Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

4.03.2016
piątek

Minister Waszczykowski i Zabójcze ryjówki

4 marca 2016, piątek,

Szanowny Panie Ministrze, w tym trudnym dla Pana momencie pragnę przekazać Panu – po ludzku – wyrazy współczucia i życzenia, żeby się Pan trzymał.

To rzeczywiście nieciekawy moment w życiu, kiedy człowiek jest wyśmiewany przez swoich przeciwników (nie ma straszniejszej dla polityka zmory nad śmieszność) i krytykowany przez swoich niedawnych – wydawałoby się – przyjaciół. Jeśli to dla Pana pocieszenie, proszę wiedzieć jedno: choć jest Pan ministrem ledwie trzy miesiące, Pańskie osiągnięcia zapisały się na zawsze w historii dyplomacji międzynarodowej.

Przede wszystkim specjalne podziękowania należą się Panu ze strony Komisji Weneckiej. Dziś do polskiego MSZ ustawiają się w kolejce, a jeśli jeszcze w tej kolejce nie stoją, to tylko przez wrodzoną nieśmiałość, nad którą Pan, z wyżyn człowieka cieszącego się niczym niezmąconą, uzasadnioną pewnością siebie, powinien się z troską pochylić, liczne międzynarodowe organizacje żądne sławy, która spłynęła za Pańskim pośrednictwem na, przyznajmy, niecieszącą się wcześniej nadzwyczajną rozpoznawalnością Komisję Wenecką. Sojusz Małych Państw Wyspiarskich, Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, Międzynarodowe Stowarzyszenie Służb Oznakowania Nawigacyjnego oczekują dziś Pańskiej pomocy! Mówiąc wprost, bezpardonowego ataku.

A skoro o ataku mowa, są filmy tak nieopisanie złe, że aż dobre, mające swoje specjalne pokazy i licznych fanów walczących zażarcie między sobą o to, który z tych potworków dzierżyć będzie palmę, z braku lepszego określenia, pierwszeństwa. „Atak pomidorów zabójców”, „Zabójcze ryjówki” i oczywiście klasyk Eda Wooda „Plan 9 z kosmosu” – to przykłady niskobudżetowych produkcji o efektach specjalnych, które mogłyby zawstydzić nagrane na rodzinnym VHS pierwsze komunie i złote gody.

Kiedy dokonał Pan uprzedzającego uderzenia (tzw. preemptive strike) na rowerzystów i wegetarian, zauważył Pan w wywiadzie, że nie jest Pan dyplomatą. Dyplomacja według słownika PWN to „umiejętność zachowania się w trudnej sytuacji tak, aby nikogo nie urazić i osiągnąć zamierzony cel”, pozornie więc ma Pan rację. Ale ta skromność jest zupełnie nie na miejscu! W rzeczywistości jest Pan trendsetterem zupełnie nowego nurtu w dyplomacji. Dyplomacji klasy B. Dyplomacji tak złej, że aż dobrej.

Tak się przechodzi do historii.

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 20

Dodaj komentarz »
 1. Minister porusza się w obszarach umysłowych, w których „nasi” są kryształowo czyści a wrogowie zawsze nikczemni, aureolę zaś otrzymuje się za przegraną. Własna głupota uchodzi tam za obcy spisek. A z klęski nie należy się śmiać ani broń Boże wyciągać wniosków, tylko się do niej modlić.

  Prześmiewcze wpisy tylko umocnią jego aurę męczennika, która na pewno wkrótce się pojawi.

 2. W kontekście tych określeń przypomniało mi się takie czeskie określenie, które w naszym języku brzmi mniej więcej tak,, kruki to są tak obrzydliwe ptaki, że aż w swym brzydactwie piękne,,. W odróżnieniu od W. wg naukowców ptaki te są nadzwyczaj inteligente.

 3. 🙂

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Słyszałem o przypadkach podczas okupacji, że ludziom się w głowach mieszało albo kolokwialnie mówiąc wariowali ze strachu. Leszczowi pardon Waszczowi też się pomieszało podczas peowskiej okupacji gdy kwilił ,,nie zabijajcie nas” a peowskie sonderkomanda polowały na patriotów.
  Odnośnie Komisji Weneckiej – nie będzie pluła nam w twarz – mierzi ich, że ,,Polska wstaje z kolan”, gdyby nie Leszczu znaczy się Waszczu pies z kulawą nogą by nie wiedział, że UE oprócz organów zajmujących się prostowaniem bananów ma także organa od prostowania krzywego prawa

 6. „Źródło przecieku z Komisji Weneckiej namierzone? Źródłem przecieku mógł być Wojciech Sawicki, który jest Sekretarzem Generalnym Zgromadzenia Parlamentarnego RE. Nie pierwszy raz urzędnik angażuje się w wewnętrzną politykę w Polsce”.

 7. Czy Waszczykowski przejdzie do historii? Raczej w stan spoczynku po odwołaniu go przez Szydło na polecenie Kaczyńskiego.

 8. Pan Waszczykowski ma jednak zasługę.
  Dał sposobnośc JK rozpoznania, że Komisja Wenecka jest w istocie powołana by szkodzic JK jako nonsens prawny.
  Bez działania Pana Waszczykowskiego JK by nie miał sposobności tego rozpoznac.
  Mam nadzieję ,że JK uzna,że Pan Waszczykowski,w gruncie rzeczy,Go ubogacił.

 9. „Misja emerytowanych sędziów, którzy upodobali sobie nazwę szlachetnej, acz tonącej Wenecji, żeby osądzać stan polskiego sądownictwa na podstawie sporu o Trybunał. Czy ocena Komisji Weneckiej w kraju, gdzie opieszałość zwykłych sądów jest legendarna na całą Europę, a jego wyroki systematycznie podważane przez Trybunał w Strasburgu, oznaczać będzie, że problem się rozwiąże?”

 10. Teza autora (ukrytego pod inicjałami mg) zawarta w artykule umieszczonym 3 marca br. na portalu niezależna.pl i tradycyjnie przemycona na blog Polityki przez Jacka, NH (vide wpis z 4 marca o godz. 11:25) jest co najmniej wątpliwa. Największym bowiem beneficjentem przecieku jest prezes Kaczyński, a w idąc w dół: MSZ, min. Waszczykowski etc., czyli cały, pożal się Boże, PiS mający narzędzie do dezawuowania, wprost ośmieszania raportu Komisji Weneckiej. Moja kontrteza jest następująca: autorem „kontrolowanego przecieku” jest sam PiS. Specjalnie odkrywczy nie jestem, pojęłoby to kilkuletnie dziecko, które mogłoby być też autorem całej polityki PiS-u, infantylnej aż do łez. Każdy polityk PiS-u jest przecież jak dziecko: wymaga dorosłej osoby tłumaczącej jego słowa („Pani premier mówiąc w kampanii „na każde dziecko”, miała na myśli ” na drugie dziecko” ; „Nie można dosłownie rozumieć, że każdy po 75 roku życia dostanie darmowe leki” itp.).

 11. Jacek, NH
  4 marca o godz. 15:27

  Znowu pojechałeś po bandzie, wklejając fragment wstępniaka red. Tomasza Wróblewskiego z lutowego wydania „Wprost”: http://www.wprost.pl/ar/531176/Tomasz-Wroblewski-Odebrac-wolnosc/
  Nie masz za grosz wstydu!>/b>

  Prezes z tobą

 12. PT Blogowicze – Muszą domknąć pogrubienie, bo każdy kolejny tekst będzie pogrubiony…

 13. A kiedys wydawalo (mi) sie, ze MSZ nie moze juz spotkac nic gorszego niz pani Fotyga!!!

 14. „Leszczu znaczy się Waszczu pies z kulawą nogą by nie wiedział, że UE oprócz organów zajmujących się prostowaniem bananów ma także organa od prostowania krzywego prawa”

  Panie „Slawczan”, jak juz sie o czyms pisze to nalezy wiedziec o czym!

  Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, szerzej znana pod nazwą ‚Komisji Weneckiej’, jest organem doradczym Rady Europy.
  To nie jest organ UE!

 15. Jacek, NH
  4 marca o godz. 15:27

  Znowu pojechałeś po bandzie, wklejając fragment wstępniaka red. Tomasza Wróblewskiego z lutowego wydania „Wprost”: http://www.wprost.pl/ar/531176/Tomasz-Wroblewski-Odebrac-wolnosc/
  Nie masz za grosz wstydu!>/b>

  Prezes z tobą

  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„
  Wiekszosc wpisow propagandzisty „Jacka” na forach Polityki
  oraz Newsweek’a to kopie cudzych tekstow…

 16. Aspiryna
  4 marca o godz. 17:34

  Pan Jacek potrafi być więcej niż oryginalny: fragmenty wstępniaków redaktora naczelnego „Wprost” wkleja jako swoje komentarze na fora…. „Wprost”. Coś w tym gościu mi nie gra, a najbardziej jego odporność na takie uwagi. Ja bym się pod ziemię ze wstydu zapadł. Może poprosimy p. Jacka, by wklejał nam teksty z Wyborczej, a nawet samego Urbana? A nie tylko w kółko „Matka Kurka”, Fronda czy inne prawicowe gadzinówki. Nudą wieje p. Jacku.

 17. Naprawdę mocno kibicuję ministrowi Waszczykowskiemu.
  Człowiek, który odpowiada za dyplomację zagraniczną mówi o sobie, że nie jest dyplomatą to coś wręcz niesamowitego. Człowiek, który ma świadomość, iż jego ugrupowanie jawnie pogwałciło zasady demokracji w Polsce a mimo to zaprasza Komisję Wenecką aby ta to potwierdziła – kolejne raz wręcz niesamowite. Mam nadzieję, iż takich „wręcz niesamowite” będzie jeszcze kilka, w wówczas to Pan Waszczykowski może okazać się „dynamitem” wysadzającym PiS, tak jak w latach 2005-2007 okazali się panowie Macierewicz, Kamiński i Ziobro – choć ci panowie to naprawdę ciężki kaliber, to mam nadzieję, że minister Waszczykowski im dorówna.

 18. Panie Redaktorze,
  Naprawdę Pan nie rozumie, że skandalem jest to, że jakaś komisja, z definicji przecież nie polska, gdyż wenecka, miesza się w wewnętrzne sprawy państwa polskiego. Przypomina mi to okres tuż przed rozbiorami, kiedy to Polską rządzili ambasadorowie Austrii, Prus i Rosji. Dobrze wiemy, czym się to skończyło!

 19. To PiS zrobil ten przeciek raportu Komisji Weneckiej do GW. Cui bono? Nie majac szans wobec druzgocacego dla nich raportu zrobili wyciek i natychmiast wzieli sie za atakowanie Komisji Weneckiej.

 20. @Aspiryna
  Wybacz mi prosze moja ignorancje w tej dziedzinie. UE jest juz tak przerosnietym instytucjonalnie molochem, ze nie wiadomo czyim gledzeniem nalezy sie przejmowac a ktore mozna zwyczajnie zlac. Komisja Wenecka to konkretna ekipa i nalezy sie przejac tym czy tez wystarczy zalatwic kontropinie ,,Komisji Budapesztanskiej” lub ,,Londynskiej” jakiejs i git, objasnij to. Gdyby nie Leszczu/Waszczu to chyba bym umarl niswiadom, ze istnieje takie wazne grono. A tych ,,wazmych” gron jest calkiem sporo. 🙂

 21. Minister Waszczykowski zwracając się do Komisji Weneckiej, święcie wierzył w to, że postępowanie: prezydenta Dudy wobec Trybunału Konstytucyjnego, prezesa Kaczyńskiego we wszystkich sprawach po wygraniu wyborów parlamentarnych , premier Beaty Szydło podczas kampanii wyborczej do parlamentu i jej ekspoze powołanego rządu PiS, jest najlepsze, jakie tylko być może i nikt nie ma prawa tych postępowań najważniejszych osób w RP krytykować, nie mówiąc o zgłaszaniu jakichkolwiek nieprawidłowości. Według mnie minister Waszczykowski przysłużył się dobrze Polakom, z którymi nie liczy się PiS.

css.php