Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

12.02.2015
czwartek

Nie z moich podatków

12 lutego 2015, czwartek,

Ani górnicy, ani rolnicy nie są solidarni z resztą społeczeństwa. Politycy są gotowi płacić za ich przywileje. Kupić sobie kolejną kadencję. Nie z moich podatków.

Zorganizowane grupy nacisku metodą szantażu wymuszają na władzy ustępstwa kosztem interesu wszystkich Polaków. Rachunek społecznych zysków i strat nie ma tu znaczenia. Liczy się najskuteczniejszy argument – siła i zastraszanie, które w roku wyborczym okazują się nadspodziewanie skuteczny.

Grupy, które walczą o swoje przywileje, nawołują do solidarności z nimi, podczas gdy same nie są solidarne z ogółem społeczeństwa. Rolnicy, którzy najwięcej zyskali na wejściu do Unii Europejskiej, nie płacą podatku dochodowego, a ich świadczenia zdrowotne i emerytalne są finansowane przez resztę społeczeństwa. Górnicy nie odkładają na swoje emerytury, tak jak wszyscy obywatele, ale płacą za nie – dodatkowo – wszyscy pozostali. Premie i nagrody dla nich – czternastki, ołówkowe itd. – nie są w ogóle powiązane z wynikami ich pracy, dochodowością przedsiębiorstw.

Młody człowiek, który założy firmę, musi płacić po 2 latach 1100 zł ZUS-u miesięcznie, niezależnie od tego, czy osiąga dochód, czy nie. Nikt nie się przejmuje, czy znajduje zbyt na swoje produkty, czy kontrahenci płacą mu na czas faktury. Górnicy tymczasem wypłacają sobie 13. i 14. pensje, niezależnie od tego, czy ich praca jest opłacalna i czy jest zbyt na ich produkty. Kiedy przedsiębiorstwo zaciąga długi i nie może ich spłacić, plajtuje, a pracownicy lądują na bruku. Górnictwo domaga się oddłużenia i gwarancji zatrudnienia. Kiedy drastycznie spadają zapotrzebowanie na węgiel i notowana na giełdzie, firma próbuje zracjonalizować premie i powiązać je z wynikami, związki zawodowe organizują protesty, które zmieniają się w burdy i domagają się odwołania prezesa. Mimo że nawet nie ma mowy o zwolnieniach.

Jeśli prywatna firma chce płacić za przywileje swoim pracownikom – wszystko jest w porządku. Kiedy wypłacane są one w niedochodowych spółkach z pieniędzy budżetowych, mamy do czynienia ze skandalem. Skandalem, na który wszyscy przyzwyczailiśmy się godzić. Do którego przywykliśmy. Polska nie jest liberalna ani solidarna. Jest resortowa. Tak jak w PRL-u – są branże, które państwo wspiera, niezależnie od rachunku ekonomicznego i interesu społecznego.

Nie zgadzamy się na to, żeby państwo płaciło za przywileje związkowe, górnicze czy rolnicze z naszych podatków. Jest wiele obszarów wymagających nakładów – takich jak wyrównująca szanse edukacja od najmłodszych lat, służba zdrowia, konieczność poradzenia sobie zapaścią demograficzną czy innowacyjna gospodarka, dzięki której Polska rozwijać się będzie także bez funduszy unijnych, nie mówiąc już o efektywnej pomocy dla najgorzej sytuowanych.

Młodzi ludzie nie mogą liczyć na żadne ułatwienia ani przywileje. Jedynym pewnikiem w ich życiu jest kredyt. Na państwo mogą liczyć, że nie zapomni ukarać ich za spóźnienie się z rozliczeniem podatkowym. Ze swoich elastycznych umów o pracę finansują nieelastyczne kredyty, niepewne emerytury i przywileje tych, którzy mają dość siły, żeby je sobie ich kosztem wywalczyć.

Państwo powinno wszystkich obywateli traktować tak samo. Nie zgadzamy się na kolejne przywileje i domagamy się likwidacji istniejących. Blokującym drogi i ulice rolnikom, awanturującym się górnikom i wszystkim, którzy chcą nasze pieniądze schować do swoich kieszeni, politykom, którzy chcą sobie kupić nimi kolejną wygodną kadencję w sejmowych ławach – mamy do powiedzenia tylko jedno.

Nie z moich podatków.

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 38

Dodaj komentarz »
 1. Jednoo słowo. BRAWO.

 2. Nic dodac dodać nic ująć ….Zgadzam się z panem w 100%

 3. Panie Jażdżewski obraża się pan, że rolnicy i górnicy ośmielają się walczyć o swoje prawa. Jest pan oburzony to jest właśnie demokracja. Oczywiście domyślam się, że dla pana najlepszym wzorem byłaby sytuacja gdy chłop całował po rękacha pana dziedzica i księdza plebana. To co obecnie się dzieje to są skutki lekceważenia przez PO praw pracowniczych czyż to PO doprowadziła do zaprzestania działań przez komisję trójstronną.

  Cokolwiem można było powiedzieć o rządach PIS a nawet SLD to za rządów Kaczyńskiego Cimoszewicza Millera starano się doprowadzić do porozumień z sektorem pracowniczym z związkami. Konsultowano z nimi wszelkie ustawy oraz potrafiono się porozumieć.

  A PO wiadomo, że dla polityków partii przestępców i malwersantów taki chłop górnik się nie liczył można było go lekceważyć można było nim pomiatać to teraz są tego skutki.

  Nie będę już wspominał o ACTA, gdzie tylnymi drzwiami próbowano wprowadzić ponownei w Polsce cenzurę ani o poprawce Rackiego.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Aż żal, że „Polityka” którą czytam 40 lat użycza swoich łam propagandyście z „Warszawki”. Panie redaktorze – nie wie i nie rozumie Pan NIC na temat gospodarki i jej grabieniu przez partyjnych przydupasów nieudaczników.
  Rząd polski powinien działać w interesie obywateli polskich !!!!!
  Kraj leżący na węglu chce budować elektrownie atomowe (zarobią Francuzi), kupiono „Pendolino” (Francuzi i Włosi), a Polacy z Pesy mogą się w d…… pocałować – to tylko przykłady działań „Warszawki” – to są rządy jakiego kraju, bo na pewno nie Polski ?
  A przy okazji – ile Pan płaci podatku, że tak krzyczy, bo ja przekroczyłem 60 tysięcy – koszt uzyskania przychodu jest żenujący – w przeciwieństwie do Pańskiego.
  Doprowadzenie do ruiny firmy, to nic, byle dywidenda na utrzymanie setek tysięcy urzędników-pasożytów – to jest polityka spółek skarbu państwa – niestety.
  Rządy są PARTYJNE, a nie narodowe – dewiza – „po nas choćby potop – ale psuć jak najdłużej” 🙁

 6. Nareszcie ktoś powiedział to, co myślą tysiące młodych ludzi! My nie dostajemy przywilejów, ale musimy finansować deputaty, dodatki, rekompensaty, emerytury wszystkich grup, które potrafią głośno krzyczeć i mają wystarczająco dużo tupetu, by szantażem wymuszać utrzymanie najbardziej absurdalnych reliktów poprzedniej epoki. Jestem na rynku pracy od paru lat, robie wszystko, żeby się utrzymać i zarobić na spłatę kredytu i mam dość patrzenia jak zabierany mi co miesiąc w podatkach i składkach wszelakich kawał pensji idzie na takie marnotrwastwo. Drodzy roszczeniowy, którzy myślicie tylko o własnym czubku nosa i politycy, którzy poddajecie sie szantażom, doczekacie się, że my tez wyjdziemy na ulice.

 7. Odpwiedz dla Sarona. Nie ma takiego prawa w Polsce które pozwala zyc jednej lub kilku grup zawodowych kosztem calego spoleczenstwa. O ten przywilej walcza gornicy, rolnicy..

 8. Nie jest pan sam, panie redaktorze. Mojej firmie nikt nie zapewnia minimalnych cen, nikt nie dopłaca do mojego ubezpieczenia społecznego, nie zwalnia mnie z płacenia podatków, nie gwarantuje mi zbytu.
  Chyba jestem za mało bezczelny.

 9. Brawo Panie Jazdzewski! Dobrze powiedziane !

 10. „dewiza – “po nas choćby potop – ale psuć jak najdłużej””
  Przecież ta dewiza idealnie pasuje do związkowców.
  A o co poszło w JSW ?
  O to, że prezes odebrał administracji kartki na flaps, a że flapsów juz dawno nie ma, a w miejsce stołowek powstaly sklepiki prowadzone przez związkowców, to zagroziło to ubytkiem jakichś 8 tys klientów.
  Poszlo o to, że prezes chce uzależnić wypłate nagrody z zysku (14) od faktycznego zysku.
  Poszło o to, że prezes chce wprowadzić sześciodniowy tydzień pracy, zwiększając tym samym zatrudnienie, a wszystko po to, żeby urządzenia nie stały bezczynnie przez 2 dni.

 11. Jeszcze jedna uwaga.
  Jakos dziwnie sie składa, że w poniedzialek , podczas zadymy pod siedzibą JSW, była tam byla katechetka ze SP 6 w Łaziskach Górnych, protegowana byłego proboszcza, obecnie senator PiS, Izabela Kloc.
  Jakoś dziwnie sie składa, że jeden z głównych zadymiarzy, Szereda z Solidarności 80, jest radnym PiS.
  Prosze sprawdzić jego oświadczenie majątkowe, to bardzo dużo mówi o nim.

 12. „Nie z moich podatków ”
  I tak Panu ściągną. Chyba, że ma Pan lepszy pomysł niż emigracja.
  Chętnie go usłyszę.

  A dlaczego trzeba prezesa JSW wyrzucić to kadrowy Żakowski może Panu wytłumaczy.

 13. Jeśli każda grupa zawodowa będzie walczyć wyłącznie o swoje przywileje, to nic dobrego to nie wróży. W ten sposób „zwyciężą” najliczniejsi (czyli najsilniejsi). Czyli zrobimy zwrot w kierunku epoki „kamienia łupanego”. Wtedy przeżyć mogli tylko najsilniejsi.

 14. andrzej52
  13 lutego o godz. 5:09 35490

  No prowadź śledztwo dalej moze odkryjesz niebawem, że to Putin dostarcza pieniędzy związkowcom. A tak miedzy nami tu w całym strajku w JSW chodziło o wypowiedzenie wcześniej zawartego porozumienia oraz zwolnienie związkowców zaaangażowanych w strajk. Poza tym skoro rzekomo miało być tak źle gdy obcinano górnikom wypłaty to na jakiej podstawie zarząd w tym Zagórowski przyznawali sobie wysokie pensyjski. Skoro jak piszesz wypłata powinna żależeć od zysku to w takim razie Zagórowski wraz z całą radą nie tylko, że nie powinni sobie przyznawać większej pensji ale także powinni sobie obciąć.

  Może również wyjaśnisz dlaczegóż to Polacy mają płacić za Ukrainę dlaczego to 65 mln złotych wędruje na Ukrainę. Dlaczego Ukraińcy nadal utrzymują blokadę polskiej wieprzowiny oraz polskiego węgla. Mają oligarchów dlaczego ci się nie złożą w końcu wystarczająco dość się nakradli.

  Polacy dobrze widzą i pamiętają sprawę Nowaka oraz aferę taśmową wiedzą dobrze, że gdyby to takiego pana Zdzicha złapano na czymś takim co Nowak na zatajaniu danych o własności oraz na umawianiu się z urzędnikiem, żeby ten nie dopuścił do przeprowadzenia kontroli finansowej u niego lub u kogoś z rodziny. Taki pan Zdzichu dawno siedziałby w więzieniu a nie brylował w polityce a potem był traktowany jako niesłuszna ofiara.

 15. Czytanie ze zrozumieniem ma ogromną przyszłość. Warto wyzbyć się jadu i agresji rodem z PiS-u. Autor tekstu chciał pokazać, że nam, indywidualnym ludziom pracy nie podobają się komunistyczne przywileje. Bo niby dlaczego mają być równi i równiejsi? Co do prezesa JSW – po to ten człowiek się w życiu uczył aby zarabiać pieniądze i chwała mu za to.
  Sytuacja przypomina upadek Stoczni Gdynia gdzie Szlanta ( ostatni prezes stoczni Gdynia S.A. ) zabrał wkładkę regeneracyjną biednym pracownikom. LUDZIE !!! Przejrzyjcie na oczy !!! PRL się dawno skończył !!! Wypie.dal.ć do roboty !!! Jak nie chcecie pracować to pozwólcie reszcie społeczeństwa normalnie żyć, pracować, cieszyć się życiem. Żaden normalny, pracowity człowiek w tym kraju nie będzie z siebie robił idioty paląc opony, blokując drogi, rzucać kamieniami w Policję.

 16. @saurom, to może tak:

  Czy jesteś gotów obniżyć swoje dochody o 200 złotych miesięcznie po to, żeby rolnicy nadal mieli swoje KRUSy, a górnicy czternaste pensje?

  W górnictwie i rolnictwie jest syf i złodziejstwo jak wszędzie, ale górnicy i rolnicy nie chcą żadnych reform, chcą tylko pieniędzy z budżetu, tj. od uczciwie pracujących i płacących podatki Polaków.

  Rolnikom nie przeszkadza, że płacąc na KRUS 100 złotych miesięcznie dostają takie same emerytury, jak samozatrudnieni, którzy płacą na ZUS 1100 złotych. Nie przeszkadza im, że 60% ubezpieczonych w KRUS to nie rolnicy, tylko złodzieje, którzy wykorzystują lukę w prawie („rolnikiem” jest w Polsce każdy, kto kupi sobie hektar ziemi rolnej), żeby okradać uczciwych podatników na miliardy. Gdyby ta patologia została wreszcie zlikwidowana, rolnicy byliby inaczej postrzegani, a i pieniędzy w budżecie na ewentualne odszkodowania dla nich byłoby więcej. Im jednak nie zależy na reformach. Oni chcą tylko pieniędzy od pozostałych Polaków.

  Podobnie jest z górnikami. Nie wiem, czy szef JSW to oszust i złodziej, ale jeśli nawet, to był oszustem i złodziejem przez wiele lat i górnikom to nie przeszkadzało. Zaczęło przeszkadzać teraz, gdy chciał uzależnić ich premie od wyników pracy. Kilka lat temu pewien dyrektor kopalni (wystąpił niedawno w programie u Pospieszalskiego) został zwolniony przez zarząd, bo przeciwstawiał się machlojkom i niegospodarności. Nie przypominam sobie, żeby górnicy protestowali w jego obronie. Górnicy protestują tylko wtedy, gdy ktoś chce im odebrać czternastą (???) pensję, „piórnikowe” czy inne skandaliczne przywileje, z których korzystają na koszt uczciwie i ciężko pracujących Polaków.

  Czym innym jest strajk pracowników PRYWATNEJ montowni lub hipermarketu, gdzie ludzie walczą o to, co rzeczywiście wypracowali, a czym innym rozróby pasożytów żerujących na pracownikach montowni i kasjerkach z Biedronki, bo „im się należy, czy się stoi, czy się leży”.

  Trzeba być totalnym ignorantem ekonomicznym, żeby nie powiedzieć, tępakiem, żeby tego nie rozumieć.

 17. Niektóre grupy zawodowe od lat traktuje się jako upośledzone

 18. Saurom
  „Oświadczenie majątkowe Piotra Szeredy musiało zgodnie z przepisami prawa zawierać dane według stanu na dzień objęcia stanowiska (początek kadencji to 16 listopada 2014) . Zgodnie z oświadczeniem majątkowym Piotr Szereda jest zatrudniony w JSW jako górnik (działacz związku zawodowego). Z tego tytułu Spółka wypłaciła mu ( stan z listopada) 108 290 zł. Związek „Solidarność 80” 15 420 zł. oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jas-Mos” (rada nadzorcza) 5 876 zł.”
  Wiecej :
  http://www.jas.info.pl/informacja/zarobki-zwiazkowca-piotra-szeredy/

 19. kolejny ciekawy artykuł o strajkach w Jastrzębiu (kiedyś, jak żyli tam Ślązacy, Jastrzębiu Zdroju).
  http://www.jas.info.pl/publicystyka/koniec-jastrzebia-2/#comment-508

 20. Uważam, że związkowcy, jako osoby publiczne , powinni składać oświadczenia majątkowe, które powinny wisieć na tablicy ogłoszeń firmy.

 21. Panie Leszku zgadzam się z każdym akapitem Pana wpisu ze szczególnym uwzględnieniem TYTUŁU.
  Przeszkadza mi nierówność wobec prawa! Jedni mając za sobą prawo WYZYSKUJA pozostałych FRAJEROW harujacych zawzięcie na swoją egzystencję a przede wszystkim na dobrobyt górników, rolników, nauczycieli, mundurowych/w tym kleru/, prokuratorów, sędziów!
  Mam nadzieję że jeszcze za mojego życia dojdzie do z równania wszystkich wobec prawa /można by zacząć od emerytur/

 22. Do Saurom górnicy nie walczą o swoje prawa , tylko o moja forsę. Walczą o to żebym ja się zaharowywala do końca zycia by ich żony mogły nie pracować zaś oni sami mogli przechodzić na emeryturę wyżej liczona i wcześniej!
  Zwiazkowcy powinni być na garnuszku swoich zwolennikow. Tym czasem musimy WSZYSCY ich utrzymywać włącznie z tymi nieszczęśnikami na smieciowkach którzy ledwie wiążą koniec z końcem.
  To jest dopiero NIESPRAWIEDLIWOSC!
  Przy okazji to rząd pisu najwiecej podarował bogaczom, choćby prawo spadkowe /niezależnie ile wart przypisuje się go na rodzinę BEZ PODATKU/

 23. A magazyn LIBERTE – to niby z czego się utrzymuje, z przychodów ze sprzedaży? Czy też może z grantów z kieszeni podatnika?

  Jak to było z tą filozofią Kalego?

 24. „rolnicy i górnicy ośmielają się walczyć o swoje prawa.”
  Co jest prawem górnika?
  Emerytury na koszt reszty społeczeństwa?
  Finansowanie nierentownych kopalni z podatków reszty społeczeństwa?

  „to jest właśnie demokracja. ”
  Demokracja to jest przy urnie, jeśli nie jest bezpośrednia.
  Wymuszanie dotowania swych produktów czy wypłat na koszt innych w dodatku biedniajszych to bandytyzm.

 25. Bardzo interesujący artykuł. Nie rozumiem tylko jednej kwestii. Dlaczego autor pisze, że świadczenia zdrowotne i emerytalne rolników są finansowane przez resztę społeczeństwa i że górnicy nie odkładają na swoje emerytury tylko płacą na nie pozostali. Przecież rolnicy mają ten swój KRUS do którego odprowadzają składki, a górnicy płacą ZUS tak jak każdy?

 26. Dlaczego autor pisze, że na emerytury i świadczenia górników i rolników składa się reszta społeczeństwa skoro oni tak samo jak każdy odprowadzają składki na ZUS i KRUS (w przypadku rolników).

 27. Andrzej52:saurom to Kagan vel……………………………
  Ta rozroba w JSW to Powstanie Warszawskie,a gornicze zz to Szare Szeregi,walczace ,o co???Za np.10 lat beda obchodzic ….lecie poczatku konca gornictwa polskiego!
  Czy wiesz,ze oplacalnosc Bogdanki jest oszustwem:koszty budowy pokryl budzet i …..!

 28. Mentalność peerelowska wiecznie żywa; jak Lenin.
  Także na tym blogu.

 29. Zaloze sie sie, ze gornicy placa wyzsze podatki od Pana Jazdzewskiego.
  Nie mowiac juz o owocach ich pracy.

 30. >>>Nie z moich podatków.<<<

  Dziwnym zbiegiem okolicznosc Jazdewski ne dostrzega sprawy najwazniejszej. Zadne, absolutnie zadne kwalifikacje nie sa wymanage na najwyzszych stanowiskach publicznych. W dodatlu osoby zajmujace najwyzsze stanowiska publiczne nie sa wybierani demokratycznie bezposrednio ani w sposob uczciwy.

  Stad wszystkie problemy. Zaczelo sie po 1989 kiedy to premierem byl osobnik nawet bez podstawowki a prezydentem przyuczony do zawodu elektryk po podstawowce. Przez 25 lat nie wiele sie zmienilo. Teraz premierem jest lekarz pediatra (nawet nie wybrana, nawet partyjniacy w PO nie wybierali) a prezydentem (urzad ktory jest wogole nie potrzebny) historyk z doswiadczeniem solidarnego sabotazysty. Natomiast w Sejmie kazdy pies i kot moze siedziec. Jedynym obowiazkiem posla jest glosowac na rozkaz swego dozywotniego partyjnego dyktatora. Ta czworka dozywotnich partyjnych dyktatorow swymmi osobami i kolektywnie ustala dozwolony poziom inteligencji na kazdym szczeblu zarzadzania krajem.

  Nalezy sie wiec spodziewac narastajacych problemow w kazdej dziedzinie zycia, gospodarki i ekonomi. I za to Jazdzewski oczywiscie placi i nawet nie protestuje.

 31. Albo wyrabiamy te 68% PKB na głowę tego, co Niemcy albo nie wyrabiamy. Więc jeśli się informuje społeczeństwo o tak fantastycznym rozwoju to chyba także te 68% powinno być zauważalne w dochodach? Raczej nam daleko do 68% pensji przeciętnego Niemca, nawet Ci sowicie wynagrodzeni związkowcy nie otrzymują 68% ich niemieckiego odpowiednika.

  Czy naprawdę więc domagamy się więcej niż nas na to stać by dać? Czy raczej chodzi bardziej o kiepskie zarządzanie państwem, które obawia się, że o swoje wystąpią kolejne grupy zawodowe? Pewnie mógłbym znaleźć uzasadnienie dlaczego nie mam 68% dochodów Niemca, ale nie wiem dlaczego nie mam nawet 40%. Dlatego też na razie z całego serca popieram wszystkie płacowe protesty, bo w pewnym momencie widząc, że inni wywalczyli swoje, kasjerzy, pracownicy taśm, sprzątacze itd. także zażądają własnego.

  A jeśli chodzi o górnictwo jako coś nieopłacalnego, to potrzebny by był nam naprawdę szalony rząd, aby uziemić jedyne nasze własne zabezpieczenie energetyczne na ciężkie czasy. Nie jesteśmy Wielką Brytanią, która ma jeszcze własne źródła ropy i która może sobie pozwolić na zamykanie nierentownych kopalń. My nie możemy, musimy ten nierentowny biznes utrzymywać przy życiu, bo może się okazać ostatnią deską ratunku kiedy jakieś polityczne zawirowania odetną nas od ropy i gazu. W kwestiach bezpieczeństwa narodowego żaden kraj nie kieruje się zyskiem ekonomicznym, gdyby tak było to żaden by nie kupował broni, czołgów, myśliwców itd.

 32. Jazdzewski selektywnie postrzega swa neo-liberalna religie.

  Jezeli cos nie jest w stanie sie utrzymac to powinno zdechnac – jest pryncypialnym przykazaniem neo-liberalow.

  Jak to mozliwe ze Jadzewski nie zauwazyl 25 lat kolejnych deficytow budzetu i zakumulowany dlug publiczny rzedu 1100 mld zl ??? Pomimo dotacji z Uni, pomimo znaczacej sie pomocy polskich emigrantow. Pomimo przelajdaczenia polskiego majatku pod przykrywka prywatyzacji. (nielegalnej)

  Przeciez jest oczywiste ze polska gospodarka nie jest w stanie sama siebie utrzymac. Jest oczywiste ze malpowanie zachodu jest droga do samozaglady.

  Zachodnie ekonomie nigdy nie byly sukcesem bylo natomiast kolonialne zlodziejstwo i wyzysk niewolnikow zastapione w latach 1970-ych naduzywaniem kredytu na konta mlodych glupich i podatnychna wydymanie dzieci.

  Nawet najbardziej z tepych oslow zdal by sobie sporawe ze po 25 latach kolejnych deficytow cos nie gra. Ze to cos trzeba naprawic. A nawet nie ma o tym dyskusji. Dlaczego ? Ze strachu oczywiscie bo nie szacuje Jazdzewskiego na poziomie najbardziej tepego osla.

  Panie Jazdzewski w tym roku rezim lekarza pediatry zadluza polskie dzieci na nastepne 47 mld zl. Czym wiec jest 1.2 mld przeznaczone na inwestycje w gornictwie ???

  Panie Jazdzwski, to partyjny motloch zniszczyl rolnikom dostep do rynku na wschodzie. Rolnicy maja prowo byc oburzeni i domagac sie recompensaty.

  Panie Jadzewski w latach 2007-2014 rezim dyktatora Donka Tuska podwoil polski dlug publiczny !!!! Tylko dyktator Donek zadluzyl polskie dzieci az o 500 mld zl !!!

  Oczywiscie jak na konto dzieci to liberal nie ma problemu

 33. Towarzyszu Axiom!
  Tusk, Kopacz i ferajna z PO to liberałowie tylko na papierze programu wyborczego.
  Po wyborach to jeden etatyzm i biurokracja jak reszta politykierów.
  Polsce trzeba liberalnej gospodarki, nie tylka na papierze kiełbasy wyborczej.

  Dwa, rynki na wschodzie zamyka i otwiera Putin. Liberalni przedsiębiorcy, nie jęczeli by w takiej sytuacji aby biurokratycznie im pomóc, tylko wkalkulowali sobie ryzyko prowadzenia biznesu w Rosji.
  Tylko biurokraci i etatyści uważają że ryzyko biznesu powinni ponosić Ci którzy nie mają z niego zysków (czyli społeczeńśtwo w podatkach).

  Politykierzy z Putinem przy „otwieraniu rynków na wschodzie” mogą jedynie ubić coś na miarę karłowatego paktu Ribbentrop Mołotow. Lepiej do tego nie nawoływać.

 34. MMK
  Partyjny motloch jest odpowiedzialny za straty rolnikow i za zalosny stan polskiego gornictwa. Sa winni krymilnalnego niechlujstwa !!! Wszystkie partie a w szczegolnosci wszyscy partyjniacy ktorzy po 1989 okupowali (nie pisze pracowali) urzedy publiczne.

  Kazde stanowisko wiaze sie z odpowiedzialnoscia. Nie tylko polityczna, przedewszystkim z odpowiedzialnoscia karna za wyrzadzone szkody i krzywdy przez niechlujstwo brak kwalifikacji i doswiadczenia.

  Odpowiedzialnosc to podstawowy filar demokracji.

  Dlatego tez ubolewanie Jazdzewskiego w strone gornikow i rolnikow jest zalosne. Gornictwo i rolnictwo sa sabotazowane przez partyjny motloch. Ich skurwienie, sprzedajnosc i niechlujstwo.

  Polscy rolnicy zostali sprzedani w Uni. Dostaja zaledwie 1/3 zapomogi ktore dostaja rolnicy we Francji. A rynek jest wspolny. I teraz partyjna cholota zniszczyla im rynek wschodni. Partyjny motloch powinien za to zaplacic z wlasnej kieszeni.

  Gornictwo natomist juz przez 25 lat sluzy jako miejsce parkingu dla partyjniakow ktorzy nie zdolali zajac stanowisk publicznych. To praralizuje kopalnie i jest glownym zrodlem kryzysu.

  A partie nie odpowiedzialne za swe czyny sa na utrzymaniu podatnika. Miedzy innymi Jazdzewski je utrzymuje i nic w zamian nie wymaga. To jest wiecej niz dziwne.

 35. Axiom:nie trace nadzeji ze masz mozg!Przyklad :w RFN Kohl byl historykiem,Merkel fizykiem!Wyksztacenie jest wazne,ale nie decydujace w koncernach lub przedsiebiorstwach=nie w polityce!Tj.kwestia ustawienia polityki panstwa i tak np.ani Kohl ,ani Merkel nie decyduja nawet o kierunkach dzialania niemieckiej gospodarki.Nim znowu napiszesz jakas bzdure:pomysl!
  Moja uwaga:w Polsce centralizacja doszla do takich absurdow,ze o wszystkim decyduje Salon warszawski ,a arogancja absolwentow UW przekracza wszelkie normy moralne!

 36. Luap, na jakiej podstawie zakladasz ze Khol i Merkel byli/sa dobrymi politykami ?

  Khol jest odpowiedzialny za balagan w Uni, za wojny na Balkanach. Jego pomysl na Unie to nic innego tylko Zwiazek Radziecki versja 2 (zachodnia).

  Merkel odpowiada za balagan na Ukrainie. Wysylala tam swego ministra spraw zagranicznych (tego pedzia) aby podzegal do zawieruchy. W rezultacie Ukraina bankrutuje a polski biznes i rolnik traci rynki ukrainski i rosyjski.

  Ale wiem, ty oczywiscie udowodnisz ze kwalifikacje sie nie licza. Gdy bedziesz potrzebowal operacje pojdziesz do kowala albo historyka.

  Gopodarka kraju to tez pacjent i powinien sie ja opiekowac fachowiec najwyzszej rangi. Takich fachowcow w polskich partiach politycznych oczywiscie nie ma. Bo zagrazali by przewodniej roli partyjnego dyktatora ktory swa osoba ustala dozwolony poziom inteligencji. A Jazdzewski placi i nieczego nie wymaga.

 37. Axiom:piszesz bezmyslnie !
  Kohl nie mial nic wspolnego z Balkanami=Tobie jednak jestto obojetne!
  Merkel:co ona z tym puczem miala wspolnego ,to tylko Ty wiesz!Niemcy,nie martw sie,nie dostana 3 x w tylek od Rosjan;tego nauczyla sie p.kanclerz!
  A o kwalifikacjach w gospodarce:przeczytaj to 5x:ja pisalem cos innego.Nie przekrecaj!
  Polski problem to totalna centralizacja wladzy politycznej salonu warszawskiego od 1919.Ale tego Ty i wiekszosc polskiej prowincji nie kapuje!
  Pytanie:wymien kraj tak do granic debilizmu politycznie scentralizowany jak Polska/Krolestwo Warszwskie!????Czekam!!!!

 38. „wymien kraj tak do granic debilizmu politycznie scentralizowany jak Polska/Krolestwo Warszwskie!????Czekam!!!!”

  Znam taki kraj. To Niemcy. Z tradycjami pelnej centralizacji,… Bismark, Hindenburg, Hitler,…Khol,… Merkel.
  Swiat nie zna nazwiska ani jednego niemieckiego polityka poza Merkel. Nawet pilkarska reprezentacje Niemiec grala w Brazyli pod osobistym nadzorem Merkel.
  Merkel byla nawet w szatni po meczu !!!

 39. axiom.Niemcy zawsze ,do dzis,byly ……Poniewaz robisz z siebie durnia,to nim zostan!
  Myslalem,ze wiesz co dzieje sie w Europie:zostan na tych piaskach; poza toba mieszkaja tam madrzy ludzie!

css.php