Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

15.02.2018
czwartek

Frasyniuk w kajdankach. Coś i Nic

15 lutego 2018, czwartek,

Zdjęcie, na którym Julia Przyłębska – pisowska „prezes Trybunału Konstytucyjnego” – celebruje na spędzie prorządowych „mediów” nagrodę „Człowieka Wolności” razem z Jarosławem Kaczyńskim, najlepiej obrazuje faktyczny stan praworządności w Polsce. Nie ma już Trybunału bez cudzysłowu, PiS go zlikwidował, łamiąc procedury powoływania sędziów, Trybunał stał się organem posłusznym biuru politycznemu PiS. Konstytucja, najwyższe prawo, de facto nie obowiązuje, nie ma możliwości kontroli konstytucyjności ustaw.

W tej sytuacji pozostaje nam protestować. Rzecz w tym, że nie ma żadnej perspektywy, która dawałaby tym protestom jakąkolwiek skuteczność. „Czarny Protest” przestraszył władzę, ale dotyczył obywatelskiego projektu ustawy, kłopotliwego dla PiS. Protesty lipcowe w sprawie Sądu Najwyższego były skuteczne tylko do czasu i też tylko dlatego, że Andrzej Duda chciał przy okazji utrzeć nosa Zbigniewowi Ziobrze i zaznaczyć swoją podmiotowość w obozie PiS. Tak czy inaczej energia protestów się póki co wypaliła i nie widać chętnych na kolejne masowe manifestacje.

Władysław Frasyniuk postąpił konsekwentnie: protestował przeciwko prawu napisanemu pod formację rządzącą, dającą władzy przywileje w manifestowaniu kosztem obywateli. Protestował przeciwko manipulacjom i jawnym kłamstwom, kpinie w żywe oczy z obywateli na smoleńskich seansach nienawiści, które władza raczyła w swej mądrości opatrzyć formułą „wydarzenia religijnego”. Kaczyński bogiem, a Macierewicz jego prorokiem? Frasyniuk w liście jasno przedstawił, czemu w tej sytuacji świadomie naraża się na konsekwencje, łamiąc prawo, którego konstytucyjności nie można w obecnym ustroju, przy zblatowaniu władzy wykonawczej i „Trybunału”, realnie zbadać.

Skala nękania przeciwników obecnej władzy, szczególnie Obywateli RP, przybiera znamiona politycznego wykorzystywania aparatu przymusu na skalę w III RP niespotykaną. „Gazeta Wyborcza” donosi, że już ponad dwieście osób ma postawione zarzuty w związku z politycznymi protestami przeciwko PiS. Każdy taki przypadek powinien być przez media starannie analizowany i nagłaśniany. W końcu swoboda manifestowania poglądów – a już szczególnie poglądów niemiłych tym, którzy kontrolują w Polsce służby, prokuraturę, media publiczne, a za chwilę może nawet i sądy, jest szczególnie istotna.

Frasyniuk ma tę umiejętność, że sam, bez niczyjej pomocy, potrafi zadbać o nagłośnienie swoich działań. Tym razem jego filmowane zatrzymanie wygląda na zabieg propagandowy, wyreżyserowany przez PiS. Uważam, że jego medialni kibice, porównując doprowadzenie w kajdankach do prokuratury do prześladowań, które przechodził w stanie wojennym, umniejszają jego faktyczne zasługi. Walka z komuną, taka na serio, to było narażanie zdrowia i życia. Tworząc kalki myślowe – „rządy PiS jak stan wojenny” – degradujemy naszych autentycznych bohaterów, nie mówiąc już o ośmieszeniu tych, którzy takie tezy sugerują mniej lub bardziej otwarcie.

Nic nie wkurza mnie jednak bardziej niż ci, którzy czując głębokie obrzydzenie do metod i treści działań PiS, którzy szczerze przyznają, że PiS doprowadził do faktycznego zawieszenia konstytucji, którzy nawet pojawiali się na tych czy innych protestach, dziś rozparci wygodnie na kanapach drwią z gestu Frasyniuka.

To jest bardzo łatwe, zwłaszcza że nie był on triumfem w wymiarze politycznym i komunikacyjnym. Nie doprowadzi do wybuchu antypisowskiej rewolucji, rządowa propaganda wykorzystała go jako jeszcze jedno narzędzie pokazania, że „elity stawiają się ponad prawem”, a oni to prawo będą stosować wobec wszystkich. Do wszystkich poza sobą oczywiście – ale o tym już milczą. Obawiam się, że protest przeciw ustawie o zgromadzeniach przeszedł bez echa. Spór o zatrzymanie Frasyniuka niemal w ogóle nie dotknął tego problemu, podobnie jak nękania innych aktywistów anty-PiS.

Co pozostaje robić, gdy omnipotentna władza nie liczy się z prawem ani zasadami liberalnej demokracji? Bierny opór, osobisty gest sprzeciwu – narażanie siebie i rodziny na mało przyjemne konsekwencje, bez perspektyw na sukces, to w wymiarze osobistym i moralnym jest „Coś”.

A polewka z niemłodego już faceta, byłego już polityka, który zachował się uczciwie i konsekwentnie, nie mając nic do zyskania, a dużo do stracenia, tam, gdzie ogromna większość z nas wybiera wygodę kosztem zaangażowania, to jest niestety tylko – w każdym wymiarze – jedno wielkie „Nic”.

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 61

Dodaj komentarz »
 1. „…dziś rozparci wygodnie na kanapach drwią z gestu Frasyniuka.”

  „Komuniści i złodzieje” nie mogą wprost poprzeć Kaczyńskiego, ale z uporem maniaka atakują opozycję zarzucając jej nieudacznictwo i głupotę oraz nomen omen złodziejstwo kiedy rządzili.
  Nie spodziewałem się, że prymitywna, pisowska propaganda może być tak skuteczna.

 2. Wyprodukowaliście sobie kumpla Kaczyńskiego jako straszaka mającego terroryzować „ciemny lud”, a „ciemny lud” to skapował i ten wasz teatrzyk medialny pod tytułem „obrona demokracji” olewa. I się z was i tego waszego straszaka Kaczyńskiego przed telewizorami śmieje.

  Numer nie wypalił, i się wkurzacie, że nie wyszło, a lud nie jest tak ciemny jak sobie wymyśliliście.

  Po co lud ma obalać PiS?

  Żeby przegonić jedną bandę łamiącą konstytucję na inną bandę, która też zawsze łamała konstytucję?

  Żeby przegonić sfory bezkręgowych, skorumpowanych i służalskich aparatczyków z listy partyjnej Kaczyńskiego i wprowadzić podobne, a nawet te same sfory bezkręgowych, skorumpowanych i służalskich aparatczyków z listy partyjnej Schetyny?

  Żeby przegonić z mediów publicznych sfory zakłamanych funkcjonariuszy propagandy pod wodzą Kurskiego i Rachoniów a wprowadzić tam sfory zakłamanych funkcjonariuszy propagandy pod wodzą drugiego braciszka Kurskiego i Lisów.

  Walcie się sami z tą waszą wojną kibolsko-kibolską i zabawami w rekonstrukcje historyczne w mediach, a ciemnemu ludowi nią tyłka nie zawracajcie. To wasza zabawa, nie nasza. Lud nie jest taki ciemny i głupi, jak się wam wydaje.

 3. Władysław Frasyniuk, nie przychodząc do prokuratury, aby złożyć zeznania, sam stawiał się ponad prawem. Casus Frasyniuka, czyli komuna trzyma się mocno, a prokuratura boi się pajaca

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Znekany przez III RP wlasciciel 70 TiR-ow oraz glejtu na nietykalnosc na pewno wzbudzi powszechne wspolczucie i protesty Polakow.

  Jedna demonstracja pod haslem „nie wszyscy sa rowni wobec prawa” juz sie odbyla.
  Byl 70-osobowy tlum.

 6. Panie Leszku,
  Pisze jak Lodzianin do Lodzianina.
  Mamy wielu…wspolnych znajomych…

  Co Pan pamieta ze stanu wojennego gdy mial Pan minus 1 rok…?
  Na prawde zywi sie Pan historiami starszych kolegow z GW i magdalenkowa legenda zlozycielska III RP…?

  Jako przedstawiciel liberalow i mlodego pokolenia moze zamiast dmuchac wirtualny balon starych redaktorow….zupelnie oderwanych od rzeczywistosci w jakiej zyja Polacy wzialby sie Pan za to czym sie powinno zajmowac LIBERTE.
  Swiezymi porywajacymi Polakow pomyslami i ideami z pozycji liberalnych.
  Ale nie jako przybudowka starych skorupowanych repow z GW i POLITYKI.

 7. „wlasciciel 70 TiR-ów”. Oj boli to „polactwo” chociaż to z jego pracy i ludzi u niego zatrudnionych jest 500+.
  Z drugiej strony jak trzeba być zdeterminowanym, żeby walczyć z państwem, które może go przy pełnej aprobacie społeczeństwa finansowo bez trudu wykończyć.

 8. Witold

  Tu nie chodzi o…polactwo ale o ogólny odbiór społeczny ” poniewieranego” przez III RP bojownika o swoje przywileje.
  Jako przytulanka i zwycięzca… ( zaskakujący…?) transformacji wygląda raczej na obrońcę szemranych przywilejów i układów wybrańców niż autentycznego obrońce wolności i demokracji.

  Gdzie był Frasyniuk np. gdy wyrzucano dziesiątki tysięcy ludzi na bruk w ramach złodziejskiej reprywatyzacji III RP, która on tak broni?

 9. Frasyniuk wyraźnie powiedział, że „mam w dupie prawo”. Czy taką postawę należy pochwalać? Moim skromnym zdaniem, NIE.

 10. Nikt nie stoi ponad prawem. Przekonał się o tym na własnej skórze Frasyniuk.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23021139,wladyslaw-frasyniuk-zatrzymany-przez-policje-wczesniej-nie.html#Z_MT
  Pamiętajmy, że szlachecka „złota wolność” i pogarda dla sądów i prawa ówczesnych elit czyli szlachty i magnaterii zniszczyła I Rzeczpospolitą.

 11. Frasyniuk jest dla mnie typowym szlacheckim warchołem, zwolennikiem liberum veto, jednym z tych, którzy doprowadzili do upadku I Rzeczpospolitą.

 12. Czołowi działacze NSZZ Solidarność tacy jak Wałęsa, Frasyniuk czy Rulewski reprezentowali od początku interesy zachodniego kapitału i przez ten kapitał byli oni finansowani. To są więc ludzie skompromitowani, którzy tylko dostarczają dziś argumentów zwolennikom PiS-u.

 13. Zapytajmy się raczej Frasyniuka, jakim to cudem stał się on nagle burżujem, mino że do momentu objęcia władzy przez „Solidarność: był on tylko zwykłym robolem. Skąd wziął on pieniądze na założenie tej swojej firmy i kto tę jego firmę wciąż finansuje?

 14. Frasyniuk który nie wiadomo jakim cudem po roku 1989 stal się właścicielem dużej firmy transportowej, a co on z pieniędzmi Solidarności zrobił, to do dziś jest otwartym pytaniem…
  Jak widać, redaktorzy „Polityki” nie odróżniają sowchozu (państwowego gospodarstwa rolnego czyli PGR-u) od kołchozu (rolniczej spółdzielni produkcyjnej czyli RSP). Red. Rakowski w grobie się przewraca. Ale cóż, obecni redaktorzy „Polityki” nie rozróżniają też komunizmu od socjalizmu i wciąż w nas wmawiają, że w PRL-u mieliśmy komunizm. 🙁

 15. Pan Frasyniuk źle skorzystał z wolności, bowiem naruszył on prawo, a już Starożytni Rzymianie mawiali dura lex sed lex (twarde prawo, ale prawo). Nie jest tu zaś istotne przeciwko czemu on protestował, jako że prawo ma w ustrojach klasowych charakter klasowy i zawsze faworyzuje jednych kosztem innych. Na przykład w Polsce prawo drogowe na ogół faworyzuje kierowców, prawo pracy faworyzuje przedsiębiorców, prawo administracyjne – urzędników i urzędy, a prawo cywilne a nawet karne wszędzie na świecie faworyzuje bogatych kosztem biednych, jako że tylko bogatych stać jest na procesowanie się oraz na wynajęcie dobrych adwokatów, kiedy są oni postawieni w stan oskarżenia. Zauważył to dawno temu nie byle kto, a lord B. Russell.

 16. Przypominam, że Frasyniuk jest prawicowym biznesmenem, żyjącym z pracy zatrudnionych u niego ludzi. Jak podaje Wikipedia, od roku 1993 jest udziałowcem FF Fracht Sp. Z o.o., zajmującej się spedycją, logistyką i transportem. O takich ludziach jak Frasyniuk, którzy dla Mamony zdradzili związkowe ideały, ze związkowej lewicy przeszli na anty-pracowniczą prawicę, pisał prof. David Ost w swej książce „Klęska Solidarności”.

 17. Frasyniuk powinien wypłacić poszkodowanym przez niego Polakom odszkodowania za swoja działalność polityczną. Mowa jest tu o milionach Polaków, którzy na skutek jego działalności politycznej stracili pracę i zostali zmuszeni do emigracji.

 18. Frasyniuk broni swoich przywilejów, które nabył za rządów PO. Tylko tyle i aż tyle.

 19. Panie Redaktorze Jażdżewski,
  Co Pan powie na to, że ja się włamię do pańskiego domu i kiedy wezwie Pan policję, to ja jej powiem, że ja nie uznaję PiS-owskiego prawa i PiS-owskiej policji i że w związku z tym powinienem zostać puszczony wolno z łupem, który wyniosłem z pańskiego domu? Nie rozumie Pan, do czego prowadzi pogarda dla obwiązującego prawa demonstrowana przez Frasyniuka i jego kolesiów z PO? Nie na darmo i nie bez kozery już Starożytni Rzymianie mawiali przecież dura lex sed lex (twarde prawo, ale prawo). Każdy jest wiec równy wobec prawa. Nie ma wobec prawa „równiejszych”. Dawne zasługi dla władzy nie stawiają nikogo ponad prawem.

 20. F A R S Y N I U K to pajac!

 21. Panie Leszku,
  Współczuję panu zestawu gości.
  Zostali pogonieni z innych blogów, jako znani i wyjątkowo upierdliwi trolle, to zagnieździli się u pana.
  Obawiam się, że nie zachęca to potencjalnych komentatorów.
  A szkoda, bo pana wpisy są inspirujące.

 22. magdar49 17 lutego o godz. 20:51 37966
  Pisz ad rem a nie ad personam.

 23. Krokiet 17 lutego o godz. 20:38 37965
  Racja – F A R S Y N I U K (;-)) to pajac! Typek jak z marnej farsy.

 24. Cytuję innego czytelnika POLITYKI:
  Grzerysz na blogu red. Wosia 17 lutego o godz. 5:07 4246
  Pytanie znanego z blogów POLITYKI internauty:
  Andrzej Falicz 16 lutego o godz. 10:18 37953
  „Gdzie był Frasyniuk np. gdy wyrzucano dziesiątki tysięcy ludzi na bruk w ramach złodziejskiej reprywatyzacji III RP, której on tak broni?”
  Ba, gdzie był wtedy Adam Szostkiewicz? A Andrzej Celiński i Jacek Żakowski? O całej redakcji POLITYKI oraz Danielu Passencie i jego córce z Alei Róż („gdzie Polacy i pracujący u nas Ukraińcy mają żyć”) już nawet nie wspomnę…

 25. Ze źródeł żydowskich:
  Jednym z najczęściej zadawanych pytań na temat Holocaustu i partii nazistowskiej jest to, czy Adolf Hitler był Żydem, czy miał żydowskich przodków.
  Choć może się to wydawać niedorzeczne, wydaje się jednak, że pytanie to wynika z pewnej możliwości, że dziadek Hitlera był Żydem. Ojciec Hitlera, Alois, został bowiem zarejestrowany po urodzeniu się w roku 1837 jako dziecko z „nieprawego łoza”, czyli z nieznanym ojcem i do dnia dzisiejszego dziadek Hitlera jest nieznany. Matka Aloisa, Maria Schicklgruber, znana jest z tego, że pracowała w domu zamożnego Żyda, a więc istnieje pewna szansa, że dziadek Hitlera był Żydem.
  W roku 1933 Londyński „Daily Mirror” opublikował zdjęcie nagrobka na żydowskim cmentarzu w Bukareszcie, na którym widniało napisane w alfabecie hebrajskim imię i nazwisko Adolf Hitler, ale ten Hitler w Bukareszcie raczej nie mógł być dziadkiem przywódcy nazistowskiego. W tym czasie jednak ten fakt wystarczająco martwił Hitlera, a więc nazistowskie prawo określające żydowskość zostało tak napisane, by wykluczyć z niego osoby mające żydowskich przodków „po mieczu”.
  W roku 2010 Brytyjski dziennik „The Daily Telegraph” donosił, że przeprowadzono badanie, w którym próbki śliny zostały pobrane od 39 znanych krewnych Hitlera w celu przetestowania ich DNA i okazało się, choć nierozstrzygająco, że Hitler może mieć żydowskie pochodzenie. W artykule napisano: Chromosom zwany Haplogroup E1b1b1, który pojawił się w próbkach DNA Hitlera, jest rzadkością w Europie Zachodniej i jest najczęściej spotykany u Berberów w Maroku, Algierii i Tunezji, a także wśród Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich … Haplogrupa E1b1b1, który stanowi około 18 do 20 procent aszkenazyjskich i 8,6 procent do 30 procent sefardyjskich chromosomów Y, wydaje się być jedną z głównych linii zalążkowych ludności żydowskiej. To badanie, choć naukowe z natury, jest jednak niejednoznaczne.
  http://www.jewishvirtuallibrary.org/was-hitler-jewish
  Pytanie – jaki jest pochodzenie Frasyniuka? Może ze względu na swoje pochodzenie ma on ten dryg do interesów i uważa, że stoi ponad prawem?

 26. magdar49 17 lutego o godz. 20:51 37966
  Prawda w oczy kole?

 27. magdar49,
  Dziwi, u niektórych gospodarzy blogów, nadmiar tolerancji w przypadkach skrajnych jak powyżej. Wolność słowa też ma swoje ograniczenia, a tolerowanie czyjegoś słowotoku, który jak słusznie zauważasz odstrasza innych od wyrażenia swojej opinii szkodzi blogowi.
  Ja unikam uczestniczenia w czymkolwiek, gdzie prym wiodą ludzie niezrównoważeni psychicznie o pokręconych poglądach, co zresztą jest zrozumiałe; jaki z tego pożytek?

 28. Sugadday
  To było ad personam. A masz może coś do powiedzenia ad rem?

 29. A teraz dobra wiadomość: W BBC powiedzieli przed chwilą wyraźnie, że zestrzelenie przez Iran izraelskiego myśliwca F16 nad Syrią to jest początek końca Izraela, jako że mit o jego niezwyciężalności właśnie się sypie.

 30. A swoją drogą, to chotników do Judenratów oraz podległej Judenratom Jüdischer Ordnungsdienst (dosł. Żydowskiej Służby Porządkowej, potocznie zwanej policją żydowską albo tzw. odmanami) nie brakowało. Przypominam, że odmani, czyli kolaborujące z nazistowskimi Niemcami, żydowskie jednostki policyjne wewnątrz gett a także obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych były wykorzystywane w gettach do rekwizycji, łapanek, eskortowania przesiedleńców oraz akcji deportacyjnych. W getcie warszawskim służbę pełniło ok. 2500 żydowskich policjantów (komisarzem był Józef Andrzej Szeryński, a przejściowo Jakub Lejkin), w getcie łódzkim było to około 1200 osób, a w getcie lwowskim było około 500 policjantów z Ordnungsdienstu. Dodajmy do tego urzędników Judenratów, przypominam, że w miejscowościach mniejszych Judenrat składał się z 12 członków, zaś w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców musiał on liczyć 24 lub więcej osób. Jedna z najsłynniejszych żydowskich myślicielek XX wieku Hannah Arendt w roku 1963 wystąpiła w książce „Eichmann w Jerozolimie” z dramatycznym oskarżeniem przeciw Judenratom. Twierdziła, że bez ich udziału w rejestracji Żydów, koncentracji ich w gettach, a potem aktywnej pomocy w skierowaniu do obozów zagłady zginęłoby dużo mniej Żydów, ponieważ Niemcy mieliby więcej kłopotów z ich spisaniem i wyszukiwaniem. W okupowanej Europie naziści zlecali funkcjonariuszom żydowskim sporządzenie imiennych wykazów wraz z informacjami o majątku. Zapewniali oni także pomoc żydowskiej policji w chwytaniu i ładowaniu Żydów do pociągów transportujących do obozów koncentracyjnych. W swojej książce Arendt napisała: „Dla Żydów rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi niewątpliwie najczarniejszy rozdział całej tej ponurej historii.” (Hannah Arendt „Eichmann w Jerozolimie” Kraków 1987).

 31. Przypominam też Redakcji „Polityki”, że usuwanie albo blokowanie prawdy o Holokauście, w tym o uczestnictwie w nim Żydów z Judenratów i z Jüdischer Ordnungsdienst (dosł. Żydowskiej Służby Porządkowej, potocznie zwanej policją żydowską albo tzw. odmanami) oraz o żydowskim pochodzeniu Hitlera, Himmlera, Goebbelsa czy też Franka to jest przestępstwo typu „Holocaust denial”.

 32. Zastanawiałem się zawsze, jak to było możliwe, że Niemcy – naród Bacha, Beethovena, Goethego, Schillera czy też Dürera mogli wydać z siebie takie potwory jak Hitlera, Himmlera, Hessa, Heydricha, Goebbelsa, Göringa, Franka i Strassera oraz Rosenberga (czołowego ideologa NSDAP) czy też von dem Bacha-Żelewskiego (kata Powstania Warszawskiego). Dopiero niedawno dowiedziałem się, że nazizm był ideologią nie niemiecką, a żydowską, że tacy nazistowscy przywódców jak Hitler, Himmler, Hess, Heydrich, Goebbels, Göring, Frank i Strasser oraz Rosenberg (czołowy ideologa NSDAP) czy też von dem Bach-Żelewski (kat Powstania Warszawskiego) a także ich hiszpański sojusznik generała Franco byli Żydami albo pół Żydami. Parafrazując powodzenie Zofii Nałkowskiej: to Żydzi Żydom zgotowali ten los. 🙁

 33. do @ jako walski

  zanim już się łaskawco całkiem wywnętrzysz ze swoich fobii i projekcji, odpowiedz – ale ad rem – jak do waści przemawia ustalony historycznie i naukowo fakt, że w czasie II WW jej „uczestnicy” narodowości polskiej zabili – w liczbach bezwzględnych – na polskiej ziemi więcej Żydów niż Niemców. To jak to jest z tą „prawdą”?
  Poza tym – co do ywruk nędzy nas obchodzi żydowska kolaboracja? Wywlekasz ją jako przeciwwagę? Do czego? I w jakim kontekście? To jest ich problem wewnętrzny, i lepiej, żeby takim pozostał, o ile oczywiście jest jeszcze problemem w ich rozumieniu. Zajmijmy się rozwikłaniem swoich, bez usilnego poszukiwania adwokatury i rozgrzeszenia u obcych.

 34. Scrambler
  Skąd masz te informacje, że w czasie II wojny światowej jej „uczestnicy” narodowości polskiej zabili – w liczbach bezwzględnych – na polskiej ziemi więcej Żydów niż Niemców? Możesz podać ich źródło? Jak np. definiujesz „polską ziemię”? Kto, gdzie i jak to wyliczył, jaką posługiwał sie metodą, kogo zaliczał do Polaków, kogo do Żydów i wreszcie kogo do innych narodowości i na jakiej podstawie – język? religia? osobista deklaracja? arbitralna decyzja niemieckiego, żydowskiego (z Judenratu) czy też przedwojennego sanacyjnego urzędnika? I wreszcie – jaka jest dokładność tych wyliczeń?
  Przecież to nie Polacy, a Żydzi kolaborowali masowo, ochotniczo, systemowo oraz systematycznie z Niemcami w zarządzaniu gettami a szczególnie w wywożeniu Żydów do niemieckich obozów zagłady poprzez dostarczanie Żydów do transportów, które wywoziły tychże do niemieckich obozów zagłady. Pamiętajmy, że choć to Anglicy wynaleźli obozy koncentracyjne, to obozy zagłady są wynalazkiem w 100% niemieckim (dokładniej wynalazkiem niemieckich Żydów).
  I co tu jest najważniejsze, to jest to, że prawda o Holokauście jest taka, że to Żydzi Żydom zgotowali ten los. Zastanawiałem się zawsze, jak to było możliwe, że Niemcy – naród Bacha, Beethovena, Goethego, Schillera czy też Dürera mogli wydać z siebie takie potwory jak Hitlera, Himmlera, Hessa, Heydricha, Goebbelsa, Göringa, Franka i Strassera oraz Rosenberga (czołowego ideologa NSDAP) czy też von dem Bacha-Żelewskiego (kata Powstania Warszawskiego). Dopiero niedawno dowiedziałem się, że nazizm był ideologią nie niemiecką, a żydowską, że tacy nazistowscy przywódców jak Hitler, Himmler, Hess, Heydrich, Goebbels, Göring, Frank i Strasser oraz Rosenberg (czołowy ideolog NSDAP) czy też von dem Bach-Żelewski (kat Powstania Warszawskiego) a także ich hiszpański sojusznik generała Franco byli Żydami albo pół Żydami. Parafrazując powodzenie Zofii Nałkowskiej: to Żydzi Żydom zgotowali ten los. 🙁

 35. Scrambler
  Skąd masz te informacje, że w czasie II wojny światowej jej „uczestnicy” narodowości polskiej zabili – w liczbach bezwzględnych – na polskiej ziemi więcej Żydów niż Niemców? Możesz podać ich źródło? Jak np. definiujesz „polską ziemię”? Kto, gdzie i jak to wyliczył, jaką posługiwał sie metodą, kogo zaliczał do Polaków, kogo do Żydów i wreszcie kogo do innych narodowości i na jakiej podstawie – język? religia? osobista deklaracja? arbitralna decyzja niemieckiego, żydowskiego (z Judenratu) czy też przedwojennego sanacyjnego urzędnika? I wreszcie – jaka jest dokładność tych wyliczeń?
  Przecież to nie Polacy, a Żydzi kolaborowali masowo, ochotniczo, systemowo oraz systematycznie z Niemcami w zarządzaniu gettami a szczególnie w wywożeniu Żydów do niemieckich obozów zagłady poprzez dostarczanie Żydów do transportów, które wywoziły tychże do niemieckich obozów zagłady. Pamiętajmy, że choć to Anglicy wynaleźli obozy koncentracyjne, to obozy zagłady są wynalazkiem w 100% niemieckim (dokładniej wynalazkiem niemieckich Żydów).
  I co tu jest najważniejsze, to jest to, że prawda o Holokauście jest taka, że to Żydzi Żydom zgotowali ten los. Zastanawiałem się zawsze, jak to było możliwe, że Niemcy – naród Bacha, Beethovena, Goethego, Schillera czy też Dürera mogli wydać z siebie takie potwory jak Hitlera, Himmlera, Hessa, Heydricha, Goebbelsa, Göringa, Franka i Strassera oraz Rosenberga (czołowego ideologa NSDAP) czy też von dem Bacha-Żelewskiego (kata Powstania Warszawskiego). Dopiero niedawno dowiedziałem się, że nazizm był ideologią nie niemiecką, a żydowską, że tacy nazistowscy przywódcy jak Hitler, Himmler, Hess, Heydrich, Goebbels, Göring, Frank i Strasser oraz Rosenberg (czołowy ideolog NSDAP) czy też von dem Bach-Żelewski (kat Powstania Warszawskiego) a także ich hiszpański sojusznik generała Franco byli Żydami albo pół Żydami. Parafrazując powodzenie Zofii Nałkowskiej: to Żydzi Żydom zgotowali ten los. 🙁

 36. do @jakowalski

  najpierw przepraszam za nieumyślne zniekształcenie Twojego nicku w poprzednim wpisie.
  Co do reszty: nie jest moją intencją jakakolwiek ewangelizacja. Źródeł proszę szukać np w pracach prof. Marcina Zaremby albo naukowców z
  Centrum badań nad Zagładą Żydów w Polskiej Akademii Nauk.
  Twoja reakcja odpowiada niestety stereotypowej: robisz awanturę zbudowaną na imagologii nie przyjmując do świadomości FAKTÓW . Nikt i nigdzie nie mówi, że Polacy brali udział / pomagali w eksterminacji Żydów. Może przytoczone w Twoim wpisie / wpisach wątki mają jakieś znacznie z punktu widzenia indywidualnego / osobistego postrzegania historii. Jak już wytłumaczymy się przed obcymi, a być może już to zrobiliśmy, albo tak nam się wydaje, przyjdzie w końcu kiedyś pora na całkowite moralne i bezwzględne rozliczenie się przed własnym obliczem.
  Niewiedza o „rachunkach prawd” i rachunkach krzywd staje się coraz większym problemem, czego jaskrawym przykładem jest Twoja reakcja. Jest wielu, którzy świetnie prosperują na tym paliwie.

 37. Scrambler
  Nie odsyłaj mnie do Marcina Zaremby albo naukowców z Centrum badań nad Zagładą Żydów w stalinowskiej przecież Polskiej Akademii Nauk, a tylko odpowiedz własnymi słowami na moje konkretne pytania:
  – jak Marcin Zaremba i Centrum badań nad Zagładą Żydów w Polskiej Akademii Nauk definiują „polską ziemię”?
  – jaką Marcin Zaremba i Centrum badań nad Zagładą Żydów w Polskiej Akademii Nauk posługują się metodą, w tym:
  – kogo zaliczają oni do Polaków, kogo do Żydów i wreszcie kogo do innych narodowości i na jakiej podstawie: języka? Religii? Osobistej deklaracji? Arbitralnej decyzji niemieckiego, żydowskiego (czyli z Judenratu czy też przedwojennego sanacyjnego urzędnika?
  – jaka jest dokładność tych wyliczeń?
  Czu mam w tej sprawie napisać do Marcina Zaremby albo naukowców z Centrum badań nad Zagładą Żydów w Polskiej Akademii Nauk? Czy oni mi w ogóle odpowiedzą?
  Dalej – dlaczego to my Polacy mamy się rozliczać, a nie atakujący nas Żydzi? Czyje ty w ogóle interesy reprezentujesz?

 38. Scrambler
  Czy ten twój Marcin Zaremba i naukowcy z Centrum badań nad Zagładą Żydów w tej stalinowskiej Polskiej Akademii Nauk wiedzą cokolwiek o Judenratach, Jüdischer Ordnungsdienst i o żydowskim pochodzeniu Hitlera, Himmlera, Hessa, Heydricha, Goebbelsa, Göringa, Franka i Strassera oraz Rosenberga (czołowego ideologa NSDAP) czy też von dem Bacha-Żelewskiego (kata Powstania Warszawskiego)?

 39. Scrambler
  Poza tym, to ten twój Marcin Zaremba NIE jest profesorem a tylko adiunktem i jest on albo Żydem, albo też tzw. szabasgojem, jako że szkaluje on na każdym kroku Polaków i zawsze broni Żydów. Nie jest on więc dla mnie żadnym autorytetem.

 40. Niech żyje ten blog. Ostatnia reduta wolnego słowa w „Polityce”!

 41. do @jakowalski:

  Jeżeli masz problem z definicjami – sprawdź w ogólnodostępnych źródłach encyklopedycznych, bo naukowcy na takich bazują, a jeśli operujesz definicjami sprywatyzowanymi na własne potrzeby – wypadałoby je podać lub objaśnić. Nie sil się na pseudonaukową lub naukawą metodologię, bo tylko wyjmujesz kota z worka, obracasz ogonem i chowasz się za nim. Rozumiem, że również bezinteresownie.
  Tymczasem … ku swej własnej uciesze i dzięki tut. wolności słowa wyznałeś swoje credo…
  Nie bardzo widzę podstawy choćby do dalszej wymiany zdań, a już na pewno w tej dziedzinie.

 42. Scrambler
  Ja się Ciebie pytam, jakie definicje przyjęli wymienieni przez ciebie historycy. Jak wiadomo, w przedwojennych spisach powszechnych stosowano bardzo arbitralne definicje narodowości, często określając ją na podstawie wyznania bądź języka.
  Poza tym, to ja jestem profesjonalnym naukowcem i znam doskonale metodologię badań naukowych, w odróżnieniu od wymienionych przez Ciebie pseudonaukowców uprawiających pseudonaukę na zamówienie konkretnych kręgów władzy, tym razem nie z Polski.
  I widzę, że zabrakło ci argumentów ad rem.

 43. Scrambler
  Jak ty definiujesz Żyda? Jeśli kogoś, kto się uważa za Żyda, to ja przetestuję twoją definicję jadąc do Izraela i domagając się być uznanym tam za Żyda ze wszystkimi przynależnymi do tego przywilejami.

 44. Scrambler
  To jaka jest według Ciebie naukowa definicja Żyda? Jeśli dyskutujemy problem żydowski, to musimy na początku ustalać, kim są ci Żydzi – narodem, osobami mówiącymi po żydowsku, czyli po hebrajsku, jidysz i ladino? Wyznawcami religii judaistycznej (mojżeszowej)? Czy też może osobami mającymi żydowskie DNA, jeśli takowe w ogóle istnieje? A jeśli Żydzi są narodem, to jakie są kryteria zaliczenia kogoś do tego narodu? Czy twoje autorytety mogą mi udzielić odpowiedzi na te konkretne pytania?

 45. Scrmbler
  Czyżbyś był członkiem Hasbary? Przypominam, że Hasbara jest izraelską organizacją ogólnonarodową zajmująca się propagandą. Hasbara jest określana jako „pro-Izraelska propaganda, z zastrzeżeniem, że „propaganda dąży do wyeksponowania czynników świadczących na korzyść danej strony konfliktu, zaś Hasbara usiłuje przedstawiać w korzystnym świetle wszystkie działania danej strony, niezależnie, czy są usprawiedliwione czy nie. Posiada ona dedykowany komunikator internetowy: Megaphone desktop tool.
  Hasbara w polskim Internecie ma wiele twarzy. W praktyce istnieje kilka typów „Hasbarytów”:
  1. Miły „wyjaśniacz” – wie, że jest bardzo mądry i ma olbrzymią wiedzę, więc chętnie oświeci tego głuptaska, który błądzi. Dowiemy się np. że całą ziemię od Arabów żydowscy osadnicy kupili, zaś odkupione uczciwie pustynie zamienili w kwitnący raj (jak było naprawdę można przeczytać – niestety ale nie w polskiej Wikipedii).
  2. Bardzo agresywny „obwiniacz” – ma pewną wyrywkową wiedzę historyczną, agresywnym wypominaniem, najczęściej zmyślonych, przewin Polaków w czasie okupacji dokonuje dwóch rzeczy – zamienia temat dyskusji z obrony Izraela na atak na Polaków i próbuje wywołać w Polakach poczucie winy (ten sam chwyt, co w przypadku Jedwabnego). Osoby pozbawione wiedzy historycznej, pozwalającej obronić się przed takimi zarzutami najprawdopodobniej ulegną opisanej argumentacji.
  3. Rzecznik pojednania – osoba tego typu stara się przedstawiać wybiórczo epizody w historii Polski, kiedy jakaś grupka Żydów działała w interesie narodu polskiego (ignorując zupełnie liczebność tej frakcji i działalność znacznie większych frakcji Żydów wcześniej bądź później).
  Więcej tu: https://myslnarodowa.wordpress.com/2012/04/25/hasbara-w-polskim-internecie-definicja-metody-organizacja-wikipedia

 46. .

 47. No i co, Scrambler? Wyrobiłeś swoją dzisiejszą normę? 😉

 48. Scramblerowi mowę odjęło? 😉

 49. `

 50. do @jakowalski

  1.czytaj ze zrozumieniem,
  2. masz ewidentny problem z definicjami,
  cytat:
  „(…)
  zjawisko zwane postmodernizmem. Nie ma żadnych granic, wszystko można dowolnie interpretować, fakty są jedynie iluzją …
  Tak naprawdę to pewnie w ogóle nic nie ma i tylko nam się wydaje, że jest. Ale zaraz, komu się tak wydaje, skoro nas nie ma?
  (…)
  Kłopot polega na tym, że to postawa coraz bardziej popularna, bo zwalniająca z myślenia, a dająca jego pozory. Coraz częściej
  można się spotkać z przerażającą formą dyskusji opierającą się na tzw. „poglądach”.
  (…)
  Ekspert podaje fakty i dowody, a wygadany oponent z obłudnym uśmiechem odpowiada, że „oczywiście ma pan prawo do takich poglądów, ale ja mam inne”(…)
  (…)staram się unikać dyskusji z takimi ludźmi. Powtarzając za Witkowskim: znacznie lepiej uciekać, bo dyskusja jest niemożliwa.
  Jeżeli ktoś nie rozumie czym jest nauka i próbuje z nią dyskutować w oparciu o wiarę i wspomniane „poglądy” to jest stracony,
  a dawanie mu pola do popisu, poprzez próbę dyskusji musi prowadzić do porażki, ze względu na wspomniane przysłowie o dyskutowaniu
  z idiotą 🙂 [dyskutujesz z kretonem. Sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona rutyną.]
  Co nie znaczy, że należy takie wypowiedzi całkowicie ignorować. Najważniejsze, żeby nie pozwolić się wciągnąć w dyskusję opartą
  na bełkocie i przekrzykiwaniu. Opierając się na nauce, nasze argumenty obronią się same.

  a tak po męsku : wal się gniocie i szukaj sobie w rodzinie „reprezentantów”, „interesów” i czegokolwiek, co zilustruje usprawiedliwienie istnienia Twojego autonomicznego świata równoległego.

 51. Scrambler
  1. To ty czytaj ze zrozumieniem i zrozum, że masz ewidentny problem z definicjami. Przypominam, że główną zasadą anarchizmu epistemologicznego, którego jak widzę jesteś zwolennikiem, jest „anything goes” (wszystko jest dozwolone, nie ma reguł). Anarchizm epistemologiczny jest często utożsamiany ze skrajnym relatywizmem filozoficznym, w kontekście rozważań Feyerabenda, czyli z relatywizmem na gruncie filozofii nauki i metodologii nauk. Utożsamianie anarchizmu epistemologicznego oraz całej relatywistycznej koncepcji Feyerabenda ze skrajnym relatywizmem jest jednak według niektórych autorów błędne (np. Zamelska 2004).
  2. Natomiast ja, jako naukowiec-empiryk, opieram się tylko i wyłącznie na faktach, które mogą być testowane empirycznie. To ty nie rozumiesz czym jest a czym nie nauka, a wiec i wyjaśniam ci to na przykładzie tzw. kreacjonizmu, którego zapewne jesteś zwolennikiem.
  3. Otóż z punktu widzenia nauki, hipoteza kreacjonistyczna nie spełnia wymogów stawianych teorii czy nawet „tylko” hipotezie naukowej. Nie wnikając tu w szczegóły metody naukowej, wspomnę tylko, że w naukach ścisłych uważa się za hipotezę każdą tezę, która możliwa jest do konfirmacji czyli potwierdzenia , a hipoteza, która pozytywnie przeszła konfirmację, uważana jest za teorię naukową, jako że metoda naukowa czyli empiryczna polega na konfirmacji hipotez naukowych, a nie na ich weryfikacji, jako że ta ostatnia jest praktycznie niemożliwa.
  Każda teoria naukowa jest więc w zasadzie tylko hipotezą, czekającą na swoją, jak to mówią metodolodzy nauki, dyskonfirmację, czyli na znalezienie dowodów, że nie do końca jest ona potwierdzona doświadczalnie (empirycznie) Po prostu w naukach empirycznych z zasady nie jesteśmy w stanie dojść do niczego co zasługuje na miano prawdy „klasycznej” czy też prawdy „ostatecznej” albo „absolutnej”. A nawet jeśli takowa pozostaje w naszym zasięgu to nie istnieje sposób na bezdyskusyjne potwierdzenie tego faktu, jako że przedstawiciele nauk empirycznych nigdy nie posiadają 100% pewności co do swoich odkryć, tak więc ich eksperymenty niczego nie weryfikują ani nie falsyfikują (słynny błąd Poppera). Współczesny metodolog nauki powie więc, iż najwyżej konfirmujemy (potwierdzamy) lub dyskonfirmujemy (nie potwierdzamy) nasze teorie. Po prostu musimy odróżnić możliwą do przeprowadzenia konfirmację i dyskonfirmację od niemożliwej do przeprowadzenia weryfikacji i falsyfikacji. Na przykład wiemy z przeprowadzonych dotąd doświadczeń, że prędkość światła w próżni czyli ‘c’ jest zawsze jednakowa i wynosi ok. 300 tys. km/s, choć żaden fizyk czy astronom nie zmierzył dotąd prędkości światła poza naszym Układem Słonecznym. Tak więc z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że prędkość światła w próżni ‘c’ jest zawsze jednakowa i wynosi te ok. 300 tys. km/s, choć wiemy, że nikt nigdy nie znajdzie sposobu na przetestowanie tego twierdzenia w sposób totalny, 100%, czyli bez najmniejszego cienia szansy na jakiekolwiek przyszłe zmiany. Godzimy się więc z konfirmacją, mimo że to nie jest to samo co weryfikacja. Natomiast omawiana tu hipoteza kreacjonistów nie jest możliwa do konfirmacji ani dyskonfirmacji, a więc jest ona z definicji nienaukowa.
  Z kolei hipoteza naukowa to jest wciąż tylko naukowe przypuszczenie. Wymaga ona bowiem wciąż konfirmacji, jako że jej weryfikacja jest praktycznie niemożliwa, a na razie działa ona tylko na papierze i w głowie stawiającego ją uczonego. Ale nie można nazwać hipotezą naukową każdego pomysłu jaki nam przyjdzie do głowy, gdyż hipoteza naukowa od początku powinna zgadzać się z zastanym stanem nauki a poza tym musi ona zdefiniować praktyczny sposób na swoje przetestowanie. Kreacjonizm na pewno więc nie jest naukową hipotezą, zaś teoria strun, teoria supersymetrii czy też tzw. ogólna teoria wszystkiego nie są teoriami, a są to tylko naukowe hipotezy, ponieważ nie są one potwierdzone, a ponadto sporo fizyków poddaje pod wątpliwość samą możliwość ich przetestowania, choć w odróżnieniu od „teorii” kreacjonistycznych, są one zgodne z obecnym stanem nauki i przedstawione są one w ścisłej, matematycznej postaci.
  Dopiero kiedy hipoteza naukowa doczeka się odpowiedniego testu i przejdzie go pomyślnie, to zachodzi przekształcenie jej w teorię naukową. Tytuł teorii posiadają więc np. teoria heliocentryczna, teoria gier, szczególna teoria względności, ogólna teoria względności, teoria wielkiego wybuchu, teoria ewolucji czy też mechanika kwantowa. Tak więc praktycznie cała znana nam nauka korzysta z teorii, nawet jeśli poszczególne jej koncepty nie noszą takiej nazwy. Innymi słowy teoria naukowa to jest już sprawdzone i potwierdzone, zgodnie z obecnym stanem wiedzy i myśli technicznej, wyjaśnienie danego zjawiska – najlepsze spośród wszystkich dostępnych i jak na razie działające w praktyce, czego oczywiście nie da się powiedzieć o „teorii” kreacjonistów.
  Co więcej, nawet obowiązująca teoria nigdy nie przestaje być testowana, co oznacza, że nie należy traktować żadnej teorii naukowej jak dogmatu. Skoro teorie naukowe podlegają wyłącznie na niedoskonałej i niepewnej przecież konfirmacji a nie na 100% pewnej weryfikacji, to zawsze będzie istniał cień szansy na obalenie bądź zreformowanie każdej teorii naukowej. Nawet po 100 i więcej latach funkcjonowania, stara teoria może zostać więc usunięta z domeny nauki i zastąpiona lepszą, jeżeli tylko takowa się pojawi. Niestety, ale hipoteza postawiona przez kreacjonistów nie spełnia warunków umożliwiających uznanie jej za hipotezę naukową, jako że nie jest to naukowe przypuszczenie w tym sensie, że nie opiera się ono na pozytywnie skonfirmowanych teoriach naukowych oraz nie jest ona możliwa do konfirmacji, co jest chyba najpoważniejszym zarzutem, jaki można wobec niej postawić.
  4. Widzę też, że puściły ci nerwy i w związku z tym zachowujesz się jak jakiś menel. Wstydziłbyś się. 🙁

 52. Scrambler
  Dyskutujesz o Żydach, a nie potrafisz nawet zdefiniować Żyda. 😉

 53. A może wrócimy do Frasyniuka? Co u niego słychać?

 54. Szanowny panie redaktorze,
  przepraszam ze nadużywam gościnności bez pytania, ale z niezrozumiałych dla mnie powodów, poniższy post jest zatrzymywany przez moderatora na blogu red. Passenta.
  Salto mortale
  19 lutego,g.15:59
  Nie musiałam „ewoluować”, po prostu trzymałam się zasady W. Bartoszewskiego (wybuczanego na Powązkach przez wiadomą hołotę), że wystarczy być przyzwoitym.
  Nigdy nie należałam do żadnej partii, bo nie jestem człowiekiem stadnym, a na zrobieniu kariery mi nie zależało, do czego niewątpliwie legitymacja partyjna była przydatna.
  Obecne dziennikarstwo mnie mierzi, bo wolność słowa zaczęła oznaczać wolną amerykankę bez żadnych hamulców (etyką dziennikarską może się wykazać, tak na moje wyczucie, może jedna trzecia, jedna czwarta żurnalistów), a przecież musiałam przepracować w tzw. wolnej Polsce jeszcze wiele lat.
  Mój bardzo krótki romans z prasą prawicową i tym środowiskiem raz na zawsze wyleczył mnie z jakichkolwiek ciągot w tę stronę, nawet jeśli je miałam, co było- być może- naturalnych odreagowaniem po upadku tzw. komuny. Na szczęście jakoś się odnalazłam w niszowym segmencie magazynów dizajnerskich itp.
  Staram się nie oceniać ludzi wedle tego, co i gdzie kiedyś robili, jeśli robili to dobrze, a w III RP ich umiejętności i talenty okazały się bardzo pomocne w budowaniu systemu demokratycznego, w przystąpieniu do NATO i UE.
  Podobnie jak Ty wysoko cenię i szanuję A. Kwaśniewskiego i W.
  Cimoszewicza, nie mówiąc o ludziach z Unii Wolności, z których wielu już odeszło (m.in. Mazowiecki czy Geremek), ludziach z klasą, którym do pięt nie dorasta dzisiejsza „elita”. Swoją drogą, pamiętasz jak robiono z Mazowieckiego Żyda, by go „obrzydzić” i modlono się za Geremka dziękczynnie(!), gdy zginął w wypadku.
  Jak to się dzieje, że selekcja negatywna się pogłębia, a dzisiejszy parlament i rząd to istne panopticum, mówiąc bardzo oględnie.
  A tych z „legitymacjami patriotycznymi” to najlepiej olewać. Szkoda zdrowia.

 55. Magdar
  W roku 1990 przyjęto w Polsce pakiet reform gospodarczych znanych jako plan Balcerowicza, polegający na wprowadzeniu wolnego rynku. Ze względu na szybki proces ich wdrażania i swój gwałtowny charakter, zwyczajowo jest on określany jako terapia szokowa. Na plan składało się 10 ustaw uchwalonych przez Sejm kontraktowy 27 i 28 grudnia 1989 r. i podpisanych przez prezydenta Jaruzelskiego 31 grudnia 1989 roku, w tym ustawa o zmianie ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. 1989 nr 74 poz. 437) która usuwała gwarancję istnienia wszystkich przedsiębiorstw państwowych niezależnie od ich wyników finansowych i efektywności produkcji i umożliwiała przeprowadzenie postępowania upadłościowego wobec wszystkich przedsiębiorstw uznanych za nierentowne. Na skutek bankructw i likwidacji wielu przedsiębiorstw państwowych oraz redukcji zatrudnienia w tych które przetrwały, stopa bezrobocia po transformacji ustrojowej osiągnęła poziom rzędu 16,4% w 1993 r. Plan ten doprowadził do załamania popytu wewnętrznego, zalania rynku krajowego importowaną produkcją, dewastacji kolei i przemysłu, upadku polskiej myśli technicznej i polskiej nauki, do upadku celowo zadłużanych polityką finansową przedsiębiorstw państwowych i wyprzedaży najlepszych z nich w ręce głównie kapitałów państw zachodnich, silnej pauperyzacji większości społeczeństwa i skokowego wzrostu bezrobocia. Przesądzającym wszakże na pokolenia skutkiem planu było stworzenie możliwości przeprowadzenia prywatyzacji majątku państwowego w formule latynoamerykańskiej w postaci wyprzedaży, aż do skali rozbioru gospodarczego, enklaw nowoczesności i rentowności zagranicznym korporacjom za 4,5-5% ich wartości odtworzeniowej.
  Więcej na przykład w opracowaniu „Próba oceny efektów Planu Balcerowicza” (www.studenci.pl/ekonomia/makro/semeko04.html)

 56. Magdar
  „Dzięki” A. Kwaśniewskiemu i W. Cimoszewiczowi, nie mówiąc już o ludziach z Unii Wolności, z których wielu już odeszło (m.in. Mazowiecki czy Geremek) to dwie najlepsze polskie wyższe uczelnie czyli Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński są dopiero w piątej setce światowych rankingów, czyli na poziomie uniwersytetów stanowych z najbiedniejszych, najbardziej zacofanych i najbardziej religijnych południowych stanów USA, takich jak np. Kansas (Kansas State University), Kentucky (University of Louisville) czy też teksański Southern Methodist University. Nasze czołowe uczelnie wyższe (Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński) lokują się w dopiero w czwartej (QS World University Ranking), w piątej (ranking szanghajski) albo nawet szóstej (Times Higher Education World University Ranking) setce światowych rankingów. Oto krótki cytat z „Rzeczpospolitej” sprzed kilkunastu dni: „Polskie uczelnie coraz niżej w QS World University Ranking. Najwyżej z polskich uczelni sklasyfikowany został Uniwersytet Warszawski – na miejscach 411-420, razem z m.in. Uniwersytetem Zatoki Perskiej z Bahrajnu, Kazachskim Narodowym Uniwersytetem Technicznym, czy Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki. Kolejne polskie uczelnie to Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (461 miejsce, spadek o 30 pozycji), Politechnika Warszawska (601 miejsce, identycznie jak przed rokiem), oraz plasujące się ex aequo na pozycjach 801-1000: debiutujące w rankingu Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska, a także Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Wrocławski, które zaliczyły solidarny spadek o 100 pozycji”.
  Oczywiste jest, że powyższe rankingi mają ograniczenia, ze nie są w stanie objąć i odzwierciedlić całej złożoności instytucji szkolnictwa wyższego, ale tak jest przecież z każdym systemem ocen postępów w nauce danej osoby czy instytucji, jako że są to oceny jakościowe, a więc z definicji arbitralne, nawet jeśli są one ujęte w postaci złożonych formuł dających wynik liczbowy, jako że ponieważ jakość jest wielowymiarowa, to sprowadzając ją do jednego, skalnego wymiaru, używamy zawsze wag, a te są przecież zawsze ustalane arbitralnie. Nie znaczy to jednak, że nie należy oceniać poziomu nauki i szkolnictwa wyższego w przekroju międzynarodowym. Nie lekceważyłbym więc tych rankingów, gdyż stały się one trwałym elementem światowego krajobrazu szkolnictwa wyższego. Cytuję z „Perspektyw” – „Międzynarodowe Rankingi Akademickie – dokąd zmierzają”): „Mimo wielu braków, stronniczości i wad rankingi cieszą się wysokim poziomem akceptacji wśród osób zainteresowanych i szerokiej społeczności ze względu na ich prostotę i ukierunkowanie na odbiorców (…). Nie każdego to może cieszyć, dlatego warto przypominać konkluzję jednego z artykułów w „Le Monde”: Rankingi mogą irytować, ale nie można ich ignorować!” (http://perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=3165:miedzynarodowe-rankingi-akademickie-dokad-zmierzaja&catid=22&Itemid=119)
  Dalej z powyższego:
  – Dla przyszłych studentów rankingi są narzędziem do dokonywania opartych na informacjach wyborów uczelni i kierunku studiów.
  – Naukowcy wykorzystują rankingi, aby porównywać rezultaty swoich badań z osiągnięciami ich kolegów naukowców z innych krajów.
  – Dla kierownictw uczelni rankingi są użytecznym narzędziem do wprowadzania kultury konkurencji wśród kadry. Jest to także dobre narzędzie do monitorowania postępu we wprowadzaniu reform modernizacyjnych.
  – Pracodawcy oczekują, że rankingi podpowiedzą im, które uniwersytety warto odwiedzić, aby znaleźć przyszłych jak najlepszych pracowników.
  – Politycy używają rankingów, aby zmniejszyć ryzyko ich decyzji inwestycyjnych. Decyzje te pociągają zwykle za sobą poważne środki finansowe.
  – Rankingi odgrywają także ważną rolę w kreowaniu image’u kraju oraz jego prestiżu. W większości międzynarodowych analiz i porównań, liczba uczelni danego kraju w czołówce rankingów jest jednym z kluczowych wskaźników. Dlatego tak wiele rządów, ale nie rząd RP, podejmuje wysiłki, aby poprawić pozycje swoich uczelni w rankingach.

 57. Magdar
  „Dzięki” A. Kwaśniewskiemu i W. Cimoszewiczowi, nie mówiąc już o ludziach z Unii Wolności, z których wielu już odeszło (m.in. Mazowiecki czy Geremek) nie brakuje dziś w Polsce zwolenników kreacjonizmu, a to jest z kolei wynik religijnej indoktrynacji w szkole – teoretycznie państwowej a praktycznie religianckiej. Niestety, ale zwycięstwo tzw. opozycji demokratycznej spod znaku KSS KOR i NSZZ Solidarność w Polsce w roku 1989 pociągnęło Polskę mocno w dół. Cena, jaką płacimy z dojście do władzy tej religianckiej dawnej opozycji jest bowiem bardzo wysoka – uzależnienie Polski od Watykanu, a więc frontalny atak na naukę i związana z tym zapaść polskiej nauki i polskiego szkolnictwa wyższego. Mamy krzyż w Sejmie, krzyże w szkołach państwowych i w związku z tym kompletny mętlik w głowach młodego pokolenia, który niebawem pociągnie Polskę jeszcze bardziej w dół, na poziom III świata, tyle że tam mają czarowników, a u nas mamy dziś Ojców Rydzyków. 🙁

 58. Magdar
  „Dzięki” A. Kwaśniewskiemu i W. Cimoszewiczowi, nie mówiąc już o ludziach z Unii Wolności, z których wielu już odeszło (m.in. Mazowiecki czy Geremek) to od roku 1989 mamy PRP (Pomroczną Rzeczpospolitą Polską). 🙁

 59. Dlaczego tylko Żydzi są tak uniwersalnie nielubiani praktycznie na całym świecie? Dlaczego tylko Żydzi byli wypędzani aż 47 razy w ciągu 1000 lat z tak różnych narodów i kultur?
  Dlaczego żaden inny naród czy wyznawcy innej religii nie spotkali się z aż tak wielką awersją? Bernard Lazare, żydowski pisarz, w książce pt. „L’antisémitisme son histoire et ses causes”, wydanej w 1894 r., przedstawił taką opinię tyczącą się żydowskich wypędzeń: „Jeśli taka wrogość i awersja w stosunku do żydów miałaby miejsce tylko w jednym czasie, w jednym kraju, łatwo byłoby wyjaśnić przyczyny. Jednak rasa ta była obiektem nienawiści wszystkich narodów pośród których żyła. Skoro wszyscy wrogowie żydów należeli do zupełnie różnych ras, mieszkali w odległych krajach, podlegali zupełnie różnym prawom, kierowali się różnymi pryncypiami, mieli różną moralność, różne zwyczaje – te wszystkie zasady społeczne, niepozwalające niczego ocenić w ten sam sposób – toteż główna przyczyna antysemityzmu zawsze leżała w samym Izraelu (rozumianym jak naród a nie państwo – LK), a nie w tych, którzy przeciwko niemu walczyli.”
  Profesor Jesse H. Holmes w „The American Hebrew”, wyraził podobną opinię: „To może nie być przypadkiem, że antagonizm antyżydowski znajduje się prawie wszędzie tam, gdzie współistnieją żydzi i nie-żydzi. Skoro żydzi są wspólnym elementem układanki, wydaje się prawdopodobnym, że przyczyna tkwi w nich samych, a nie w tak różnych grupach odczuwających ten antagonizm.”
  Henry Ford, legendarny producent samochodów, znalazł część odpowiedzi na przyczynę żydowskich wypędzeni: „Żydowskim talentem jest życie z ludzi, nie z ziemi, ani z produkcji, ale z ludzi. Niech inni uprawiają ziemię, żyd, jeśli będzie w stanie, będzie ciągnął zyski z rolnika. Niech inni zajmują się handlem i przemysłem; żyd będzie eksploatował owoce ich pracy. To jego szczególny talent. Jeśli użyjemy tu słowa „pasożytniczy” do opisania go, to będzie to trafne określenie.” „Żydowska nacja jest jedyną która posiada sekrety pozostałych… niema na świecie rządu tak im poddanego jak w Ameryce. Brytyjczycy zrobili to … Niemcy zrobili to, wtedy gdy w rzeczywistości zrobił to międzynarodowy żyd.” „Amerykanie są (znani jako) wstrętni, chciwi, okrutni ludzie. Dlaczego? Ponieważ żydowska władza-pieniądz jest tutaj skoncentrowana.”
  https://ussus.wordpress.com/2013/04/06/zydzi-wypedzani-47-razy-w-ciagu-1000-lat-dlaczego

 60. Wśród Żydów były takie wielce moralne jednostki jak:
  Abramek Gancwajch, Josek Szynkman, Jakub Lejkin – żydowscy gestapowcy z Warszawy, jako jedyni mieli przywilej nienoszenia opaski z gwiazdą Dawida i wychodzenia do i z getta o każdej porze dnia i nocy każdą bramą
  Szlomo Grajer który zakładał w lubelskim getcie domy publiczne z żydowskimi ḳṳṛẉḁṃi i alfonsami esesmanami,
  Symcha Spira, funkcjonariusz Żydowskiej Służby Porządkowej, co w krakowskim getcie osobiście powiesił na rozkaz Niemców polskich partyzantów,
  Moszek Merin, który w getcie w Sosnowcu zbierał po 15.000 zł od każdego przeznaczonego do deportacji, obiecując że załatwi im pozostanie na miejscu, a i tak pojechał przedostatnim transportem do pieca,
  Alfred Nossig, który regularnie strzelał z ucha na gestapo, gdzie w warszawskim getcie Żydzi pobudowali schrony, bunkry, dziury do szmuglowania, składy broni.
  Calek Perechodnik, żydowski policjant z getta w Otwocku, który sam wepchnął do pociągu do Treblinki swoją żonę i córkę
  Chaim Rumkowski z Łodzi, który żeby ochronić swój cenny żydowski łeb rozkazał swoim podwładnym dostarczyć 20.000 dzieci, starców i chorych na śmierć.

 61. Nie można odsyłać uchodźców do krajów rodzinnych bo grozi im niebezpieczeństwo. Uchodźcy z Maroka, Algierii czy Pakistanu uciekają przed szalejącą w ich krajach wojną. Europa powinna zapewnić większą pomoc wszystkim uchodźcom. Każdy z nich potrzebuje zasiłku i mieszkania. Każdy powinien mieć możliwość sprowadzić całą swoją rodzinę do Europy. Jeżeli nie ma na to pieniędzy to należy podnieść podatki. Większość uchodźców to lekarze i inżynierowie oraz samotne matki z dziećmi. Od uchodźców z krajów islamskich możemy nauczyć się nowych wartości takich jak tolerancja dla odmienności, poszanowanie praw kobiet czy pokojowego rozwiązywania konfliktów. Oni tak szybko się asymilują. Islamscy imigranci nie popełniają żadnych przestępstw a dzielnice które zamieszkują to prawdziwe oazy porządku i bezpieczeństwa. Szkoda, że w Polsce panuje taki faszyzm i ludzie są rasistami i islamofobami. Premier Kopacz chciała żebyśmy przyjęli uchodźców ale faszyści jej nie pozwolili. Polska jest za mało wzbogacona kulturowo i za mało różnorodna. Wybitne lewicowe autorytety twierdzą, że szariat to nic złego oraz należy sprowadzać uchodźców nawet jeśli będą wśród nich terroryści. Najwyżej zginie paru Polaków, ale nic nie szkodzi. Czytam Gazetę Wyborczą to wiem jak jest. Podziwiam takie autorytety jak Tomasz Lis, Kazimiera Szczuka i Anna Pamuła. Głosuję na Platformę, Nowoczesną i Razem. Nigdy na PIS.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23059297,merkel-ma-pomysl-na-unijny-budzet-mniej-funduszy-strukturalnych.html#Z_BoxNewsImg&a=66&c=96

css.php