIEGO.
  I to by było na tyle.

 3. Polska – folwarkiem Watykanu.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Do listy zasłużonych zapomniał pan dopisać prezydenta A.Kwaśniewskiego. Zasług nie muszę chyba przypominać. Pan ten jako wybitny komuszek zasługuje też na to aby po śmierci jego prochy spoczęły w muzeum opatrzności sejmowej w dowód wybitnych zasług dla ubogiego kościoła katolickiego.
  Druga, nie mniej, zasłużona Dama Orderu Orła Białego pani premier Hanna Suchocka. Za zasługi konkoratowe w latach 2001 do 2013 ambasador w Watykanie, częściowo kościółek spłacił dług, jednak to ciągle mało więc należy jej się miejsce obok a może nawet pod A.Kwaśniewskim. W tym muzeum pilnować ich może truchło Leszka Millera.
  Moim zdaniem od tej trójki zaczyna się marsz biednego kościółka po odzyskanie wszystkiego czego się da. Nieważne czy zabrane czy ale im się należy bo obalili komunę.

 6. Sam wyróżniony stwierdził, że na to wyróżnienie niejako nie zasłużył, gdyż to on więcej zawdzięcza kościołowi, niż kościół jemu.
  Czyli, przyjmując order „a priori”, będzie się musiał teraz wykazać, że nań zasłużył.
  Jeśli pójdzie po myśli nawiedzonych i sprawa tabletki po trafi do TK, wynik łatwo można przewidzieć.
  PS. Czy cała ta maskarada nie została zorganizowana właśnie po to? Oni wiedzą co robią – tego im trudno odmówić; jak na razie wychodzą „na swoje” w każdej sytuacji.

 7. To jest po prostu demonstracja siły i zniechęcanie do podejmowania jakiejkolwiek aktywności zmierzającej do stworzenia świeckiego państwa. Kościół pokazuje, że wbrew prawu i rozumowi zawsze postawią na swoim, bo maja swoich ludzi w kluczowych miejscach w państwie.

 8. Nie wiem za co prof. Rzepliński dostał order kościelny. Mam nadzieję, że nie za jedną z ostatnich decyzji Trybunału Konstytucyjnego, przywracającej legalność uboju rytualnego. Tą decyzją TK z Rzeplińskim na czele chcieli się przypodobać żydom i muzułmanom, nie katolikom, bo jako żywo chrześcijanie nie praktykują takiego barbarzyństwa, ani też z Nowego Testamentu i z nauczania Kościoła nic takiego nie wynika. Rzeczywiście w kontekście decyzji TK odznaczanie orderem prof. Rzeplińskiego jest co najmniej niefortunne, jeśli nie głupie. I choćby za tę jedną decyzję Rzepliński na order katolicki nie zasłużył.

 9. Jak to się Jażdżewski oburzył jak to rączki załamuje, że prezes Trybunału otrzymał order od kościoła. Jakoś sobie nie przypominam, żeby to Jażdżewski tak potępiał gdy ten sam pan ogłosił nie zapoznawszy się z skargami, że wybory samorządowe nie zostały sfałszowane. Jakoś sobie również nie przypominam, żeby Jażdżewski potępiał niejakiego malwersanta Owsiaka za ukrywania ksiąg finansowych. No ale ja rozumiem w końcu trzeba było sfałszować te wybory, żeby tylko ten straszliwy Kaczyński nie przejął władzy bo wtedy skończy się dolce vita łapówki 560 tysięcy oraz inne łapówki dla krytyki politycznej nieprawdaż panie Jażdżewski.

 10. Tak ,poświęcono to państwo i jego obywateli dla dobra kleru i jego sług.
  To Zdrada Stanu.
  Czy Pan Redaktor ma jakieś pomysły, aby ludzi odpowiedzialnych za oddanie nas pod zabór watykański przykładnie ukarać?

 11. @saurom
  28 stycznia o godz. 19:08
  Rozmawiamy o lokajstwie prezesa TK wobec kleru co narusza zasady zapisane w Konstytucji.
  Gdy Owsiak da owemu prezesowi jakiś swój medal lub choćby wejściówkę na Woodstock to wtedy proszę bardzo: sędzia – oszust.
  Nawet jeżeli Owsiak ,,przekręca” to kosztuje nas to ,,tylko” miliony złotych – pasożytowanie kleru, a nie można tego inaczej nazwać kosztuje nas MILIARDY złotych rocznie. A poplecznikiem tych pluskiew jest nasz prezesunio

 12. Jeśli typom takim jak saurom chodzi o to by denerwować ludzi swoją nachalną głupotą to udaje im się tak dalece, że odechciewa się czytać komentarze, by nie natknąć się na jakiegoś sauroma. Bez sensu, bez związku z tematem wcina się taki… A idź sobie tam gdzie twoje miejsce, „W sieci” cię przyjmą z pocałowaniem ręki, choć może i to za wysoki poziom, a najlepiej na forum „Super expresu” jeśli takowy istnieje. A kysz!

 13. Znowu srom się odzywa i na wszystko ma odpowiedż poniżając Owsiakiem.TAka to pisiacza menda.Bo pisiacze mendy nie przyjmują d o w iadomości ,że mamy nowoczesne państwo teokratyczne rządzone przez świeckich podnóżków kleru.

 14. Niezłe wnioski, ale pewne luki metodologiczne dostrzegam.
  W tezach Redaktora oczywiście.

 15. g-ww
  30 stycznia o godz. 11:44 35476

  Czyli według ciebie jeżeli ktoś jest pieszczochem mediów głównego nurtu może bezkarnie łamać prawo. Wyjaśnij również dlaczegóż to Owsiak w pośpiechu zlikwidował Złotego Melona i założył kolejną spółeczkę. No ja rozumiem, gdyby to Marta Kaczyńska nie spełniła żądania sądu to by się leming oburzał jak to łamałby rączki z oburzenia nieprawdaż lemingu.

 16. Przeczytałem dziś Pana tekst o Aloszy w GW. Gdy pisze Pan o Ukrainie to należy pamiętać o samym początku. O amerykańskim puczu w Kijowie i konsekwencja z tego wynikających. Reszta już poleci sama i skończy się na trwającej wojny na wyniszczenie oligarchów z narodem. Inaczej wychodzą bzdury i nonsensy. Dalsze zawarte w artykule imaginacje historyczne świadczą , że o historii ma Pan blade pojęcie, i o tym że jest Pan ofiarą propagandy i prania mózgów IPN. W sumie to wstydliwa publikacja lub napisana z wyrachowaniem propagandowym czyli płatna.

css.php