Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

1.02.2017
środa

PO próbuje przejąć ideę obywatelskiego referendum

1 lutego 2017, środa,

PO – jeśli chce bronić samorządowców, zamiast rozpoczynać swoje referendum – powinna się włączyć do obywatelskiej inicjatywy „Ratujmy samorząd”.

Dwie akcje referendalne zaciemnią obraz i będą sugerować, że istnieje jakiś konflikt wśród obrońców samorządu przed samowładztwem PiS. Po drugie, wielu obywateli oraz niezależnych wójtów, burmistrzów i prezydentów chciałoby bronić samorządu, ale niekoniecznie w ramach pompowania Platformy. W ten sposób PO osłabia powszechny potencjał sprzeciwu wobec zakusów PiS na pozbycie się jedną ustawą popularnych włodarzy miast.

Platforma Obywatelska nie słynęła dotychczas z sympatii wobec referendów, by przypomnieć choćby stosunek do akcji dotyczącej obowiązku szkolnego dla sześciolatków i wielu innych inicjatyw obywatelskich odrzucanych w pierwszym czytaniu w Sejmie. Tym bardziej należy docenić fakt, że PO w opozycji ma bardziej niż poprzednio wyczulony słuch na głos obywateli i że dostrzegła zagrożenie, jakim jest narzucanie lokalnym społecznościom sprzecznych z prawem i zdrowym rozsądkiem reguł przez partyjne warszawskie centrale.

Istnieje jednak obawa, że dla PO ważniejsze od obrony samorządów jest przejęcie tematu na własność, nawet za cenę zniechęcenia wielu ludzi do akcji. Gdyby tak było, wówczas ostatnia kontrowersyjna okładka „Newsweeka”, na której Schetyna pokazany jest jako sojusznik Kaczyńskiego, miałaby niestety wiele cech prawdopodobieństwa.

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Jakiego prawdopodobieństwa. Tusk i Kaczyński byli bliskimi wspólnikami z tej samej mafii. Teraz tę parę tworzy Kaczyński i Schetyna.

    Głosując na PO głosujesz na PiS, a głosując na PiS głosujesz na PO. Na tym polega POPiS. Zabawa w dobrego i złego policjanta. Niby wojują, ale nie pozwolą by kumplom spadł kiedyś włos z głowy. Tusk dbał, by PiS był zawsze na topie i go jak mógł pompował. Teraz kolej na Kaczyńskiego by się Schetynie tym samym odwzajemniał.

  2. Panie Jażdżewski, niestety to pan jesteś zaślepiony walką kto jest lepszą opozycją. PO, Nowoczesna, lewica wszyscy powinni grać do jednej bramki. „PO powinna się włączyć do obywatelskiej inicjatywy.” A te inicjatywy powstały prawie równocześnie. Ponadto ZNP rozpoczyna zbieranie podpisów pod referendum na temat reformy edukacji. Oni przynajmniej mają sensownie przygotowane pytanie, ja mam zamiar zbierać podpisy pod tym referendum. Pana inicjatywa, do której dołączył łódzki KOD dotyczy samorządów i tylko sprawy kadencyjności. PO zapowiedziało referendum w dwóch sprawach samorządów i oświaty. Prawda jest taka, że wszyscy powinniście schować dumę do kieszeni i wspólnie zbierać podpisy pod referendum. Jeżeli ZNP ma już przygotowany dobre pytanie to zbierać podpisy pod ich referendum razem z podpisami pod referendum w sprawie samorządów. Z samorządami jest ten problem, ze nie są jeszcze znane wszystkie pomysły PiS na wybory. Za chwilę okaże się, że w ustawie będą jeszcze gorsze przepisy niż te o kadencyjności. I co? Następne referendum? Może najpierw wspólnie z ZNP zbierać podpisy pod referendum oświatowym, potem, gdy już będzie projekt ustawy o wyborach samorządowych, zbierać podpisy pod referendum samorządowym, równocześnie postulując, żeby te dwie inicjatywy zostały połączone. Trwa wojna, a na wojnie trzeba zawierać różne sojusze, nie wybrzydzać, że ci są nieodpowiedni, ci grają dla siebie itp. Jeżeli obywatele, wójtowie, burmistrzowie itd. wolą nie protestować niż zhańbić się protestem pod szyldem PO to nie zasłużyli na nic lepszego niż mamy. Liberte powinna zrozumieć i uświadamiać innych, że teraz trzeba bronić płonących lasów, na róże przyjdzie czas później.

  3. @snakeinweb
    Rozumiem, ze Ty i gospodarz akurat tu pompujecie partie bankstera Rubikonia vel 6 Krola vel Casanovy z Madery … 😉

  4. Śledztwo w sprawie 2,5 mln łapówki dla Gronkiewicz-Waltz.
    Dlaczego nic nie ma o tym w Polityce?

css.php