Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego Moja polityka - Liberalny blog Leszka Jażdżewskiego

22.02.2018
czwartek

Aborcyjny facepalm

22 lutego 2018, czwartek,

Okładka „Wysokich Obcasów” wywołała falę dyskusji. Co ciekawe, najostrzej brzmiała ona w obozie anty-PiS, który w znacznej mierze jest za liberalizacją ustawy antyaborcyjnej lub przynajmniej utrzymaniem status quo.

Zamiast pastwić się nad estetyką i głębią ujęcia problemu czy roztrząsać potencjalne korzyści z odzyskania języka czy demaskacji fałszywych feministów i pseudoliberałów, którzy faktycznie są za ograniczaniem reprodukcyjnych praw kobiet, czego publiczność miała w nadmiarze, zastanowiłbym się dla odmiany nad potencjalną skutecznością takiego ujęcia tematu.

Normalizacja aborcji, tak żeby można było o niej mówić bez poczucia winy, nakręcania niebotycznych emocji czy też robienia ofiar z kobiet, które podejmują świadome decyzje – jest potrzebna. Aborcja w debacie funkcjonuje albo w wersji skrajnie zideologizowanej, albo w faktycznym podziemiu, po cichu, prywatnie, tak jak jest wykonywana. A można o niej mówić normalnie, tak jak o nieprzyjemnym, ale koniecznym zabiegu.

Infantylizacja raczej temu nie służy. Wygląda raczej na wykorzystanie poważnego tematu do taniej prowokacji, a tymczasem zasługuje on na potraktowanie serio, a nie w konwencji różowych koszulek rodem z bazarku. Ostatnią okładką „WO” zamyka się w sekcie poklepujących się po plecach osób, które mogą sobie pogratulować, jaki numer wykręciły Ciemnogrodowi.

Działania w formie happeningu, prowokacji mogą wywołać oburzenie, które „się klika”. Rozgłos przychodzi szybko i tanio. Jednak taka forma obecności medialnej nie przełoży się raczej na zdobycie poparcia. Prowokacja artystyczna porusza się w swojej poetyce. Artyście faktycznie „wolno” więcej. Okładka gazety, przynajmniej w tym konkretnym przypadku, prowokacją artystyczną nie jest i chyba nie zamierzała być.

Pierwszym moim skojarzeniem z okładką „Wysokich Obcasów” był słynny krzyż z puszek na Krakowskim Przedmieściu, dla prawicy symbol moralnego nihilizmu kojarzonego z Ruchem Palikota, dla innych wyzwolenie od poprawnościowego, dusznego dyskursu, narzucanego po katastrofie smoleńskiej. Prowokacja sprawiła, że Palikot zaistniał. Ale jego los powinien być przestrogą dla naśladowców. Zdejmowanie krzyża ze ściany i wyrazisty antyklerykalizm nie sprawił, że Polacy poparli ograniczenie politycznej władzy Kościoła, za to zniechęcił dużą część umiarkowanego elektoratu, który byłby gotów na sensowny rozdział Kościoła od państwa, gdyby nie był on postrzegany jako walka z religią.

Kluczem do wygrania debaty światopoglądowej – a wbrew wielu sceptykom uważam, że jest to absolutnie możliwe, szczególnie teraz, kiedy oficjalna rządowa propaganda skleiła się z językiem Kościoła i represyjnym prawodawstwem – jest poszerzanie grona zwolenników takim ujęciem tematu, w którym to przeciwnicy wolności osobistej znajdą się w defensywie. „Wysokie Obcasy” sprawiły zaś, że nawet wielu zwolenników liberalizacji ustawy antyaborcyjnej poczuło się zażenowanych.

Zamiast zamykać się w getcie, lepiej wygrać władzę na ulicy.

Autor: Leszek Jażdżewski

Publicysta, politolog, założyciel i redaktor naczelny liberalnego magazynu „LIBERTÉ!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 151

Dodaj komentarz »
 1. Na ulicy rządzą ulicznicy i ulicznice.

 2. Nawołuje Pan do obalenia siłą ustroju RP?

 3. Gdzie są Pana bojówki?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Na zdjęciu brakuje jeszcze trzech wesołych facetów (chociaż właściwie mógł być nawet tyllko jeden), którzy też musieli mieć udział w tym „happeningu”.

  Oczywiście ma Pan rację, to jest żenujące i do niczego nie prowadzi.
  Ciekawie i rozsądnie wypowiada się na ten temat Hanna Lis. Szacunek.

 6. Kto mi powie, dlaczego ten komentarz usunięto z forum Nauka:
  Nie może być dobrych wyższych uczelni w krajach ze słabo rozwiniętym przemysłem, szczególnie tym wysokiej technologii (high tech). Te bogate Emiraty czy inne Kuwejty albo Katary mogą na krótko ściągnąć do siebie wybitnych uczonych, ale na dłuższą metę, to się nie utrzyma tam dobrej uczelni wyższej, gdyż brak jest w tych krajach kultury naukowej i technicznej, a kiedy się tam skończy ropa naftowa i gaz ziemny, to skończą się też pieniądze i to nie tylko na uniwersytety. Emiraty maja linie lotnicze, ale nie mają producentów samolotów. Linię lotniczą może bowiem łatwo otworzyć każdy, kto ma pieniądze, ale do wyprodukowania nowoczesnego samolotu same pieniądze nie wystarczą, gdyż potrzebne do tego technologie nie są na sprzedaż, także z powodów tajemnicy wojskowej.
  Obecny upadek polskiej nauki to jest też efekt „reform” Balcerowicza, i jego zwolenników, czyli tych, którzy po dziś dzień twierdzą, że państwo nie jest od tego, by tworzyć innowacje. Ale niech się oni zainteresują wreszcie przyczynami tego, że wyprzedziły nas od roku 1981 pod względem rozwoju gospodarki i nauki takie państwa jak Korea Południowa, Chiny (ChRL), Brazylia, Turcja i Tajwan. Niech się oni też zainteresują przyczynami tego, że Korea Południowa, która w roku 1981 zajmowała w rozwoju nauki dopiero 47-me miejsce, daleko za Polską, wyprzedziła Polskę już w roku 1997, a obecnie w światowym rankingu rozwoju nauki zajmuje wysokie 9-te miejsce. Przypominam, że w Korei Południowej, odwrotnie niż W Polsce czy Australii, postawiono na rozwój własnego przemysłu i własnej nauki, które stały się siłą napędową rozwoju gospodarczego i społecznego Korei Południowej i że w Korei Południowej religia nie odgrywa tak ważnej roli w rządzeniu państwem jak np. w obecnej Polsce. Znaczna większość (57%) Koreańczyków z południa (i praktycznie 100% na północy) jest bowiem areligijna, a katolicy stanowią tam tylko niecałe 8% ludności (https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_South_Korea). Religia, szczególnie zaś rzymskokatolicka, jest bowiem tym, co najbardziej ciągnie Polskę i Polaków dół, w kierunku III świata i należy to sobie wreszcie jasno i otwarcie powiedzieć.
  Bez przemysłu, szczególnie zaś bez przemysłu wysokich technologii (high tech) nie ma też mowy o rozwoju państwa, jako że poziom rozwoju państwa zależy od poziomu rozwoju nauki i wyższych uczelni, a ten z kolei jest wysoko skorelowany z poziomem rozwoju przemysłu i wynika z potrzeb przemysłu, szczególnie zaś przemysłu wysokich technologii (high tech). Wynika z tego, że samo zwiększenie nakładów na naukę nic nie da, jeśli nie będzie zapotrzebowania na badania naukowe ze strony własnego przemysłu. Doskonałym przykładem są tu obie Koree, które nie rozwijają nauki dla samego tylko rozwoju nauki i dla zadowolenia swojej profesury, ale jako część planu industrializacji, w tym budowy własnego przemysłu wysokich technologii (high tech). Różnica miedzy Koreami jest tylko taka, że na północy rozwija się naukę i przemysł w celach głównie militarnych, a na południu także w celach komercyjnych i że południe ma poparcie, głównie finansowe, ze strony Zachodu a przede wszystkim USA. Balcerowicz przecież rozłożył polską naukę, oświadczając, że licencje a generalnie technologię oraz wyroby wysokich technologii (high tech) taniej kupimy zagranicą i to samo twierdzą dziś australijskie i zapewne także kanadyjskie elity władzy. „Liberalne” USA dotują zaś swój własny przemysł, głównie zresztą zbrojeniowy, z powodów na 100% militarno-politycznych, jako że bez własnej nowoczesnej broni USA przestały by być globalnym mocarstwem. W przypadku Australii czy Kanady problemem jest więc także, jak w przypadku Polski, zależność od zagranicznego kapitału – patrz np. deindustrializacja Australii, która musi pociągnąć za sobą upadek tamtejszej nauki i tamtejszego szkolnictwa wyższego a więc i w nieco dłuższym okresie czasu także i upadek tamtejszej gospodarki do poziomu typowego kraju III świata.
  Jeżeli bowiem w ramach tzw. racjonalizacji wszyscy zamykaliby swoje fabryki czy kopalnie, ponieważ ktoś inny robi to taniej, to szybko skoczyłaby się konkurencja i wolny rynek, jako że na rynku pozostali by tylko ci, którzy produkują dany surowiec czy produkt najtaniej, czyli że na rynku zapanowałyby niepodzielnie monopole, co oznaczałoby przecież koniec wolnego rynku i wolnego handlu i 100% dominację garstki superhipermonopolistów. Ale o tym paradoksie tzw. wolnego rynku nie uczą nawet na najlepszych uniwersytetach świata.

 7. Nie można odsyłać uchodźców do krajów rodzinnych bo grozi im niebezpieczeństwo. Uchodźcy z Maroka, Algierii czy Pakistanu uciekają przed szalejącą w ich krajach wojną. Europa powinna zapewnić większą pomoc wszystkim uchodźcom. Każdy z nich potrzebuje zasiłku i mieszkania. Każdy powinien mieć możliwość sprowadzić całą swoją rodzinę do Europy. Jeżeli nie ma na to pieniędzy to należy podnieść podatki. Większość uchodźców to lekarze i inżynierowie oraz samotne matki z dziećmi. Od uchodźców z krajów islamskich możemy nauczyć się nowych wartości takich jak tolerancja dla odmiennośći, poszanowanie praw kobiet czy pokojowego rozwiązywania konfliktów. Oni tak szybko się asymilują. Islamscy imigranci nie popełniają żadnych przestępstw a dzielnice które zamieszkują to prawdziwe oazy porządku i bezpieczeństwa. Szkoda, że w polsce panuje taki faszyzm i ludzie są rasistami i islamofobami. Premier Kopacz chciała żebyśmy przyjęli uchodźców ale faszyści jej nie pozwolili. Polska jest za mało wzbogacona kulturowo i za mało różnorodna. Wybitne lewicowe autorytety twierdzą, że szariat to nic złego oraz należy sprowadzać uchodźców nawet jeśli będą wśród nich terrorysci. Najwyżej zginie paru polaków, ale nic nie szkodzi. Czytam Gazetę Wyborczą to wiem jak jest. Podziwiam takie autorytety jak Tomasz Lis, Kazimiera Szczuka i Anna Pamuła. Głosuję na Platforme,Nowoczesną i Razem. Nigdy na PIS.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23059297,merkel-ma-pomysl-na-unijny-budzet-mniej-funduszy-strukturalnych.html#Z_BoxNewsImg&a=66&c=96

 8. Może to {an Redaktor przekazać Pani Redaktorce Zagnerowej (Zagnerównie?):
  A co Panią obchodzi Syria? Milczała Pani, kiedy Izrael zajął siłą Wzgórza Golan. Milczała Pani, kiedy Zachód rozpętał w Syrii rebelię mającą za zadanie destabilizację tego państwa, aby nie zagrażało ono interesom Izraela. Pani jest hipokrytką do n-tej potęgi. I dlaczego ma Pani Polaków za aż takich skończonych głupków? Dlaczego myśli Pani, że uwierzą oni w Pani półprawdy, przemilczenia i zwyczajne kłamstwa?

 9. Obecny upadek polskiej nauki to jest też efekt „reform” Balcerowicza, i jego zwolenników, czyli tych, którzy po dziś dzień twierdzą, że państwo nie jest od tego, by tworzyć innowacje. Ale niech się oni zainteresują wreszcie przyczynami tego, że wyprzedziły nas od roku 1981 pod względem rozwoju gospodarki i nauki takie państwa jak Korea Południowa, Chiny (ChRL), Brazylia, Turcja i Tajwan. Niech się oni też zainteresują przyczynami tego, że Korea Południowa, która w roku 1981 zajmowała w rozwoju nauki dopiero 47-me miejsce, daleko za Polską, wyprzedziła Polskę już w roku 1997, a obecnie w omawianym rankingu zajmuje 9-te miejsce. Przypominam, że w Korei Południowej, odwrotnie niż u nas, postawiono na rozwój własnego przemysłu i własnej nauki, które stały się siłą napędową rozwoju gospodarczego i społecznego Korei Południowej i że w Korei Południowej religia nie odgrywa tak ważnej roli w rządzeniu państwem jak w obecnej Polsce. Znaczna większość (57%) Koreańczyków z południa (i praktycznie 100% na północy) jest bowiem areligijna, a katolicy stanowią tam tylko niecałe 8% ludności (https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_South_Korea). Religia, szczególnie zaś rzymskokatolicka, jest bowiem tym, co najbardziej ciągnie Polskę i Polaków dół, w kierunku III świata i należy to sobie wreszcie jasno i otwarcie powiedzieć.

 10. Oto co mi usunięto z forum NAUKA:
  Antiquarius
  Przydatność studiów wyższych musi być oceniana głównie pod kątem rynku pracy. Tylko kilka procent absolwentów wyższych uczelni nadaje się do pracy naukowej albo też nie musi pracować zawodowo, a reszta, czyli ogromna większość, musi szukać zatrudnienia poza uczelniani, a więc przydatność absolwentów wyższych uczelni na rynku pracy jest kluczowym zagadnieniem, a przygotowywanie absolwentów do potrzeb rynku pracy głównym zadaniem dydaktycznym owych wyższych uczelni.
  Zgoda, ten rynek się zmienia z roku na rok, stąd też wyższe uczelnie powinny śledzić trendy na tym rynku i dostosowywać swoją ofertę do zmian na rynku pracy. Ponadto, to nie powinno się kształcić w wąskich specjalnościach a tylko w bardzo ogólnych, np. na politechnikach inżynierów np. mechaników, elektryków, elektroników, informatyków i budowlanych, a nie specjalistów od danej technologii, np. inżynierów od maszyn budowalnych, samochodów, samolotów etc., jako że taka węższa specjalizacja powinna się odbywać dopiero po ukończonych studiach pierwszego stopnia i we współpracy z przedsiębiorstwami zatrudniającymi absolwentów. Inaczej będziemy mieć np. nadmiar ekspertów od lotnictwa w sytuacji spadku przewozów lotniczych czy też, jak to było w niedawnej przeszłości, nadmiar specjalistów od taboru kolejowego w sytuacji regresu kolejnictwa. Natomiast inżynier elektryk może być szybko przeszkolony w zakresie trakcji elektrycznej, a mechanik w zakresie konstruowania taboru kolejowego, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  Uniwersytet to jest przede wszystkim wyższa szkoła zawodowa, przygotowująca swoich absolwentów do pracy zawodowej i dlatego też podatnicy finansują te wyższe uczelnie ze swoich podatków. Uczenie studentów dla samego tylko ich uczenia, nie ma bowiem sensu, chyba, że odbywa się to jako hobby na koszt prowadzących takie zajęcia i na koszt osób pobierających takowe nauki.
  Zgoda, uniwersytet ma nauczyć studenta samodzielnie myśleć, obserwować otaczający go świat i wyciągać wnioski z tych obserwacji, ale tylko w ramach przygotowywania studenta do przyszłej pracy zawodowej. Podobnie zresztą odbywa się to w dobrej średniej szkole zawodowej czy pomaturalnej.
  Nie tylko uniwersytet, ale także szkolą średnia i podstawowa ma przygotować myślącego i aktywnego społecznie, świadomego swoich obowiązków i praw obywatela. Traktowanie uniwersytetu tylko i wyłącznie jako szkoły przygotowującej do zawodu świadczy o głębokim niezrozumieniu tematu wyższego wykształcenia i edukacji w ogóle, ale to nie znaczy, że najważniejszym zadaniem wyższej uczelni nie jest przygotowywanie kadr dla gospodarki narodowej. Nawet najbogatszych państw świata nie jest bowiem stać na kształcenie pięknoduchów nienadających się do pracy zawodowej, aby w ten sposób zaspokoić ambicje profesury. Gospodarowanie polega bowiem na optymalnym wykorzystywaniu istniejących a coraz bardziej ograniczonych zasobów materialnych i innych przy praktycznie nieograniczonych potrzebach. Ale kto to dziś rozumie na nawet najlepszych polskich wyższych uczelniach? Najłatwiej przecież jest domagać się więcej pieniędzy od podatników i zwalać wszytko na rzekome niedofinansowanie polskiej nauki, nie chcąc przy tym widzieć ogromnej skali marnowania pieniędzy polskich i unijnych podatników przez polską naukę i polskie szkolnictwo wyższe.

 11. Oraz to:
  Antiquarius
  1. Samorządność uniwersytecka prowadzi w praktyce zawsze do tego samego co samorządność pracownicza – do maksymalizacji zarobków (w przypadku uczelni wyższych głównie zarobków profesury) i utraty konkurencyjności, gdyż to nie konkrecyjność, czyli rozwój firmy (w tym przypadku uczelni) ma taki samorząd na celu, a tylko krótkoterminowe zwiększenie swoich zarobków. Stąd też na państwowych uczelniach z samorządem mamy zawsze w praktyce wsobny chów kadr (inbreeding), czyli kariery „od studenta do rektora na jednej i tej samej uczelni” i zamykanie się przed światem zewnętrznym, co powoduje oczywistą zapaść takiej uczelni, pozbawionej realnych kontaktów z resztą świata i nastawionej tylko na krótkoterminową maksymalizację dochodów swojej kadry profesorskiej. Podobnie było w dawnej Jugosławii z tamtejszym eksperymentem samorządu pracowniczego, który preferował krótkoterminowy wzrost płac kosztem inwestycji i otwarcia się na konkurencję. Poza tym, to jeśli uczelnia dostaje pieniądze od skarbu państwa, to skarb państwa powinien mieć taki procentowy udział w zarządzaniu uczelnią, jaki procent jej dochodów pochodzi ze skarbu państwa. A więc jeśli dana uczelnia utrzymuje się w 90% z darowizn ze skarbu państwa, to skarb państwa powinien mieć w jej zarządzie czyli senacie 90% głosów. Co innego, jeśli dana uczelnia jest prywatna i działa, jak przedwojenne SGH, na zasadzie kooperatywy czyli spółdzielni profesorskiej – wtedy i tylko wtedy profesorzy mają w niej głos decydujący. Jeśli zaś uczelnia utrzymuje się głównie z podatków, to podatnicy muszą mieć w niej głos decydujący, poprzez urzędników reprezentujących skarb państwa. Zależność finansowa oznacza bowiem zawsze zależność funkcjonalną. Jeśli zaś uczelnia nie chce być zależna od skarbu państwa, to musi ona sama znajdować sponsorów, np. w przemyśle i pobierać wysokie czesne od swoich studentów oraz ciąć koszta, w tym i płace profesury.
  2. Tenure to NIE jest habilitacja. Tenure uzyskuje się na ogół „przez zasiedzenie”, czyli przez odpowiedni staż pracy i jest ona udzielana bardzo arbitralnie oraz niczego w zasadzie nie gwarantuje. Wiem to doskonale, gdyż studiowałem, doktoryzowałem się i pracowałem na uniwersytetach gdzie stosowano ten system. Niechcianego profesora pozbywano się tam zarządzając reorganizację uczelni czy też tylko wydziału. Associate professor (profesor nadzwyczajny), podobnie jak pełny (full) professor czyli profesor zwyczajny jest na tzw. Zachodzie tylko nazwą stanowiska pracy, które zajmuje się na danej uczelni. Też takim profesorem byłem. Taki tytuł używa się na Zachodzie tylko na danej uczelni i tylko w trakcie zatrudnienia na niej i nie ma on znaczenia poza tą uczelnią. To jest tylko tytuł uczelniany i czasowy, a nie państwowy, tak jak to jest w Polsce z dożywotnią habilitacją i dożywotnią profesurą belwederską.
  3. Istnienie mechanizmów rynkowych na tzw. Zachodzie dowodzi właśnie to, że istnieje tam ta rzekomo uprzywilejowana kasta żyjących rzekomo jak pączki w maśle administratorów (którzy z nauką często nigdy nie mieli nic wspólnego), a która rzekomo wykorzystuje armię pracujących za pół darmo pracowników nauki. Ci administratorzy też przecież nie znają dnia i godziny, kiedy otrzymają oni wymówienie. Tak, na wielu uczelniach amerykańskich 30-40 % stanu wszystkich pracowników naukowych to są ludzie pozatrudniani na byle jakich umowach, którzy nie wiedzą nawet, czy za 3-4 miesiące będą mieli pracę, często za pensje niższe niż te, które płaci się np. pracownikom sekretariatów, a to wszytko świadczy o tym, że działają tam mechanizmy rynkowe, że nikt nie jest tam, jak to na wolnym rynku bywa, pewien dnia czy godziny i że płaci się tam za wykonaną pracę, a nie za tytuły czy dawne zasługi. Jak to już pisałem, nawet tenure na stanowisku pełnego profesora nie chroni na Zachodzie przez utratą pracy. Na dobrym uniwersytecie zachodnim trzeba się codziennie wykazywać tym, że jest się konkurencyjnym i to na poziomie światowym. Ze zrozumiałych względów, polska profesura nie chce przyjęcia takiego systemu, jako że ona woli te swoje dożywotnie etaty, profesury i habilitacje, a rezultat jest taki, że polska nauka wlecze się w ogonie świata i spada na poziom krajów III świata i że zżera ją rak korupcji, nepotyzmu i niekompetencji.
  4. Dalej – rektor jest CEO uczelni, jej głównym zarządcą (prezesem, dyrektorem etc.), a więc musi mieć przede wszystkim kwalifikacje menadżerskie, aby sprawnie operować ogromnym budżetem i fachowo zarządzać tysiącami pracowników i wielkimi projektami. Wyższe uczelnie to są dziś wielkie przedsiębiorstwa, którymi sprawnie zarządzać może tylko zawodowy menedżer. Który profesor, poza niektórymi ekonomistami, specjalistami od zarządzania i niektórymi inżynierami czy psychologami albo socjologami ma takowe kwalifikacje? Jakim rektorem może być np. filolog klasyczny czy nawet fizyk teoretyczny albo matematyk? Marnym, gdyż nie ma taka osoba pojęcia o zarządzaniu wielkimi projektami, wielkimi zespołami ludzi i wielkimi budżetami.
  4. W UK gospodarka pada, a więc nie ma tam pieniędzy na finansowanie nazbyt rozdmuchanego tam szkolnictwa wyższego. Wystarczy tam polikwidować „uniwersytety” powstałe na bazie pomaturalnych techników (polytechnics) i zostawić tylko Oxbridge i tzw. red brick universities, czyli prawdziwe szkoły wyższe, a sytuacja dojdzie do normy. Poza tym, to prywatne fundusze emerytalne, a o nich to jest przecież mowa, niczego nikomu tak naprawdę nie gwarantują.

 12. Ćwirli, ćwirli… russkij, birton.
  Ćwirli, ćwirli … antyklerykał.
  Świat jest badzo mały.
  Ćwirli, ćwirli…

 13. słowiczek poznański
  To jesteś ten od arcybiskupa Paetza?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Juliusz_Paetz
  In nomine Domini
  W imię Pańskie

 14. A poza tym, to w prawie całej „Polityce” – CENZURA. 🙁

 15. Ciekawe, kto finansuje antypolską kampanię prowadzoną przez redakcję „Polityki”?

 16. Znana żydowska filozof Hannah Arendt napisała: „Kolaboranci wśród Polaków rekrutowali się z marginesu społecznego, mętów, natomiast wśród Żydów na kolaborację poszły żydowskie elity”.

 17. Najsłynniejszy kronikarz warszawskiego getta Emanuel Ringelblum tak pisał o żydowskiej policji, która nawet jednym zdaniem nie została wspomniana w „naukowym dziele” Grossa: „Policja żydowska miała bardzo złą opinię jeszcze przed wysiedleniem. W przeciwieństwie do policji polskiej, która nie brała udziału w łapankach do obozu pracy, policja żydowska parała się tą ohydną robotą. Wyróżniała się również straszliwą korupcją i demoralizacją. Dno podłości osiągnęła ona jednak dopiero w czasie wysiedlenia. Nie padło ani jedno słowo protestu przeciwko odrażającej funkcji, polegającej na prowadzeniu swych braci na rzeź. Policja była duchowo przygotowana do tej brudnej roboty i dlatego gorliwie ją wykonała.”

 18. Aberracja niesłychana: 16 postów, w tym 14 jednego autora. Sam ze sobą koresponduje?

 19. A co? Nie wolno? Ja jestem może jeden ale za to w wielu osobach,. a wszystkim to samo na imię (44 czyli JHWH).

 20. Poza tym, to ktoś musi utrzymywać ten blog przy życiu.

 21. Wszędzie cenzura. Tu jej na razie nie ma.

 22. Generalnie: „Polityka” w ogólności, a red. Szostkiewicz w szczególności rozmijają się coraz bardziej z opinią i wolą ogromnej większości Polaków. Obecna zdecydowanie antypolska linia polityczna „Polityki” alienuje do siebie zdecydowaną większość jej dawnych czytelników i skazuje tym samym to, wielce zasłużone dla Polski i Polaków pismo, na rychły upadek z braku poparcia ze strony zarówno władz, jak też i czytelników.

 23. ” Obecna zdecydowanie antypolska linia polityczna „Polityki” – tak użala sie jakowalski. Ten sam jakowalski, ale jako birton, russkij, antyklerykał i conajmniej tuzin innych, wymyślnych pseudonimów określa Polskę jako „kraik z polaczkami’ – ustawicznie.
  Faktem jest, że nigdy inaczej się nie wyrażał. Ale blog onetu mu się skończył, wrócił więc Leonid ze zdwojoną aktywnością, do Polityki – jako „patriota”.
  Panie „doktorze-lemalogu”, jest oczywistym, że jest pan pozbawiony wstydu i wiem, że cokolwiek bym napisała to po panu „jak po gęsi”.
  P.S. W Poznaniu oprócz chóru „Słowiki Stuligrosza”, są słowiczki np. na Maltcie.
  U Stuligrosza śpiewają tylko chłopcy i panowie, chłopcy przed tzw. mutacją głosu. Pańska mutacja nigdy nie miała miejsca stąd ten fałszywy, cienki głosik.

 24. Słowiczku mój ty miły,
  NIE jestem birton, russkij, antyklerykał etc.
  I nie chodziło mi o chór Stuligrosza a chór Kroloppa, dyrygenta chóru „Polskie Słowiki”.
  http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/918981,afera-wojciecha-kroloppa-10-lat-od-zatrzymania-dyrygenta-za-pedofilie,id,t.html

 25. Z niemałą satysfakcją zauważyłem, że kiedy rozbijam w puch mity tzw. postępowców albo raczej postępawców, to zaczynają się zaraz mało wybredne ataki ad personam i zwyczajna cenzura. Taki Szostkiewicz niby walczy z tzw. komuną (a raczej jej pozostałościami), ale przesiąknięty jest on do szpiku kości bolszewizmem i to w tym najgorszym, czyli stalinowsko-bierutowskim wydaniu. Najbardziej wkurzyłem ostatnio Szostkiewicza tym samym, czym wkurzałem byłem syjonistów w Australii i innych angielskojęzycznych państwach – przypominaniem im o Judenratach i odmanach, bez których Szoah nie mógłby by przecież zostać w ogóle przeprowadzony (ostry deficyt osób zdolnych do wykonywania czynności policyjno-porządkowych w gettach i obozach zagłady wśród Niemców i ich zaufanych sojuszników, takich jak np. Ukraińcy, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Norwegowie, Chorwaci, Węgrzy, Rumuni, Litwini czy Łotysze) oraz o tym, że żydowski holocaust był właściwie niczym przy holokauście Tasmańczyków (Anglicy wymordowali wówczas cały naród zamieszkujący całkiem sporą wyspę mającą aż 65 tys. km2, czyli praktycznie z takim samym obszarem co Cejlon, a większą niż Tajwan, Timor, Sardynia, Sycylia, Jamajka, Korsyka czy Cypr) albo przy holokauście Kongijczyków (w samym tylko Kongo Belgowie wymordowali co najmniej 20 mln tamtejszych Murzynów). Także moje konkretne dane o upadku polskiej nauki i polskiego szkolnictwa wyższego spowodowały, że moje wpisy są systematycznie usuwane z forum „Nauka” tejże samej „Polityki”. Jak widać, liberałowie z „Polityki” mają bardzo specyficzne zrozumienie idei wolności, w tym szczególnie wolności słowa. Nic też nie poradzę na to, że lubię obserwować, jak taki np. Szostkiewicz wpada we własne sidła, jako że raz głosi on, że każdy nacjonalizm jest zły a zaraz później przyznaje, że syjonizm jest nacjonalizmem ale twierdzi mimo to, że nie wolno jest nam „gojom” potępiać syjonizmu, gdyż to jest nacjonalizm żydowski, czyli że Szostkiewicz sam przyznaje, że jest on 100% rasistą, gdyż uważa on Żydów za rasę lepszą, której wolno jest więcej tylko i wyłącznie z tytułu, że są oni Żydami. Ale taki Szostkiewicz nie jest w stanie zrozumieć, że właśnie dlatego tak praktycznie wszyscy nienawidzą wręcz Żydów – za to , że Żydzi uważają się za nadludzi, stojącymi ponad prawem, którym jest wolno robić to, co innym rasom ludzkim czy narodom nie jest wolno, np. być szowinistami żydowskimi czyli syjonistami. A nie muszę chyba tu tłumaczyć, że szowinizm jednego narodu czy rasy, rodzi nienawiść do niej, tu konkretnie antysyjonizm, nazywany przez Żydów i ich pomagierów („poputczyków”, „szabasgojów”) wśród nie-Żydów czyli tzw. gojów (goim) – antysemityzmem, tak jakby tylko Żydzi byli semitami.

 26. jakowalski to nie tylko birton, russkij (pisze to cyrylica), antyklerykał czy Jedność Słowiańska (też tak siebie nazwał), ale i próbował Googla po japońsku. W Polityce objawiał się m.in. jako Kagan, Leonid, ekonom, etyk (!?), steaktartare (?), doktor ewa… Na Facebooku jako Fahad Imad Udin (!) i Robert Koch odniósł się do „higieny i inteligencji polaczków”. Wie o wszystkim i o wszystkich, a kim w rzeczywistości jest „doktor-lemalog” ? Tak pisał o sobie w Polityce:
  – „…moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,”
  W dwie godziny później się poprawił:
  – „Jako potomek niemieckich Żydów”
  I zakonczyl:
  – „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów”.
  Bez wyobraźni, ale pracowity jak na trolla w tym wieku.

 27. Słowiczek poznański
  Rozczaruję cię – nie używam pejsbuka. I co masz do Żydów, szczególne niemieckich?
  Napisz lepiej jak to było w tym chórze Kroloppa. Co wy słowiczki mu dawaliście a co on wam?

 28. Nie ma czegoś takiego jak, „praktycznie czystej niemieckiej krwi” – Żyd.
  Z mizoginizmu, którym wielkokrotnie się popisywałeś, nie zauważasz, że są kobiety na świecie i to mądrzejsze, jak przykład okazuje, od ciebie.
  Sądzisz, że wszyscy na świecie są tacy jak ty; ni to, ni tamto.
  Musisz mieć „bogate życie towarzyskie” – całe dnie na blogach.
  Nie zestarzałeś się godnością.
  Nieraz usłyszysz moje ćwierkanie.

 29. Słowiczek poznański
  To ty użyłeś wyrażenia „Żyd praktycznie czystej niemieckiej krwi” a nie ja.
  I skąd masz tyle czasu, aby śledzić mnie i innych w sieci? Chyba, że was jest więcej takich „słowiczków” od dyrygenta Kroloppa. ;-).
  O mnie sie zaś nie martw. Martw się o to, co z tobą było w tym chórze Kroloppa.

 30. Gdzie żeś się podział mój ty słowiczku?
  Nie mogę znaleźć Ciebie w słowniczku.
  Czyżby Cię kruki zżarły na rżysku?
  Czyżby cię rozszarpały wrony?
  Lecz czy na pewno nie tylko one??
  Wróćże słowiczku do dyrygenta,
  I się na blogach więcej nie pętaj.
  Poeta

 31. Zamilkłeś słowiczku?

 32. A red. Szostkiewicz skompromitował się na swoim blogu stając w obronie członka gangu reprywatyzacyjnego.

 33. A Żydzi do dziś nie rozliczyli się ze swego aktywnego uczestnictwa w Szoah, z tych różnych Judenratów, Chaimów Mordechajów Rumkowskich, Abrahamów Gancwajchów, Jakubów Gensów, Stelli Kübler, Jakubów Lejkinów, Mojżeszów Merinów, Alfredów Nossigów czy też Józefów Andrzejów Szeryńskich i innych odmanów (członków żydowskiej policji w gettach czyli Jüdischer Ordnungsdienst). Patrz też mało znana książka Pawła Wiedermana „Płowa Bestia” (1948).

 34. Lech Isakiewicz vel Anumlik: lojalny członek PZPR, w latach 1970-tych aktywny współpracownik SB kryptonim „Kasander”. Donosił na wrocławskie środowisko literackie. Z tego czasu zachowało się blisko sto jego raportów. Przez dwie kadencje był burmistrzem Ożarowa Mazowieckiego. W roku 1994 r. stanął na czele warszawskiego sejmiku samorządowego. W roku 1997 był wśród kandydatów na AWS-owskiego wojewodę warszawskiego, zaś po reformie administracyjnej – pełnomocnikiem premiera, który organizował urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. W roku 1998 został wójtem Michałowic. Szefem PKiN został w roku 2002 za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Już jako prezes miejskiej spółki wydał tomik „Zwykli ludzie”, w którym mówił m.in. o „narodzinach duszy dziecka i jej szybkiej deprawacji”. Otrzymał wcześniej karę pół roku pozbawienia wolności za naruszenie nietykalności cielesnej, próbę uduszenia i rok za atak na milicjantów w komendzie MO w Warszawie. Późnej miał objawienie religijne – przyszedł do niego Jezus w lecie 1981 roku. (http://www.ivrp.pl/viewtopic.php?t=1071).

 35. >b>Niech żyje Gospodarz tego blogu – ostatniej reduty wolności na łamach i blogach „Polityki”!

 36. Niech żyje Gospodarz tego blogu – ostatniej reduty wolności na łamach i blogach „Polityki”!

 37. NIECH ŻYJE!

 38. Szotkiewicz to Waksman (Waxman).

 39. Znaczy się Szostkiewicz to Waksman (Waxman).

 40. Pani Redaktor Onoszko ma zapewne jak najlepsze intencje, ale niestety, nic nie rozumnie z tego, co się dzieje w Kanadzie, w tym szczególnie kto tam, jak i dlaczego pociąga za sznurki. Pani Redaktor Onoszko bierze pozory demokracji za rzeczywistą demokrację i ją za to specjalnie nie winię, jako że tylko intelektualna elita elity orientuje się co tak naprawdę „jest grane” w państwach typu Kanady i generalnie ma tzw. Zachodzie.

 41. Co to jest tan „antysemityzm”? Przecież ten termin nie ma od dawna sensu, jako wśród Semitów zdecydowanie przeważają Arabowie i Etiopczycy (Abisyńczycy). Mówmy raczej o anty-syjonizmie, czyli o anty-rasizmie, jako że syjonizm jest przecież ideologią wyraźnie rasistowską, głosząca ideę „narodu wybranego” i wyższości jednej rasy (tzw. żydowskiej) nad innymi oraz prawo oparte na mitach starożytnych Hebrajczyków, czyli tzw. Torze (Torah) do odebrania 100% semickim Palestyńczykom, zislamowanym potomkom Starożytnych Hebrajczyków, ich ojczyzny czyli Palestyny w celu stworzenia tam mitycznego, starotestamentowego „Izraela” dla potomków niesemickich (turskich) Chazarów czyli tzw. Żydów Aszkenazyjskich, mówiących oryginalnie językiem (staro)tureckim a później żydowskim (jidysz) a nigdy (poza bożnicami) hebrajskim.

 42. IPN BU 001134/928 SZOSTKIEWICZ
  Feiwel Wachsman [Feigel Waksman] IPN Kr 18/631 (Zg 108/46)
  Kwestionariusz ewidencyjny kryptonim „Skryta” dot. Waksman Helena, imię ojca: Izaak, ur. 11-01-1946/11-11-1946 r. Kontrola operacyjna aktywistki Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Sosnowcu, Katowicach i Chorzowie.
  Prawda jak oliwa, zawsze na wierzch wypływa. Lustratorze lustruj się sam!
  http://ipn.gov.pl/pl/form/r1966246286,Akta-o-stwierdzenie-zgonu.print

 43. Herby jak wiadomo się kupowało, podobnie jak z polska brzmiące nazwiska, tytuły hrabiowskie oraz majątki ziemskie. Już w feudalizmie wszystko było na sprzedaż. Tym się feudalizm różnił od niewolnictwa. Izrael Poznański kupił sobie ładne nazwisko na „ski” a Tadeusz Mazowiecki kupił sobie nawet zaświadczenie „aryjskości” na kilka pokoleń do tyłu, choć mało kogo w Polsce to zmyliło. Ale przecież pecunia non olet. 😉

 44. Red. Szostkiewiczowi radzę szybki wyjazd do Izraela. Dopóki to sezonowe państwo jeszcze istnieje. Bo ono skończy niebawem jak „biała” Rodezja czy RPA.

 45. I do góry!

 46. I jeszcze raz!

 47. Popierajmy red. Jażdżewskiego!

 48. Zróbmy blog red. Jażdżewskiego najpopularniejszym blogiem „Polityki”!

 49. UP!

 50. Najlepsza polityka to brak polityki.

 51. ^

 52. Martin L.
  Wydarzenia marcowe były wewnętrznymi frakcyjnymi rozgrywkami w najwyższych władzach PZPR. Studenci zostali w nich instrumentalnie użyci przez przegrywającą wówczas frakcję „żydowską”, czyli tych komunistów żydowskiego pochodzenia, często powiązanymi z dawnym UB, którzy na starość poparli Izrael i syjonizm.

 53. Prawdziwie postępowi propolscy patriotyczni Polacy pozytywnie popierają propolską politykę popieraną przez pozytywnie postępową propolską patriotyczną „Politykę”.

 54. Służyłem w LWP, pod komunistycznym dowództwem (innego wówczas nie było), a więc proszę mnie pozbawić stopnia kaprala podchorążego rezerwy i zdegradować do stopnia podszeregowca podrezerwy. Może wtedy otrzymam azyl polityczny w Szwajcarii albo Monako.

 55. Dziś też, jak za czasów PRL-u, nikt nie może legalnie naruszyć obecnych fundamentów polityczno-ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej, jako że kapitalizm mamy wpisany w Konstytucję, Art. 20 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyraźnie bowiem głosi, że „(…) gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej i własności prywatnej (w domyśle kapitalu) (…) stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”, a przecież prywatna własność kapitalu bierze się z wyzysku, czyli inaczej kradzieży. Oznacza to, że kradzież i ekonomiczny przymus pracy dla wszystkich obywateli nieposiadających kapitalu stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Bez cenzury taki ustrój nie może się zaś utrzymać. Gdyby nie siła militarna USA, to obecny kapitalizm kompradorski nie mógłby ani powstać ani też samodzielnie się utrzymać w Polsce. Środowiska rządzące, skupione wokół PO-PiS-u (kontynuacja dawnego KOR i NSZZ Solidarność) są przecież całkowicie zależne od finansowego i militarnego wsparcia z Zachodu. Nie mają one innej legitymacji do rządzenia, jako że Polacy, poza garstką bogaczy i ich lokajów, nie wybrali, ani też nie popierają obecnego wolnorynkowego kapitalizmu. Prawie połowa Polaków bojkotuje od lat wybory, a sporo z tych, którzy biorą udział w głosowaniu albo oddaje głos nieważny, albo tez głosuje na partie czy kandydatów będących w opozycji do obecnych elit władzy, np. na Samoobronę, z którą PO-PiS obszedł się bardzo radykalnie, fizycznie likwidując jej przywódcę. I to wszystko się dzieje w czasach względnego dobrobytu, bardzo łagodnego terroru policyjnego i po kilkudziesięciu latach wszechstronnej kapitalistycznej propagandy, na której wychowało się prawie całe obecne polskie społeczeństwo.

 56. Prawdziwie postępowi propolscy patriotyczni pierwszorzędni pracowici Polacy polskiego pochodzenia pozytywnie popierają propolską politykę popieraną przez pozytywnie postępową propolską patriotyczną pierwszorzędną „Politykę”.

 57. Lewica to nie są feministki, geje, lesbijki czy ekoterroryści, ale ludzie walczący o prawa ludzi pracy. Oczywiście, tacy lewicowcy są niewygodni dla kapitału, a więc wyzywa się ich od „komunistów” albo „nazistów”, jakby te etykietki miały dziś jakiekolwiek znaczenie poza czysto symboliczno-propagandowym. Zgoda, PPS wywalczyła w Polsce międzywojennej formalnie 8-godzinny dzień pracy, ale nie dotyczył on jakże wówczas licznych robotników rolnych, zaś reformy rolnej w Polsce międzywojennej nie udało się przeprowadzić. Natomiast tylko w latach 1932-1937 aż 818 osób zabito podczas brutalnego tłumienia przez policję protestów społecznych. Polska prawica ubolewa nad tym, że III RP nie rozliczyła PRL-owskich „oprawców” odpowiedzialnych za krwawe stłumienie strajków w grudniu 1970 r., kiedy to zginęło do 41 osób. Niestety, nie zauważyła ona, że w II RP postępowano ze strajkującymi tak samo, a nawet brutalniej. Zwłaszcza po 1926 roku prowadzono w Polsce sanacyjnej dialog społeczny za pomocą karabinów, i to w sensie dosłownym. Premier i minister spraw wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj-Składkowski, w wystąpieniu przed komisją budżetową Sejmu 24 stycznia 1938 r. podał następujące liczby zabitych w wyniku siłowego tłumienia przez policję strajków i manifestacji w latach 1932-1937: 1932 r. – 141 zabitych, 1933 r. – 145 zabitych, 1934 r. – 118 zabitych, 1935 r. – 143 zabitych, 1936 r. – 157 zabitych, 1937 r. – 114 zabitych, w tym 44 podczas tłumienia powszechnego strajku chłopskiego. Razem 818 osób.

 58. Żydzi do dziś nie rozliczyli się ze swego aktywnego uczestnictwa w Szoah, z tych różnych Judenratów, Chaimów Mordechajów Rumkowskich, Abrahamów Gancwajchów, Jakubów Gensów, Stelli Kübler, Jakubów Lejkinów, Mojżeszów Merinów, Alfredów Nossigów czy też Józefów Andrzejów Szeryńskich i innych odmanów (członków żydowskiej policji w gettach czyli Jüdischer Ordnungsdienst). Patrz też mało znana książka Pawła Wiedermana „Płowa Bestia” (1948).

 59. `

 60. .

 61. jakowalski

 62. Co jest powodem, że zamieszczane są jedynie posty @jakowalskiego?
  A może ten blog został przez @jakowalskiego przejęty bez wiedzy Gospodarza.

 63. Nie da się ukryć, że wydarzenia z marca 1968 roku były tylko wewnętrznymi frakcyjnymi rozgrywkami wewnątrz komunistów, czyli w najwyższych władz PZPR. Studenci-Polacy zostali w nich zaś wówczas instrumentalnie użyci przez przegrywającą wówczas frakcję „żydowską”, czyli tych komunistów żydowskiego pochodzenia, często powiązanymi z dawnym UB, którzy na starość poparli Izrael i syjonizm.

 64. magdar49 7 marca o godz. 22:55 38084
  To jest mój blog. Ja mam różne oblicza, tak jak każdy powiązany z „Polityką”.

 65. magdar49 7 marca o godz. 22:55 38084
  Twoje wpisy też tu się ukazują. Tu panuje bowiem pełna wolność słowa. To taki eksperyment redakcji „Polityki”.

 66. POpierajmy ten blog! WPiSujmy się na nim!

 67. Rok 1968 na Zachodzie to był autentyczny bunt młodego pokolenia. W Polsce były to zaś tylko walki frakcyjne pomiędzy polskimi komunistami a właściwie bolszewikami z PZPR na tle opowiedzenia się części polskich bolszewików (pochodzenia żydowskiego) za Izraelem, do których to walk frakcyjnych marginalnie wciągnęli oni naiwnych studentów – głównie kierunków humanistycznych i głównie z UW.

 68. [b]Prawda o marcu 1968 roku[/b]
  Cytuję z książki Jerzego Brochockiego „Rewolta Marcowa – narodziny, życie i śmierć PRL”:
  O świcie dnia 5 czerwca 1967 roku, doskonale wyszkolona i wyposażona w najnowocześniejsze środki prowadzenia wojny armia izraelska uderzyła na trzy kraje arabskie: Egipt, Syrię i Jordanię. O godz. 8.30 rzecznik armii izraelskiej przekazał dziennikarzom następujące oświadczenie: „Od rana toczą się ciężkie walki na południowym froncie pomiędzy lotnictwem Egiptu a naszymi siłami, które przystąpiły do akcji w celu powstrzymania napastników”. Świat wstrzymał oddech. Wszyscy ludzie na globie wiedzieli, że za Izraelem stoi potęga Stanów Zjednoczonych Ameryki a kraje arabskie wspierane są przez państwa Układu Warszawskiego. Wszyscy wiedzieli, że w Egipcie jest nie tylko radziecka broń, ale także liczni radzieccy specjaliści wojskowi. Groźba globalnej konfrontacji zawisła nad światem. Oświadczenie rzecznika izraelskiej armii wielu ludzi na świecie uznało za prawdziwe: Arabowie napadli na Izrael. Szybko jednak bezczelne kłamstwo zostało zdemaskowane przez licznych korespondentów ze Wschodu i Zachodu. To nie Arabowie napadli na Izrael, lecz armia Izraela napadła na arabskich sąsiadów. Nie był to pierwszy akt agresji żydowskiego państwa przeciwko Arabom. Wojna arabsko-izraelska trwała od początku istnienia państwa Izrael, czyli od 1948 roku. Na mocy decyzji ONZ na terytorium Palestyny miały powstać dwa państwa: izraelskie i palestyńskie. Państwo palestyńskie nie powstało do dziś. Milionowe masy Palestyńczyków koczują od pół wieku w sąsiednich krajach arabskich, w niezwykle trudnych warunkach, pozbawione prawa do swych domów, swej ziemi, swej od tysięcy lat, Ojczyzny. Atak izraelski na kraje arabskie miał dwa cele: Po pierwsze – rozszerzyć w drodze ekspansji terytorium Izraela. Po drugie – zdruzgotać armie arabskie w takim stopniu, aby na długo nie mogły one wesprzeć siłą roszczeń Palestyńczyków. Obydwa te cele Izrael osiągnął. Wojna arabsko-izraelska znana jest do dziś jako wojna sześciodniowa. Nosi ona także inną nazwę „izraelski blitzkrieg”. Ten znany z historii II wojny światowej niemiecki termin był w Izraelu, i w prasie żydowskiej na świecie, często i z dumą używany. Państwo Izrael osiągnęło też cel trzeci. Blitzkrieg wywołał niesłychany, nienotowany w dziejach żydostwa wybuch radości, dumy z militarnej siły Izraela, z podboju rozległych terytoriów arabskich. Można by tę radość i dumę zrozumieć i akceptować, gdyby prawdą było to co w dniu agresji pisał premier Izraela Lewi Eszkol do premierów państw utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Izraelem, w tym także do premiera PRL. Obciążył on Arabów odpowiedzialnością za wybuch wojny, metodą tak dobrze znaną Polakom, i nie tylko Polakom, z wystąpień Hitlera w 1939 roku: To nie napastnicy są winni, że wybuchła wojna, lecz ofiary napaści. W Polsce wojna bliskowschodnia przyjęta została z uczuciami rzec można mieszanymi. Przeciętny Polak o Izraelu i sytuacji na Bliskim Wschodzie wiedział bardzo niewiele. Reglamentowane informacje były w odniesieniu do tego regionu bardzo skąpe. W miarę jednak jak armia izraelska parła naprzód, polskie środki masowej informacji dostarczały coraz więcej wiadomości o prawdziwym przebiegu wydarzeń, jego przyczynach i możliwych do przewidzenia skutkach. Wzrosło zaniepokojenie Polaków. Relacje polskich robotników pracujących na budowach w Egipcie o bestialstwach soldateski izraelskiej wobec ludności podbitych terytoriów arabskich, wstrząsnęły polską opinią publiczną. W tej sytuacji zerwanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem zostało przez Polaków przyjęte ze zrozumieniem. Zgodnie z odwieczną Polską tradycją za wolność waszą i naszą. [b]Zaskoczeniem dla większości Polaków była nie tyle manifestacja poparcia dla Izraela ze strony środowisk żydowskich w Polsce, ale erupcja żydowskiego szowinizmu wśród Żydów należących do elity partyjnej i państwowej PRL. Puławianie jeszcze tak niedawno, bo w okresie Października 1956, prezentujący się Polakom jako polscy patrioci, zwolennicy socjalizmu z ludzką twarzą, nagle zademonstrowali swoje uwielbienie dla najbardziej zmilitaryzowanego, agresywnego i rasistowskiego państwa, jakim niewątpliwie był Izrael. To nie tylko wielki pianista Artur Rubinstein na klęczkach witał się z Mosze Dajanem, to wielu, można zaryzykować twierdzenie, większość Żydów na świecie, w tym także w Polsce, klęczała przed jednookim wodzem napastniczych hord Izraela. Czy byli inni Żydzi? Oczywiście, że byli. Wielu nie uległo psychozie triumfującego szowinizmu. Wielu rozumiało, że ta wojna ustokrotni nienawiść Arabów do Izraela, że Izrael będzie musiał żyć otoczony tym oceanem nienawiści i nie zazna spokoju przez dziesięciolecia, może przez wieki. Jednakże ci „sprawiedliwi wśród diaspory” milczeli sparaliżowani siłą szowinizmu swych współbraci.[/b] Zerwanie przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Izraelem wywołało w kręgach żydowskich wielbicieli Izraela w Polsce gwałtowny sprzeciw. Wyrażał się on nie tylko manifestacyjnym świętowaniem izraelskiego zwycięstwa, ale także bezpardonowymi atakami na władze PRL i osobiście na Władysława Gomułkę. W tej anty-gomułkowskiej kampanii aktywnie uczestniczyło wielu Żydów pełniących wysokie funkcje w PZPR, administracji państwowej, w prasie, radiu i TV a także wyższych oficerów i generałów Wojska Polskiego. Tego ani Gomułka, ani nikt z jego najbliższego otoczenia, się nie spodziewał. Reakcja Gomułki była szybka i ostra. Na Kongresie Związków Zawodowych w dniu 19 czerwca 1967 roku, a więc w dwa tygodnie po napaści Izraela na kraje arabskie, Gomułka omówił kwestię gwałtownego zaostrzenia się sytuacji międzynarodowej i zagrożenia -jak się wyraził – pokoju światowego w wyniku agresji Izraela przeciwko krajom arabskim. (c.d.n.)

 69. Oto jak relacjonuje wystąpienie Gomułki Kazimierz Kąkol w wydanej w 30. rocznicę wydarzeń marcowych książce „Marzec 68 inaczej”: „Nawiązując do przeszłości (Gomułka) przypomniał historię powstania państwa Izrael i dokonał analizy przebiegu wojen izraelsko-palestyńskich na Bliskim Wschodzie. Zdecydowanie potępił reakcyjną, agresywną i antyarabską politykę kół rządzących Izraela akcentując odpowiedzialność imperializmu amerykańskiego za poparcie dla ekspansjonistycznych dążeń syjonistów izraelskich. Na tym tle przedstawił źródła i naświetlił międzynarodowe konsekwencje ostatniej agresji wojennej Izraela. Omówił reakcję na tę agresję w środowiskach Żydów – obywateli polskich. Nasza partia – oświadczył Wł. Gomułka – stoi na stanowisku, iż „każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę – Polskę Ludową”. Podkreślił, iż władze PRL traktują jednakowo wszystkich obywateli bez względu na ich narodowość. Każdy obywatel korzysta z równych praw i na każdym ciążą jednakowe obowiązki. Stwierdził, iż olbrzymia większość polskich obywateli narodowości żydowskiej służy wiernie Polsce Ludowej. Jednocześnie wskazał jednak, iż [b]środowiska syjonistyczne w Polsce akceptują zbrojną agresję Izraela na kraje arabskie[/b]. „Nie możemy – mówił Wł. Gomułka -pozostać obojętni wobec ludzi, którzy w obliczu zagrożenia pokoju światowego, a wiec również bezpieczeństwa Polski opowiadają się za burzycielami pokoju i za imperializmem”. W konkluzji stwierdzał: „Niech ci, którzy odczuwają, że słowa te skierowane są pod ich adresem – niezależnie od ich narodowości -wyciągną z nich właściwe dla siebie wnioski.” Zawarta w przemówieniu Władysława Gomułki teza o istnieniu w Polsce syjonistycznej piątej kolumny, która rozległa się przez głośniki zainstalowane w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, nie została umieszczona w drukowanych tekstach tego wystąpienia.
  Kazimierz Kąkol nie pisze, że przemówienie Gomułki doprowadziło znaczną część żydowskiej diaspory w Polsce do stanu wrzenia, że w sukurs swoim pospieszyły żydowskie mass media na świecie, że zagotowało się w świętym oburzeniu na ten „niesłychany atak antysemityzmu” Radio Wolna Europa i tysiące propagandowych wyrzutni rakietowych bluznęło na Polskę ogniem nienawiści, oszczerstw i złorzeczeń. Oto jeden z tysięcy przykład tej bezprecedensowej kampanii oszczerstw w wykonaniu Szymona Wiesenthala: „Liczba owych uratowanych (Żydów polskich – przyp. aut.) jest zdecydowanie znikoma w porównaniu z liczbą Żydów, którzy mogli uciec z obozów koncentracyjnych lub gett, gdyż, ci którym udało się zbiec byli schwytani przez polską ludność i przekazywani Niemcom. Także niewielu Żydów uratowało się na aryjskich papierach. Polacy po zidentyfikowaniu wydawali ich w ręce gestapo. Stawka pieniężna za głowę jednego Żyda wynosiła wtedy 100 złotych i litr wódki. Polacy zawsze chętnie pili wódkę…” Pisał to człowiek, który został uratowany przez Polaków, który doskonale wiedział, że nawet za najmniejszy gest miłosierdzia w stosunku do Żydów na terenie okupowanej, walczącej, broczącej krwią Polski groziła śmierć. Pisał to człowiek znający okupacyjne realia i wiedzący, że olbrzymia większość Żydów polskich nie znała języka polskiego, nie umiała i nie mogła ukryć się wśród Polaków ze względu na swą odmienność w sposobie bycia, ubierania się, zachowania i w końcu wyglądu zewnętrznego. Pisał to Żyd, który doskonale wiedział, że w warunkach okupacyjnych w Polsce ukrycie ponad trzymilionowej masy Żydów było kompletnie nierealne. Pisał to Żyd, który doskonale wiedział, że na uratowanie jednego życia żydowskiego składała się wielokrotnie, bezprzykładna ofiarność, bezgraniczne poświęcenie i heroizm wielu, często kilkudziesięciu Polaków. Wiedział też, że wielu Polaków, do dziś niepoliczonych, oddało życie za ratowanie życia żydowskiego. Tego człowieka przyjmuje się w wolnej, suwerennej, demokratycznej Polsce z honorami, nieomal na klęczkach. Prezydent RP Lech Wałęsa temu człowiekowi nadaje oficerski krzyż Polonia Restituta a Hanna Suchocka wygłasza do Wiesenthala czołobitne przemówienie emitowane w polskiej TV. Podobnie czołobitnie przyjmowano autora wstrętnych kalumni antypolskich Jerzego Kosińskiego, Henryka Grynberga i wielu innych. Jak to się dzieje? Jak to w ogóle jest możliwe? To prawda, że nie pamiętamy tamtych czasów, a wielu z nas nie pamięta również marca 1968 roku. Ale przecież są wśród nas nasi ojcowie, dziadkowie, którzy pamiętają i lata czterdzieste i pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Ukazało się już wiele publikacji na ten temat. Dostępne są źródła. Można w końcu sięgnąć do gazet i czasopism z 1968 roku i znaleźć tam nie tylko publikacje odnoszące się do tzw. wydarzeń marcowych. Jedną z ważnych spraw marca 68 było przyzwolenie władz, aby dziennikarze polscy bronili dobrego imienia, honoru i godności polskiego narodu, bronili prawdy przed potokami brudnych oszczerstw. Trzej wyżej wymienieni Żydzi przeżyli zagładę dzięki ofiarności, poświęceniu i odwadze Polaków. Takich uratowanych było kilkaset tysięcy. Wielu umarło, ale wielu żyje jeszcze. Dlaczego nie dają świadectwa prawdzie? Tylko nieliczni występują przeciw fali kłamstw i nienawiści. Ale właśnie dlatego, że mają odwagę świadczenia prawdy, że zachowali w sercach miłość i wdzięczność, nie tylko w stosunku do swych bezpośrednich wybawców ale, także do narodu, który przez wieki przyjmował tułaczy z całej Europy, który w najstraszniejszym okresie swej historii wykazał tyle niezłomnego hartu ducha, że sam broniąc się przed biologiczną zagładą ratował swych żydowskich współziomków, tym nielicznym należy się nasza szczera, serdeczna pamięć i uznanie. [b] Szymon Wiesenthal publikował w 1968 roku listy antysemitów polskich. To samo czynił Jerzy Giedroyć, który nie bardzo może się zdecydować czy jest Polakiem, Litwinem czy Białorusinem.[/b] Nikt nie ośmielił się powiedzieć, że pisarzom i intelektualistom, którzy w roku 1968, gdy po raz pierwszy w historii PRL powstała możliwość obrony ojczyzny w ojczyźnie, podjęli to dzieło, należą się słowa uznania a nie potępienia. Ten aspekt wydarzeń marcowych jest przez większość piszących o marcu 68 pomijany, przemilczany lub ukazywany w krzywym lustrze antysemityzmu. Podobnie przemilczane są nieliczne głosy sprawiedliwych wśród żydowskiej diaspory i w Izraelu. Telewizja Polska dysponuje materiałami o wielkiej wartości historycznej, odnoszącymi się do tej kwestii, których nie emituje w ogóle lub emituje raz na dziesięciolecia. [b]Lewica polska i ta post-PZPR-owska i ta anty-PZPR-owska prześcigają się w filosemityzmie. Prawica, która chce za wszelką cenę zdjąć z siebie odium antysemityzmu, zarzuca, antysemityzm właśnie PPR-owcom, AL-owcom, PZPR-owcom. Nawet byli NSZ-towcy strzelają do komunistów z antysemickiej armaty. Zabawny to pokaz głupoty i tchórzliwego zakłamania. Zabawny czy bardzo smutny? [/b]W czerwcu 1967 przemawiając na Kongresie Związków Zawodowych Władysław Gomułka nie dotykał kwestii stosunków polsko-żydowskich. Piętnował postawę części środowiska żydowskiego w Polsce za brak lojalności wobec PRL, za poparcie agresji Izraela na kraje arabskie, za rozpętanie kampanii przeciwko decyzji władz PRL zerwania stosunków z państwem Izrael. To wystarczyło, aby szowiniści żydowscy w Polsce, owa piąta kolumna syjonistyczna, oraz środowiska żydowskie na świecie zaatakowały nie tylko Gomułkę, rząd PRL i PZPR, ale aby wzmogły trwającą od zakończenia wojny propagandę antypolską, aby rozpętały dziką antypolską nagonkę, w której wszystkie chwyty były dozwolone. Na ławie oskarżonych obok Kościoła Katolickiego i Armii Krajowej posadzono także PZPR, a ściśle mówiąc większość tej partii, która mimo wszystko nie poddała się wynarodowieniu, nie wyrzekła się swej narodowej tożsamości. Przy całym głęboko uzasadnionym krytycyzmie wobec tej partii nie wolno nie dostrzegać w niej tego nurtu narodowego, patriotycznego, który w chwilach największych prób szedł z narodem a nie przeciw niemu. W marcu 1968 mimo rosnącego krytycyzmu wobec Gomułki i jego ekipy ogromna większość PZPR-owców, mając do wyboru Gomułkę czy Zambrowskiego lub Morawskiego, nie miała żadnych wątpliwości popierając Gomułkę. Zdecydowana większość członków PZPR uznała, że przeciwstawiając się V kolumnie, broniąc honoru i godności narodu nie dopuszczając do recydywy stalinizmu, nie dopuszczają do krwawego Budapesztu. To nieoczekiwane wzmocnienie pozycji Gomułki nie mogło ujść uwagi Puławian. Po przemówieniu Gomułki na Kongresie Związków Zawodowych frakcja Puławian wywarła na Gomułkę niesłychaną presję grożąc mu wybuchem polskiego nacjonalizmu i antysemityzmu, a w ślad za tym nieprzyjazną Polsce reakcją Wschodu i Zachodu. Groźby te musiały wywrzeć na Gomułce wrażenie, skoro zgodził się usunąć ze swojego przemówienia cytat określający syjonistów w Polsce mianem piątej kolumny. Nie na wiele się to zdało. [b]Walka między Partyzantami a Puławianami weszła w nowe stadium, stała się walką między narodowcami, w tym również narodowymi komunistami a lobby nacjonalistów żydowskich, których od wspomnianego wystąpienia Gomułki nazywano, nie zawsze trafnie, syjonistami.[/b] Na marginesie warto tu odnotować wcale nie marginalny fakt iż w czerwcu 1967 roku wrzenie polityczne zaczęło ogarniać Czechosłowację. Ujawniła się opozycja polityczna, która wśród wielu pięknych haseł i słusznych postulatów zaatakowała władze CSRS za antysemityzm. Uznanie tej zbieżności wydarzeń w Polsce i Czechosłowacji za przypadkowe, było by szczytem naiwności. Obydwa państwa były członkami Paktu Warszawskiego i RWPG. W obydwu rządy sprawowały partie marksistowsko-leninowskie. Jednakże między Polską a Czechosłowacją i pozostałymi krajami obozu socjalistycznego istniały też – i po roku 1956 pogłębiały się – istotne różnice. Polski Październik był powrotem do tzw. polskiej drogi do socjalizmu. Zrezygnowano z kolektywizacji wsi wspierając sektor prywatny w rolnictwie. Ograniczono w znacznym stopniu wszechwładzę służb specjalnych, powstrzymano walkę z religią, zliberalizowano przepisy paszportowe. Można uznać, iż nastąpiła daleko niewystarczająca ale jednak nastąpiła, destalinizacja. Żaden inny kraj ludowej demokracji, poza Węgrami, nie miał swego Października. Węgry zaś w wyniku Października 1956 poniosły straszną klęskę. Brocząc krwią zostały spacyfikowane przez Armię Czerwoną. Trafny więc był popularny w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dowcip określający Polskę jako „najbardziej wolny barak w obozie”. Różnice między Polską a Czechosłowacją w 1967 roku sprawiły, że zupełnie inaczej zafunkcjonowały identyczne zapalniki uruchomione w czerwcu i po czerwcu 1967 roku w obydwu krajach. Gomułka pamiętał powszechny entuzjazm Polaków w okresie Października. Pamiętał śpiewaną mu przez tłumy pieśń „Sto lat… niech żyje nam”, która w tamten czas niezwykły stała się nieomal drugim narodowym hymnem. Trwał w przeświadczeniu, że owa pieśń brzmi dalej, że Polacy wierzą mu i popierają go. W nieodległym czasie miał się przekonać, jak bardzo się mylił. Jednakowoż w burzliwym okresie przełomu lat 1967-1968 kapitał zaufania z jakim Gomułka w 1956 roku rozpoczynał swoją „drugą kadencję” nie wyczerpał się jeszcze zupełnie. Jeszcze żyła pamięć o tym co było przed 1956 i jak bardzo różniło się to od rzeczywistości po Październiku. Mimo wielu rozczarowań, mimo coraz bardziej widocznej stagnacji, mimo nowych błędów i wypaczeń. Jeśli Puławianom udało się pozyskać dla swych knowań nieco zwolenników, to zawdzięczają to nie tylko wyczerpywaniu się kapitału zaufania do Gomułki, ale także cenzurze, która miała ochraniać władzę przed krytyką, a jeszcze bardziej niż władzę ochraniała jej wrogów Puławian, nawróconych i nagle zdemokratyzowanych stalinowskich satrapów, ich pisarzy, filmowców, naukowców i dziennikarzy. To cenzura chroniła tych ludzi przed demaskacją, przed prawdą jakże dla nich groźną. [b]To dzięki cenzurze mogli prezentować się jako reformatorzy tacy ludzie, jak Zambrowski, Morawski, Matwin, Werfel, Staszewski, Schaff, Brus, Bauman. To dzięki łasce Gomułki i ochronie cenzury mogła atakować go w dniu 27 czerwca 1967 roku na zebraniu partyjnym w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR pułkownik Helena Wolińska, była prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej z okresu stalinowskiego, współmorderczyni generała Emila Fieldorfa-Nila i nie tylko jego. Ta Brystygierowa Naczelnej Prokuratury Wojskowej, która przecież zawdzięczała swą wolność i bezkarność tylko zablokowaniu przez Gomułkę rozliczenia zbrodni stalinowskich, miała tyle tupetu, że ośmieliła się zarzucić Gomułce antysemityzm. W tym samym czasie jej mąż profesor Włodzimierz Brus, były politruk LWP, patronował na Uniwersytecie Warszawskim akcjom Komandosów. To już nie były zakulisowe przepychania. To była otwarta walka. [/b] W roku 1967 usunięto z wojska ponad dwustu generałów i wyższych oficerów pochodzenia żydowskiego zajmujących ważne stanowiska w aparacie centralnym Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabie Generalnym. Departament Kadr MON postulował zwolnienie w roku 1968 około 2000 oficerów, w tym 17 generałów i 180 pułkowników pochodzenia żydowskiego, którym zarzucano postawy proizraelskie, a w wielu wypadkach jednoznacznie antypolskie. W tym miejscu odnotować trzeba, że w październiku 1967 roku usunięto ze stanowiska naczelnego redaktora „Trybuny Ludu” Leona Kasmana. Tego samego Kasmana, który wiosną 1944 roku zrzucony został na terenie Lubelszczyzny w celu podporządkowania PPR Centralnemu Biuru Komunistów Polski w Moskwie. Tego Kasmana, który wysłał do Moskwy donos na Moczara stwierdzając, że jest on prowokatorem i domagając się zgody na jego likwidację. Wyroku Moskwy nie udało się wtedy Kasmanowi wykonać. Znamienne, że Gomułka, mimo iż wiedział o Kasmanie wszystko, godził się na to, aby był on członkiem KC PPR a także akceptował go na stanowisku naczelnego redaktora „Trybuny Ludu” i członka KC PZPR. Aż do roku 1967 ten zaciekły wróg Gomułki i w ogóle Krajowców, w tym zwłaszcza Moczara, był nie do ruszenia. Nie ruszył go nawet Październik. Dopiero po czerwcowa fala 1967 roku unicestwiła jego nietykalność. Nie uczyniono mu zbyt wielkiej krzywdy. Został wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego. W grudniu 1967 roku odwołano ambasadora PRL w Moskwie, człowieka Puławian, Edmunda Pszczółkowskiego. Wiele wskazuje na to, że czystki w wojsku, pozornie drobny, ale jednak znamienny fakt usunięcia wiernego sługi Kremla Kasmana, oraz odwołanie Pszczółkowskiego zostało potraktowane w niektórych kręgach Kremla jako przejaw polskiego nacjonalizmu. Lobby żydowskie w Moskwie komentowało wydarzenia w Polsce w ten sposób, że polski nacjonalizm jest nie tylko antysemicki, ale także tradycyjnie antyrosyjski. Dalsze wydarzenia zaostrzą te oceny Kremla i w sposób znaczący przyczynią się do tragicznego upadku Gomułki w grudniu 1970 roku. Czystka w wojsku gwałtownie przyśpieszyła wydarzenia w Polsce. Konfrontacja była nieunikniona. W kręgu Puławian, wśród starych Komandosów, nikt już nie miał żadnych wątpliwości, że Gomułki nie da się ani zastraszyć, ani pozyskać. Wniosek: Gomułkę, a wraz z nim jego ekipę, trzeba usunąć.
  Cytat z książki Jerzego Brochockiego „Rewolta Marcowa – narodziny, życie i śmierć PRL”.

 70. Emigranci
  Od bez mała trzydziestu lat sprawa ta jest jednym z głównych argumentów szowinistów żydowskich przeciwko Polsce, kluczowym dowodem na „odwieczny, zoologiczny, polski antysemityzm”. Każdego roku postkomandosi, postpuławiame, znaczna część żydostwa polskiego w kraju i na świecie, z większym lub mniejszym rozgłosem, obchodzi rocznicę marcowej awantury jako dzień sławy i chwały, a także dzień żałoby i cierpienia. Czytając publikacje Komandosów i ich filosemickich chwalców, można odnieść wrażenie, że 8 marca 1968 roku jest jedną z najważniejszych lub wręcz najważniejszą datą w powojennej historii Polski. Niektórzy z apologetów marcowej rewolty dochodzą do tak obłąkańczo śmiesznych wniosków, że ośmielają się porównywać to wydarzenie do powstań narodowych i domagają się umieszczenia go w panteonie narodowej chwały. Narodowej? Chwały? Komentarz jest tu chyba zbyteczny. Inaczej trzeba jednak potraktować ową żałobę i cierpienie. Jeśli Polskę opuszczali wówczas Żydzi, którzy w rewolcie nie uczestniczyli ani jej nie popierali, na których nie ciążył uzasadniony zarzut udziału w bolszewickim zniewoleniu Polski, zwłaszcza działań zbrodniczych, przestępczych, Żydzi, którzy wyjeżdżali z Polski z żalem w sercu i naprawdę czystym sumieniem, to nad tym zwykłym, ludzkim żalem i bólem trzeba pochylić się z głębokim, ludzkim współczuciem. Ilu takich ludzi było wśród wyjeżdżających? Tego niestety nikt nie próbował policzyć. [b]Apologeci marcowej rewolty twierdzą, że wszyscy wyjeżdżający byli niewinnymi ofiarami antysemityzmu, że zostali z Polski wyrzuceni. Zatrzymajmy się nad tym twierdzeniem. Badając sprawy marca 1968 roku i jego konsekwencji szukałem jakiegokolwiek dowodu, że ktokolwiek z ówczesnych emigrantów został do wyjazdu, zmuszony. Ani w relacjach ludzi czynnych wówczas po obu stronach, ani w dokumentach na taki przypadek nie natrafiłem.[/b] Wiem, że byli ludzie, którzy zostali usunięci z zajmowanych stanowisk, usunięci z PZPR, że niektórym zablokowano paszporty, które przed 1968 rokiem otrzymywali zawsze bez najmniejszych przeszkód. Rozumiem, że we własnym odczuciu ludzie ci mogli czuć się szykanowani. Nawet pozbawienie paszportu, który dla ogromnej większości Polaków był nieosiągalnym marzeniem, mogli odczuć niejako zrównanie w prawach (lub bezprawiu), lecz jako szczególne udręczenie i niezasłużone represje. Nie zmienia to w niczym faktu, że nikt dotychczas nie zaprezentował przypadku wyrzucenia Żyda z Polski ani w marcu 1968 roku, ani w którejkolwiek z poprzednich emigracji po II wojnie światowej. Kazimierz Kąkol w cytowanej już książce „Marzec 68 inaczej” publikuje liczby emigrantów żydowskich według danych Międzynarodowego Biura Pracy. Wynosiły one:
  w roku 1946 – 5800 osób
  w roku 1947 – 7700 osób
  w roku 1948 – 32200 osób
  w roku 1950 – 26500 osób
  w roku 1951 – 3500 osób
  w roku 1952 – 600 osób
  w roku 1953 – 200 osób
  w roku 1954 – 300 osób
  w roku 1955 – 400 osób
  w roku 1957 – 25500 osób
  Komentując te dane Kąkol pisze: Emigracja lat 1945-1948 była nielegalna acz tolerowana. Emigracja 1948-1951 odbywała się w zorganizowanych transportach. Biuro Polityczne KC PPR stwierdziło 28 maja 1948 roku, że wyjazd PPR-owców do Palestyny dla walki o państwo żydowskie nie stoi w sprzeczności z ideologicznymi zasadami członków naszej partii (…) Partia nie zaleca i nie organizuje wyjazdów okazując jedynie indywidualne poparcie tym towarzyszom, którzy zdecydują się wyjechać. Według danych Żydowskiego Instytutu Historycznego tylko w drugiej połowie 1945 roku wyjechało z Polski około 25-30 tysięcy Żydów. Według tego samego źródła do końca lipca 1946 roku przybyło do Polski z terenu ZSRR 136 tysięcy Żydów obywateli polskich. Ludność żydowska w Polsce, według danych ŻIH, osiągnęła latem 1946 roku od 216 do 259 tysięcy osób. [b]Pod koniec 1949 roku, a więc w pierwszym roku koszmaru stalinizmu, wyjechało z Polski 27,5 tysiąca Żydów. Rzecz znamienna, że wyjeżdżający wówczas otrzymywali dokument podróży, którego otrzymanie oznaczało rezygnację z polskiego obywatelstwa. Więc nie Moczar ani Gomułka wynaleźli te przepisy emigracyjne dla Żydów, lecz Jakub Berman, Stanisław Radkiewicz, Roman Romkowski, Mieczysław Mietkowski… I nikt nie protestował! Nikt nie mówił o antysemityzmie. [/b]Dokładnych liczb żydowskich emigrantów z Polski chyba nigdy nie uda się ustalić, podobnie jak nigdy zapewne nie uda się ustalić liczby Żydów obywateli polskich, którzy ocaleli z zagłady na terenie okupacji niemieckiej. Różne źródła podają liczby od 80 do 300 tysięcy. Według niektórych badaczy liczby te są bardzo zaniżone, a faktycznie ocalonych było około pół miliona. Według ŻIH tylko do lutego 1947 roku i tylko za pośrednictwem Koordynacji Syjonistycznej tzw. Birchy wyjechało z Polski 140 tysięcy Żydów. W marcu 1949 roku Centralny Komitet Żydów Polskich przeprowadził rejestrację Żydów w Polsce. Ich liczba wynosiła wówczas 110 tysięcy osób. Jeśli więc do 1947 roku wyjechało 140 tysięcy, a w 1949 roku było 110 tysięcy oznacza to, że w sumie w roku 1946 było ich w Polsce około 250 tysięcy. Dane te są na pewno także bardzo zaniżone, ponieważ wielu Żydów z różnych powodów nie rejestrowało się. Przede wszystkim nie rejestrowała się większość żydowskich komunistów, a tych gwałtownie po wojnie przybywało. Dane pochodzące ze źródeł żydowskich są często wzajemnie sprzeczne. Oto np. przywoływany wyżej „Biuletyn ŻIH” w artykule Piotra Wróbla pt.: „”Migracja Żydów polskich. Próba syntezy” pisze, że w okresie od 1948 do końca 1950 roku przybyło do Izraela 106 125 polskich Żydów. To samo źródło podaje, że w latach 1945-1956 Stany Zjednoczone przyjęły 160 tysięcy Żydów z Polski. W tym samym okresie wyjechało ich do Kanady około 12 tysięcy, do Australii około 15 tysięcy i do Ameryki Łacińskiej około 30 tysięcy. Razem wszystkie wymienione kraje przyjęły w latach 1945-1956 łącznie 323125 Żydów polskich. Trudno się w tych różnych liczbach połapać, ale jedno jest pewne, że liczba ocalonych z zagłady Żydów polskich była znacznie wyższa niż podawały to zarówno źródła żydowskie, jak i polskie.
  Cytat z książki Jerzego Brochockiego „Rewolta Marcowa – narodziny, życie i śmierć PRL”.

 71. [b]Posłowie[/b]
  „Towarzysze żydowscy” nigdy nie zapomnieli Gomułce tej jego postawy. Nie tylko w tragicznym okresie stalinizmu ale przez wszystkie lata jego życia. Po śmierci zresztą także. Po aresztowaniu nie załamał się, nie wyparł się swoich poglądów i swoich ideałów. Mimo krwawego Grudnia 1970 roku i mimo wszelkich ciężkich błędów i jego win wobec narodu nie wolno o tej jego postawie zapomnieć. Za to, że w czasach dla powojennej Polski najstraszniejszych, miał odwagę i hart ducha bronić jej prawa do niezależności, należy mu się nasza sprawiedliwa pamięć. Praw Polski – to prawda, że z woli możnych tego świata bardzo ograniczonych – bronił Władysław Gomułka także przed wrogą Polsce mafią szowinistów żydowskich, przed Bermanem, Mincem, Zambrowskim, Brystigierową, Romkowskim, Mietkowskim, Świetlikiem, Hubnerem, Czaplickim, Fejginem, Różańskim, Wolińską, Karlinerem… Bronił Polski, bronił narodowych interesów Polaków, zarówno w 1948 jak też w 1968 roku. Właśnie dlatego tak bardzo jest znienawidzony przez kolejne pokolenia następców Bermana, Minca, Zambrowskiego… Właśnie dlatego poniewierają i znieważają właśnie jego a nie Bieruta, Bermana, Minca, Zambrowskiego, Ochaba… Dlatego, że mimo ślepej wręcz wiary w świetlaną przyszłość komunizmu nigdy nie przestał być wiernym synem swej Ojczyzny, której się nigdy nie zaparł i nie wyparł i której interes stawiał wyżej niż interes jednej klasy społecznej. Zarówno jego, jak i ludzi z nim związanych, to właśnie, że stawiali najwyżej narodowy interes Polaków, różniło od twórców CBKP i ich następców. Ten podział trwa i trwać będzie jeszcze bardzo długo. Tak długo, jak długo następcy CBKP-owców będą ponawiali próby wytrzebienia Polski z polskości, uczynienia z Polaków anarodowych kastratów. I nie ma znaczenia czy występują w imieniu Wschodu czy Zachodu, czy namawiają nas na socjalizm czy na kapitalizm. Tak długo, jak nie zaprzestaną dążyć do rządzenia „tym narodem”, tak długo będziemy bronić naszego naturalnego prawa do decydowania o swoim losie. Chciałoby się w tym miejscu powiedzieć: [b]Żydzi polscy! Przestańcie manifestować swoje wybraństwo! Przestańcie obrażać naród, któremu tyle zawdzięczacie na przestrzeni wieków, nieustającymi oskarżeniami o antysemityzm! Czy można bowiem mówić o antysemityzmie w odniesieniu do kraju w którym prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, ministrem spraw zagranicznych Bronisław Geremek, przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Czesław Bielecki a polityką zagraniczną w urzędzie Prezydenta kierował Marek Siwiec? Czy można mówić o antysemityzmie w kraju, w którym tylu Żydów jest posłami, ministrami, ambasadorami, w którym szefem największej gazety jest Adam Michnik, w którym wydaje się kilkanaście różnych periodyków żydowskich, a także wiele czasopism skrajnie filosemickich?[/b]
  Chciałoby się zapytać Żydów w Izraelu i na świecie: Czy w żydowskim państwie Izrael byłoby możliwe aby , polityka zagraniczna tego państwa znalazła się w rękach palestyńskiej mniejszości narodowej? Czy w Izraelu możliwe byłoby uzyskanie przez palestyńską mniejszość narodową chociaż kilku procent tego co Żydzi mają w Polsce? Naszą wspólną polską i żydowską tragedią po II wojnie światowej było, że wśród Żydów polskich zabrakło postaci tej miary co Herman Lieberman a w nadmiarze było Bermanów, Minców, Zambrowskich…
  Chciałoby się zapytać Żydów polskich: Gdzie są ci wśród was, którzy po 17 września 1939 roku na Kresach Wschodnich RP oraz w strasznych powojennych latach uratowali choć jedno polskie życie, wtedy gdy tak wielu z was czyniło tak wiele, przeciwko temu polskiemu życiu? Każdy z was, który chociażby usiłował uczynić cokolwiek dla ratowania jednego polskiego życia zasługuje nie tylko na medal „Sprawiedliwego Wśród Żydów Polskich” ale na naszą niewygasającą wdzięczną pamięć. Czy są tacy wśród was?
  Chciałoby się powiedzieć Żydom polskim: Powściągnijcie swoją pazerność i swoją nieuzasadnioną nienawiść! Jeśli chcecie żyć na tej polskiej ziemi na której od tylu wieków żyli obok naszych przodków wasi przodkowie, nie prowokujcie swą nienawiścią naszej nienawiści. Ani nam, ani wam nie jest ona potrzebna. Czy jednak warto to mówić Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, jego przyjacielowi Adamowi Michnikowi, Janowi Lityńskiemu, Bronisławowi Geremkowi, Krzysztofowi Toeplitzowi, Aleksandrowi Smolarowi, Jerzemu Morawskiemu, Władysławowi Matwinowi, Józefowi Henowi, Czesławowi Bieleckiemu, Pawłowi Śpiewakowi, Konstantemu Gebertowi, Markowi Grońskiemu, Piotrowi Osęce, Helenie Datner-Śpiewak i tylu, tylu innym? Czy wreszcie coś zrozumieją? Czy zamiast nieustannie rozliczać nas z naszych, jakże wyolbrzymionych grzechów z których my sami w nadmiarze się rozliczamy, dokonają rzetelnej samooceny i uderzą się we własne piersi za winy swoje i swoich współbraci?
  Czy znajdzie się choć jeden sprawiedliwy wśród diaspory żydowskiej w Polsce, który powie lżonym, znieważanym i nieustannie obrażanym Polakom: Bracia! Wybaczcie! Czy znajdzie się choć jeden, który powie: Polsko! Wybacz!
  Nic na to nie wskazuje. Pewni siebie, przekonani, że opanowali już wszystko w „tym kraju” dyktują nam gdzie mamy prawo stawiać krzyże a gdzie nie, zgłaszają nieustające roszczenia majątkowe, obdzielają się polskimi orderami i smagają nas oskarżeniami o szowinizm i „odwieczny polski antysemityzm”. Zupełnie jak w tamtych, strasznych czasach stalinowskich.
  Wróciło stare w nowym, europejskim kostiumie. Wrócił rozbestwiony antypolonizm. Na jak długo?
  Cytat z książki Jerzego Brochockiego „Rewolta Marcowa – narodziny, życie i śmierć PRL”.

 72. Syjonizm jest typową ideologią szowinistyczną i wręcz rasistowską, głoszącą istnienie „lepszej”, tu konkretnie „wybranej” przez JHWH żydowskiej rasy. Nie przypadkiem tylko członek rasy żydowskiej może zostać obywatelem państwa Izrael. Proszę spróbować zacząć starać się obywatelstwo Izraela. Bez udowodnienia żydowskości, nie ma Pan żadnych szans. Chyba tylko Japonia i bogate arabskie emiraty mają aż tak restryktywne i oparte na rasie i/lub narodowości reguły przyznawania obywatelstwa.

 73. W marcu roku 1968 rasa została instrumentalnie ale tylko marginalnie użyta przez część politbiura PZPR w walkach frakcyjnych o władze w tejże PZPR a co za tym idzie także i w Polsce. Wtedy nie chodziło przecież o rasę, a o opowiedzenie się za Polską albo za Izraelem. Nie można być bowiem sługą dwóch panów, którzy są ze sobą na stopie niemalże wojennej, tak jak to było w roku 1968 pomiędzy Izraelem a blokiem radzieckim, do którego należała wówczas Polska. Czasy tzw. żydokomuny zakończyły się w Polsce marcu roku 1968. Trudno się też dziwić temu, że wśród syjonistów są praktycznie tylko osoby uważające się za Żydów a także w zdecydowanej większości i za żydów.

 74. Niech nam żyje nasz drogi Gospodarz tego blogu!

 75. Czy jest w Polsce miejsce na kapitalizm, ustrój oparty na wyzysku czyli kradzieży i przymusie pracy dla każdego, kto nie posiada kapitału? I jak polskie prawo definiuje komunizm? Dlaczego partie komunistyczne i faszystowskie są dozwolone w innych państwach-członkach UE (Np. w Niemczech, Włoszech czy Portugalii)? Czy to nie znaczy, że ustrój Polski jest totalitarny, a więc albo Polska musi zmienić swoją konstytucję, albo też wystąpić z UE??

 76. A teraz ad aborcja.
  Pani Mary Wagner ma poglądy totalitarne. Odmawia ona innym osobom prawa do decydowania o swoim losie i chce siłą narzucać innym osobom swoje, powiedzmy to dyplomatycznie, mocno kontrowersyjne poglądy, które przecież z tolerancją, wolnością i demokracją nie mają nic wspólnego. Dlaczego ta Pani nie głosi swoich poglądów tam, gdzie spotkałyby się one z aprobatą władzy, np. w Arabii Saudyjskiej albo Watykanie? Dlaczego upiera się ona, aby systematycznie i z premedytacją łamać prawo obowiązujące w Kanadzie? Dlaczego chce ona siłą narzucać innym swoje poglądy, jak to już wspomniałem, mocno kontrowersyjne i przede wszystkim nietolerancyjne?

 77. Koniec Epoki Wolnego Handlu
  Ameryka wprowadza cła ochronne. Na początek na stal i aluminium,. Ale dobrze wiemy, że na tym się nie skończy. Pora zacząć zmieniać programy nauczania teorii ekonomii.

 78. Nielojalność polskich Żydów wobec Polski polegała na tym, że popierali oni agresywną, syjonistyczna politykę ówczesnych władz Izraela. Wtedy nie chodziło przecież o rasę, a o opowiedzenie się za Polską albo za Izraelem. Nie można być bowiem sługą dwóch panów, którzy są ze sobą na stopie niemalże wojennej, tak jak to było w roku 1968 pomiędzy Izraelem a blokiem radzieckim, do którego należała wówczas Polska. Czasy tzw. żydokomuny zakończyły się w Polsce marcu roku 1968. Trudno się też dziwić temu, że wśród syjonistów zawsze były są praktycznie dalej są tylko osoby uważające się za Żydów a także w zdecydowanej większości i za żydów.
  Za antyżydowskie nastroje wśród Polaków odpowiedzialni są zaś głównie Żydzi, którzy niestety wychowywani są w pogardzie dla tzw. gojów (goim) czyli nie-Żydów. Zgadzam się Żydzi mają długą historię i bardzo bogatą kulturę, ale to nie znaczy, że mogą oni spoglądać na inne narody z wyższością i uważać się za naród wybrany czy też za lepszą rasę.
  Polska niestety nic nie zyskała netto na tym, że była ona największym skupieniem Żydów w Europie i drugim na świecie (zaraz po USA). To, co Polska zyskała dzięki temu, że udzieliła ona schronienia Żydom, prześladowanym przed wojną praktycznie wszędzie na świecie, jest niczym w porównaniu z tym, co Polska straciła na daniu gościny Żydom – temu najbardziej rasistowskiemu, najmniej tolerancyjnemu i najbardziej niewdzięcznemu narodowi na całym świecie. Nie przypadkiem przecież Żydzi są nielubiani praktycznie wszędzie na świecie, a najbardziej chyba w Palestynie, którą uważają oni za swoją kolebkę i matecznik. Przed Żydami ostrzegał Polaków najwybitniejszy umysł polski przełomu XVIII i XIX wieku, czyli Stanisław Staszic. Polecam wszystkim Polakom lekturę jego ponadczasowego dzieła pod tytułem p.t. „O przyczynach szkodliwości Żydów” zawartej w zbiorze jego pism pt. „Pisma filozoficzne i społeczne” (2 tomy) Wydawnictwo PWN, Warszawa 1954,Seria Biblioteka Klasyków Filozofii (unikatowa na skalę światową seria wydawnicza utworzona w roku 1952 roku w ramach Państwowego Wydawnictwa Naukowego a mająca na celu udostępnienie polskiemu czytelnikowi klasycznej literatury filozoficznej – zarówno z dziedziny filozofii powszechnej, jak również filozofii polskiej).

 79. Niech żyje Redaktor Jażdżewski!

 80. Zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym tzw. genocyd (genocide), nie ulegają przedawnieniu, a więc raczej wcześniej niż później trzeba będzie oddać Kanadę jej rdzennym mieszkańcom, czyli Indianom i Eskimosom oraz zapłacić Indianom i Eskimosom za wywiezione z Kanady bogactwa mineralne i za używanie ich ziemi. Fakty dokonane są zaś zawsze odwracalne. Niemcom tez się wydawało przez setki lat, że zajęli Śląsk na dobre, że wytępili na jego obszarze Słowian, czyli głównie Polaków, aż tu nadszedł rok 1945.
  Kanada zaś praktycznie nic nie robi, aby uczciwie skonfrontować swoją tragiczną przeszłość w swoich relacjach z tzw. „First Nation” czyli z Indianami i Eskimosami, jako że jedyne uczciwe wyjście to jest oddanie Indianom tego co indiańskie, a Eskimosom tego, co eskimoskie. Jak to się w Polsce mówi kradzione nie tuczy. Tak samo jak w Niemczech, tak samo w Kanadzie nie ma uczciwej konfrontacji z przeszłością. W Niemczech wszystko zwala się na mitycznych Nazistów z planety Nazi, a w Kanadzie na nie wiadomo właściwie kogo, aby nikogo nie obrazić. Niemcy też nie chcą wypłacać Polakom odszkodowań za agresję i okupację w latach 1939-1945. Kanada okupuje zaś indiańskie i eskimoskie terytorium od setek lat. Ani w Niemczech ani też w Kanadzie nie ma prawdziwej, czyli bezpośredniej demokracji a wychowanie młodego pokolenia odbywa się tam militarystycznie z terytorialnymi ciągotami, jako że zarówno Kanada jak i Niemcy należą do agresywnego NATO i mają na swym „koncie” wysyłanie swych wojsk zagranicę. Polacy, w odróżnieniu od Kanadyjczyków niekanadyjskiego, czyli nieindiańskiego i nieeskimoskiego pochodzenia czy też w odróżnieniu od Niemców, nie maja „szkieletów w szafach”. Polacy nikogo siłą nie usuwali z zajmowanych przez nich obszarów, kiedy zakładali oni Państwo Polskie, zaś Kanada powstała poprzez zwyczajną agresję, przez odebranie silą Indianom i Eskimosom ich terytorium. Kanada jest więc sztucznym tworem powstałym nielegalnie na cudzej ziemi i jako taka powinna zostać zlikwidowana. Jeżeli sama się nie zlikwiduje, to potrzebna będzie interwencja z zewnątrz, np. wojsk NATO z Chin czy też Indii.

 81. Blog Redaktora Jażdżewskiego ostatnim bastionem wolności słowa w „Polityce”.

 82. Redaktor Jażdżewski NIECH ŻYJE!

 83. Wolność słowa NIECH ŻYJE!

 84. Precz z cenzurą!

 85. Demokraci i republikanie są przecież tylko frakcjami jednej i tej samej monopartii rządzącej w USA w interesie tamtejszej wielkiej burżuazji i to od dziesiątków jak nie setek lat. Liberalizm i wolny handel dawno temu się skompromitowały i zrujnowały gospodarkę a szczególnie przemysł nie tylko Polski (Balcerowicz) ale także i USA. To, co robi teraz Trump to jest, jak to się mówi w UK i USA, too little and too late. Ameryka, tak jak Polska, potrzebuje bowiem odbudowy wlanego przemysłu i własnej myśli technicznej, a tego się nie da przeprowadzić bez zdecydowanej interwencji państwa i silnej, bezwzględnej osłony celnej dla własnego przemysłu.

 86. Do Pani Joanna Gierak-Onoszko
  Rasistowski to jest Pani stosunek do Indian i Eskimosów. Zamiast za oddaniem im tego, to, co im zrabowano, wymyśla Pani tematy zastępcze, takiej jak np. feminizm. A co z prawami Indianek i Eskimosek, które są w Kanadzie naruszane od setek lat? Gdzie są Indianie i Eskimosi na banknotach Kanady? Gdzie jest indiański prezydent prawdziwie niepodległej Kanady i jej eskimoski premier? Gdzie jest kanadyjski Mandela i gdzie jest kanadyjski Tutu?

 87. Izrael jest państwem „na niby”. A precyzyjniej Izrael jest de facto królestwem. Dzisiaj w rękach rodziny Netanyahu, a jutro w rękach innej chazarskiej dynastii. Jak małe królestwa i dzielnice feudalne w Europie średniowiecznej, władcy widzą w nim własność prywatną a mieszkańców jako poddanych. Interesy poddanych nie interesują władców feudalnych. Naturalnie że każdy bunt (Gaza!) jest tłumiony z nadwyżką okrucieństwa. Na nauczkę.
  Izrael nie jest państwem narodowym bo jest tylko jedną z dzielnic narodu żydowskiego. Nie ma różnicy etnicznej, kulturowej, historycznej i językowej między dzielnicą izraelską a dzielnicą amerykańską czy europejską (brytyjską, francuską etc.). Różnica jest tylko w tożsamości władcy i fladze.
  Izrael także nie jest państwem obywateli. Wybory są fabrykowane, działalność partii fikcyjna, zero realnej wolności słowa i brak naprawdę niezależnej prasy oraz, last but not least, brak praw obywatelskich dla większości mieszkańców (Palestyńczycy!) i de facto apartheid.
  Izrael nie jest państwem wyznaniowym. W państwie pozornie wyznaniowym większość muzułmańska jest rządzona przez mniejszość judaistyczną.
  Izrael jest wzorem „niby państwa” żydowskiego. W „niby państwach” nie można spodziewać się poprawy administracji ani praw obywatelskich. Przemoc i niedola są matematyczną pewnością także na przyszłość.
  Tą okrutną rzeczywistość można zmienić przez zmianę granic i podział półwyspu arabskiego według kryteriów narodowych i religijnych. Część państwa narodowe i część państwa wyznaniowe. Państwa narodowe dla Żydów, Kurdów, Druzów i Palestyńczyków. Państwa podzielone według kryteriów wyznaniowych. Nie ma sensu próbować znowu państwa obywatelskiego. Państwo obywatelskie na Bliskim Wschodzie nie pracowało przez sto ostatnich lat i nie ma powodu czemu ma pracować teraz.

 88. Po marcu 1968 roku z Polski wyjechali tylko ci, którzy chcieli z niej wyjechać, którzy nie czuli się Polakami a tylko Izraelczykami. Byli to głównie karierowicze, którzy postawili na niewłaściwego konia – tu na współpracę Polski z Izraelem, zapominając, że w latach 1960-tych a nawet i nieco wcześniej, Izrael zaczął odchodzić od ideałów kibucowo-komunistycznych a nawet socjalistycznych, że przestał on polegać na poparciu ze strony ZSRR i jego sojuszników a zwrócił się wyraźnie ku Zachodowi, a szczególnie USA i że tamtejsza partia pracy z socjalistycznej przemieniła się w laburzystowską etc. Typowym przykładem emigracji „marcowej” był Z. Bauman, którego jego koledzy z wojskowego UB wyrzucili z wojskowej „bezpieki” za nadgorliwość zaraz po śmierci Stalina. Nawet jak na wojskową „bezpiekę”, był on bowiem zbyt brutalny w walce z przeciwnikami ówczesnego systemu. Oczywiście, nie można mu odmówić inteligencji, dobrego pióra a nawet i wiedzy, ale co z tego, skoro moralnie był on zawsze szują? Natomiast polscy Żydzi, którzy mieli czyste ręce, np. S. Lem, w Polsce pozostali i włos i z głowy nie spadł z tego powodu. Uważam więc, że najwyższy już nadszedł czas, aby zweryfikować tę „marcową” emigrację, informując władze państw, w których uzyskali oni obywatelstwa, że jej uczestnicy zataili swoją kryminalną przeszłość. A są tu precedensy, np. Demianiuka, który dwa razy utracił amerykańskie obywatelstwo za zatajenie swojej kryminalnej przeszłości.

 89. Polska była najsilniejsza, kiedy była mono-etniczna, czyli za Piastów a upadać zaczęła dopiero za Jagiellonów, czyli kiedy to a tronie polskim zaczęli zasiadać niesłowiańscy Litwini i inni arystokraci niepolskiego pochodzenia. Mieliśmy nawet króla Francuza, ale on wybrał Francję i zdradził Polskę – kraj, który powierzył mu swoją koronę, a inny król niepolskiego pochodzenia, tym razem Szwed, ale katolik rzymski wciągnął na w zupełnie nam niepotrzebne dynastyczno-religijne wojny ze Szwecją i Rosją i w zależność od Watykanu. Nawet Batory, uważany u nas nie wiadomo dlaczego za bohatera narodowego, wciągał nas w swoje mołdawskie wojny z Rosją. Zgoda, przybyło do nas sporo Niemców, ale oni aż do czasów Bismarcka i Hakaty szybko się polonizowali i już w drugim pokoleniu czuli się 100% Polakami, np. Traugutt, Szober czy Kolberg.

 90. Zygmunt Bauman
  Urodził się w Poznaniu 19 listopada 1925 roku w rodzinie polskich Żydów. Po rozpoczęciu wojny uciekł przed frontem do ZSRR. Wstąpił do Komsomołu i w 1943 roku rozpoczął studia na uniwersytecie w Niżnym Nowogrodzie (wówczas noszącym nazwę Gorki). Wkrótce potem został zmobilizowany i wcielony do moskiewskiej milicji w której służył przez kilka miesięcy, regulując ruch na ulicach jako „inspektor ruchu drogowego”. Po wstąpieniu w wieku lat dziewiętnastu w roku 1944 do LWP pełnił funkcje oficera polityczno-wychowawczego, służąc w szeregach 4 Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego. Podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent-informator Informacji Wojskowej o pseudonimie „Semjon”. W styczniu 1946 roku wstąpił do PPR/ Już w lipcu 1946 roku został przeniesiony do Warszawy, by 6 lipca 1946 roku w Samodzielnym Pułku Szkolnym KBW objąć stanowisko starszego wykładowcy ds. społeczno-politycznych.
  Od 1 lipca 1947 roku funkcję starszego instruktora wyszkolenia polityczno-wychowawczego w Wydziale Wyszkolenia Politycznego Zarządu Polityczno-Wychowawczego KBW, 10 lutego 1948 roku został szefem tego wydziału, 20 grudnia 1948 roku został szefem i jednocześnie zastępcą Wydziału I, Oddziału II, a 10 lipca 1949 roku został mianowany szefem Oddziału Wyszkolenia Politycznego, Propagandy i Agitacji w Zarządzie Politycznym KBW. W grudniu 1948 oku został szefem i jednocześnie zastępcą szefa Wydziału I. Zarządu Polityczno-Wychowawczego. W lipcu 1949 roku został szefem Oddziału Propagandy i Agitacji w Zarządzie Politycznym KBW. Do marca 1953 roku był szefem Oddziału II Zarządu Politycznego, służąc w stopniu majora. Dnia 16 marca 1953 został zwolniony z pełnionych funkcji i z zawodowej służby wojskowej oficjalnie z powodu „więzi z obcą klasowo i ideologicznie rodziną”, w związku z czym stwierdzono jego „nieprzydatność do dalszej służby w wojsku”.
  W 2014 Peter Walsh z University of Cambridge zarzucił Baumanowi popełnienie plagiatu w książce pt. „Does the Richness of the Few Benefit Us All?” z roku 2013, polegającego na opublikowaniu w niej cytatów z różnych stron internetowych, w tym Wikipedii bez zawarcia zapożyczonych treści w cudzysłów, a tym samym postępowanie niezgodne z harwardzkim przewodnikiem o korzystaniu ze źródeł. W odpowiedzi Bauman potwierdził wykorzystywanie prac innych autorów bez podania ich źródeł, lecz nie dostrzegł w tym niczego nagannego. We wrześniu 2011 roku Bauman wyraził opinię, że jeśli Europa, w tym Polska nie przyjmie w ciągu następnych 30 lat co najmniej 30 milionów nowych imigrantów, w większości Żydów, to stanie w obliczu upadku demograficznego, który doprowadzi do upadku cywilizacji europejskiej.
  Przypomnijmy również, że najbardziej zainteresowaną grupą etniczną w dywersyfikacji narodowościowo-etniczno-religijno-kulturowej, są właśnie Żydzi. Jak szczerze przyznał to swego czasu Leonard S. Glickman, president Hebrew Immigrant Aid Society, opisując sytuację w USA: „Im bardziej amerykańskie społeczeństwo jest zdywersyfikowane, tym bezpieczniej dla Żydów.” Środowiska i lobby żydowskie dążą – dla swojego bezpieczeństwa i dla ułatwienia kontroli nad społeczeństwami – do promowania imigracji, szczególnie zwracając uwagę na mieszanie kultur i ras i promocję homoseksualizmu, co ostatnio przyznał publicznie wiceprezydent USA – Joe Biden.
  Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/2218/zygmunt-bauman-stalinowski-kat

 91. Leszek Kołakowski
  Urodził się 23 października 1927 w Radomiu jako syn Jerzego Karona. Od wybuchu II wojny światowej do 1942 roku mieszkał we wsi Skórnice, później w Garbatce koło Kozienic, okresowo, w tym cały 1943 rok, również w Warszawie. Mieszkał wtedy między innymi w jednym mieszkaniu razem z innymi Żydami ratowanymi przez Irenę Sendlerową. Pod koniec 1945 przeniósł się do Łodzi, gdzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Łódzkim. W tymże roku wstąpił do komunistycznego Akademickiego Związku Walki Młodych „Życie”. W 1945 wstąpił również do PPR. W 1949 wraz z żoną Tamarą z domu Dynenson, przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszkał najpierw w domu studenckim, a następnie we własnym mieszkaniu na Mokotowie. W marcu 1950 był w gronie ośmiu studentów, członków PZPR, którzy wystąpili z listem otwartym atakującym Władysława Tatarkiewicza, protestując przeciwko „dopuszczaniu na prowadzonym przez niego seminarium do czysto politycznych wystąpień o charakterze wyraźnie wrogim budującej socjalizm Polsce”. Kilka miesięcy później Tatarkiewiczowi odebrano prawo do wykładania i prowadzenia zajęć”. Jako członek PZPR był pracownikiem Instytutu Kształcenia Kadr Naukowych przy KC PZPR. Z powodu osobistego konfliktu z Gomułką w dniu 27 października 1966 wydalono Kołakowskiego z partii. W jego obronie wysłano do KC list sygnowany przez piętnastu literatów i intelektualistów, w którym domagano się przywrócenia Kołakowskiego w prawach członka. Pod listem podpisali się między innymi: Paweł Beylin, Marian Brandys, Jacek Bocheński, Tadeusz Konwicki, Igor Newerly, Julian Stryjkowski i Wiktor Woroszylski. W 1968, za udział w wydarzeniach marcowych, odebrano mu prawo wykładania i publikowania, co spowodowało jego emigrację (Wikipedia).

 92. Włodzimierz Brus (właściwie Beniamin Zylberberger)
  Urodził sie 23 sierpnia 1921 w Płocku, Całą rodzinę stracił w Treblince w roku 1942. Ekonomię studiował na Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie oraz Instytucie Handlu we Lwowie. Od 1941 do 1944 odbywał studia doktoranckie na Uniwersytecie Leningradzkim. W 1944 wszedł w skład armii Berlinga, w której służył jako oficer polityczny. Następnie był oficerem Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego. Był autorem propagandowych broszur, m.in. „Urojenia i rzeczywistość. Prawda o ZSRR i Polska 1918–1926”, wychwalających radziecką demokrację i gospodarkę i określających przedwojenne władze polskie jako „bezwzględną faszystowską dyktaturę sanacji”. Pod koniec wojny awansowany do stopnia majora. 19 sierpnia 1946 został odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy „za zasługi na polu pracy oświatowej i kulturalnej”, a 9 stycznia 1947 Złotym Krzyżem Zasługi. Z wojska odszedł w 1947. Od 1947 do 1950 pracował w redakcji miesięcznika „Nowe Drogi” (oficjalny organ KC PZPR).
  W roku 1949 został wykładowcą Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, w której od 1950 do 1956 kierował Katedrą Ekonomii. Od 1954 był także profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował również w Instytucie Nauk Społecznych przy KC PZPR. Od 1945 do 1948 należał do Polskiej Partii Robotniczej, a następnie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, którą opuścił w 1968. W wyniku tzw. wydarzeń marcowych emigrował z Polski w roku 1968. Był później wykładowcą uniwersytetów w Europie Zachodniej (m.in. w Oksfordzie), gdzie zajmował się analizą gospodarki socjalistycznej. Od lat 1970-tych oficjalnie wspierał opozycję demokratyczną w Polsce, jednocześnie jednak podjął tajną współpracę ze wschodnioniemiecką służbą bezpieczeństwa Stasi jako tajny współpracownik „Fakir”.
  Był mężem „krwawej Heleny” czyli prokurator Heleny Wolińskiej-Brus w jej pierwszym i trzecim związku małżeńskim. Jego głównym dziełem jest książka” Od Marksa do rynku” (ang. „From Marx to the Market”, 1989, wydanie polskie 1992, wspólnie z Kazimierzem Łaskim) – Wikipedia.

 93. Bronisław Baczko (Gideon)
  Urodził się 13 czerwca 1924 w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo. W wieku 15 lat wyjechał do Lwowa. Wrócił do Polski jako oficer Ludowego Wojska Polskiego. Uchwałą Prezydium KRN z 9 stycznia 1947 odznaczony został złotym Krzyżem Zasługi. W październiku 1950 roku Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego skierował go na studia do Instytutu Kształcenia Kadr Naukowych. Od 1952 roku zatrudniony na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo zaangażowany w rozwój myśli marksistowsko-leninowskiej i w walkę ze szkołą lwowsko-warszawską (napisał m.in. pamflet „O poglądach filozoficznych i społeczno-politycznych Tadeusza Kotarbińskiego”, TKKN, Warszawa 1951), stopniowo przechodził na tzw. pozycje rewizjonistyczne. W roku 1968, w trakcie wydarzeń marcowych 1968 r., został usunięty z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i w związku z tym emigrował z Polski (Wikipedia).

 94. Termin „żydokomuna” ma przedwojenne pochodzenie. Termin „żydokomuna” oznacza przypisywanie Żydom głównej roli w stworzeniu komunizmu, który miał otworzyć im drogę do zdobycia władzy nad całym światem. Określenie to zdobyło popularność wśród przeciwników marksizmu-leninizmu w czasie wojny domowej w Rosji, jako że w partii bolszewickiej dominowali wówczas (poza Leninem, Stalinem i Dzierżyńskim) Żydzi z Trockim (Lejbą Dawidowiczem Bronsztejnem) na czele. W latach dwudziestych XX wieku termin zdobył popularność na świecie i stał się jednym z ważniejszych elementów ideologii i propagandy nazistowskiej (niem. Jüdischer Bolschewismus). W Polsce określeniem Żydo-Komuny posługiwała się w swej propagandzie Narodowa Demokracja już w roku 1920. Slogan używany też był jako nazwa grupy lub organizacji lewicowej o prawdziwej przewadze Żydów we władzach. Przypisywana ona była Komunistycznej Partii Polski (KPP), a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa (UB), jako że we władzach tych organizacji dominowali Żydzi (WIKIPEDIA).

 95. Napisałem wyraźnie, że Polska była najsilniejsza, kiedy była mono-etniczna, czyli za Piastów a upadać zaczęła dopiero za Jagiellonów, czyli kiedy to na tronie polskim zaczęli zasiadać niesłowiańscy Litwini i inni arystokraci niepolskiego pochodzenia. Oczywiste jest, że Jagiellonowie nie byli Polakami, a więc to od ich panowania zaczął się upadek Polski zakończony rozbiorami. Sojusz z Litwą był jeszcze większym błędem niż sojusz z Krzyżakami – po Krzyżakach mamy przynajmniej liczne zabytkowe zamki z Malborkiem na czele, a po Litwinach tylko złe stosunki z naszymi wschodnimi, słowiańskimi sąsiadami, a szczególnie z Rosja – najpotężniejszym państwem Europy.

 96. Powstanie państwa Izrael popierała lewica i tzw. ruchy demokratyczne, ale to był oczywisty błąd, podobnie jak poparcie Piłsudskiego przez polskich komunistów (tzw. błąd majowy). Niestety, lewica była po wojnie tak zaślepiona Holokaustem i tak zdominowana przez Żydów, że nie chciała ona zobaczyć, że syjonizm jest ideologią typowo prawicową, rasistowską i wsteczną.

 97. Żyd nie musi przejść na katolicyzm, aby stać się Polakiem. Wystarczy, aby przestał być syjonistą i wyznawcą judaizmu. Poczytaj np. „Ziemię Obiecaną” Reymonta – Żyd, który nie chciał być dłużej Żydem miał spory wybór: katolicyzm (przypodobanie sie Polakom, co mogło być dobre dla biznesu oraz bogata obrzędowość, podobna do judaistycznej), protestantyzm (przypodobanie sie Niemcom a więc to też było dobre dla biznesu) oraz prawosławie (przypodobanie się Rosjanom, czyli klasie rządzącej, co też było dobre dla biznesu).

 98. Wykształconych Żydów, znających język polski, było w powojennej Polsce za mało, aby obsadzić nimi całe UB, a więc nic dziwnego, że obsadzono nimi tylko kluczowe stanowiska w tymże UB. Bierut tak samo udawał katolika, jak Disraeli udawał anglikanina – takie były po prostu wymogi urzędu. Czy wiesz ilu polskich biskupów rzymskokatolickich było i jest żydowskiego pochodzenia? Poza tym, to Polak może być wyznania rzymskiego, protestanckiego albo prawosławnego oraz może byc niewierzący. Nie można być tylko jednocześnie Polakiem i wyznania mojżeszowego, gdyż jedno wyklucza drugie – wyznanie mojżeszowe oznacza bowiem automatycznie lojalność wobec Izraela, tego jedynego państwa z religią mojżeszową jako urzędową i panującą.

 99. 1. Bauman torturował i zabijał, kiedy służył w wojskowej bezpiece w latach 1940-tych. Dostał za to Krzyż Walecznych przyznany rozkazem Dowódcy I Armii Wojska Polskiego Nr 141 z 19 maja 1945 roku oraz Medal 10-lecia Polski Ludowej (uchwałą Rady Państwa z 22 lipca 1955 na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego).
  2. Nie dla każdego Bauman był wybitnym uczonym, a wiek nie daje immunitetu przed karą za przestępstwa kryminalne a szczególnie za zbrodnie stalinowskie. Poza tym, Baumana było stać na wynajęcie asystentów i edytorów. Tylko chciwość go od tego powstrzymała.
  3. Pamiętajmy, że donosił on na swoich kolegów z wojska i że to było wojsko stalinowskie, gdzie za byle co szło się przed pluton egzekucyjny.
  4. W PRL-u zwyczajny wojskowy po wyrzuceniu z wojska nie miał szansy otwarcie przewodu doktorskiego. Mnie odmówiono otwarcia tego przewodu gdyż nie byłem członkiem PZPR. Powdziewano mi, że nie każdy musi robić doktorat. Wygląda więc na to, że Baumana wyrzucono z wojska tylko na pokaz, a faktycznie wciąż był on oficerem kontrwywiadu, najpierw wtyczką na terenie UW. Po czym zrobiono kolejny numer z wyrzuceniem go z UW, aby szpiegował zagranicą, wśród tzw. opozycji demokratycznej. Przeciez on umarł ze starości, a więc nigdy nie zdradził on UB/SB. Poza tym, to wyrzucono go z Izraela, jako że Mosadu nie udało mu się jednak oszukać.

 100. Kto karnie wyrzucony z wojska (KBW, LWP) mógłby robić w PRL-u jakakolwiek karierę poza pracą na stawisku pracownika fizycznego albo referenta w jakiś zabitym deskami powiecie? Owszem, ci których zwolniono honorowo z wojska i oddelegowano do nauki albo administracji robili później kariery polityczne w partii i rządzie (np. Jaroszewicz czy Zawadzki). Ale nie karnie wyrzuceni z wojska! Z kolei intelektualiści tacy jak Spychalski robili karierę w LWP. Co do mnie, to ja nie byłem Żydem, a więc Żydzi, którzy nawet za Gierka kontrolowali polską naukę nie chcieli mi w Polsce otworzyć przewodu doktorskiego. Widać już wtedy im się naraziłem.

 101. Bauman walczył z bronią w ręku przeciwko tzw. podziemiu niepodległościowemu („żołnierzom przeklętym czyli wyklętym”). Skomentował sam zainteresowany w wywiadzie udzielonym dziennikowi „The Guardian” w 2007 roku. Bauman wziął wtedy na siebie pełną odpowiedzialność za kolaborację z władzą komunistyczną w okresie stalinizmu, przyznając zarazem, że popełnił błąd. Swoją decyzję tłumaczył wiarą w niesienie postępu: „W zubożałym kraju oczekujesz poradzenia sobie z nędzą, upokorzeniem, brakiem ludzkiej godności, z całym szeregiem problemów społecznych i kulturowych. Jeśli się spojrzało na ówczesne spektrum polityczne w Polsce, partia komunistyczna obiecała najlepsze rozwiązanie”. Dawid Wildstein powiedział o nim: „Gdybyśmy byli normalnym państwem, to facet powinien za swoją działalność dostać najwyższy wymiar kary, czyli albo dożywocie, albo czapę. Warto też zwrócić uwagę, że Bauman służył formacji zbrodniczej, dodatkowo – obcego państwa. Nie wiem jakie dokonania intelektualne miałyby zdjąć z niego tak wielką winę”. Bauman, który w 1939 roku jako czternastolatek uciekł z rodzicami do ZSRR, w 1943 został zmobilizowany i wcielony do moskiewskiej milicji. Później, jako żołnierz Ludowego Wojska Polskiego był oficerem polityczno-wychowawczym. Był ranny w bitwie o Kołobrzeg, walczył o Berlin. Następnie służył w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz współpracował pod pseudonimem „Semjon” z Informacją Wojskową. To właśnie przez służbę w KBW i IW Bauman mierzy się z tą falą krytyki. Nie ma bowiem wątpliwości co do tego, że KBW odegrała w polskiej historii negatywną rolę, jako że służba ta była rodzajem wojsk wewnętrznych, służących do pacyfikowania niepokojów na terenie kraju. Bauman otrzymał nawet odznaczenie za wyłapywanie „bandytów”. „Bauman był funkcjonariuszem pionu politycznego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli formacji wzorowanej na NKWD, która po wojnie zajmowała się zwalczaniem polskiego podziemia. Bauman otrzymał nawet odznaczenie za wyłapywanie „bandytów”. Oprócz tego był agentem Informacji Wojskowej ps. „Sjemion”. Zważywszy na to, że Informacja była organizacją zbrodniczą, to taki fakt jest dla życiorysu tego Pana całkowicie kompromitujący. Generalnie mamy do czynienia z nietuzinkowym funkcjonariuszem komunistycznego aparatu przemocy” (Gontarczyk). W wywiadzie dal „The Guardian” Bauman przedstawił KBW jako formację walczącą z „terroryzmem” wewnątrz kraju” a swoje działania przedstawił jako „kontynuację Oświecenia”. Mówił wtedy: „partia komunistyczna obiecywała najlepsze rozwiązanie. Jej program polityczny najlepiej pasował do problemów, przed jakimi stała Polska”. Ujawnienie swojej hańbiącej przeszłości uznał za „polowanie na czarownice” organizowane przez Polskę pod rządami prawicowych Kaczyńskich. Bauman czuł się bezkarny, bo wiedział, że na Zachodzie niewielu coś ze spraw polskich rozumie. Kłamstwa i manipulacje – tylko tyle można powiedzieć o tamtym zachowaniu Wielkiego Moralisty Baumana (Gontarczyk).
  Prof. Bauman jest specjalistą od spraw etyki. W jednym z ważnych tekstów opublikowanych w Polsce Bauman pisał o „efekcie motyla”. Przekonywał, że po wieku totalitaryzmów XX wieku wszystkie złe uczynki, niczym wspomniana „teoria motyla”, powodują zmiany we wszechświecie, nie są bez znaczenia. Dlatego w naszej epoce globalnej moralności powinny być napiętnowane i ukarane, żeby wszyscy wiedzieli, że zbrodnie, które planują, nie ujdą im na sucho. Zacytuję: ‘Odpowiedzialność moralna jest niepodzielna. (…) Wymaga ona, żeby zbrodnie na ludziach dokonane nie uchodziły sprawcom na sucho. (…) Nie wolno nam spocząć, zanim ci, co czynią zło, nie zostaną oddani sprawiedliwości i ukarani.’ Przyłóżmy te słowa do tego, jak Bauman podszedł do swojego własnego uczestnictwa w totalitaryzmach XX wieku. Do tego, jak sam onegdaj, dość mocno w Polsce machał owymi „”motyli skrzydłami”. Tu nie wykazał cienia skruchy, notorycznie mijał się prawdą, tych, których ścigał z karabinem w ręku przedstawił jako „terrorystów”. To się nazywa rozliczenie z własną przeszłością – baumanologia stosowana. Widać, ile jest wart Zygmunt Bauman jako intelektualista i ile jest warta jego filozofia (Gontarczyk). Bauman był wiec także dwulicowcem i hipokrytą.

 102. Ustawiczna rozmowa z samym sobą wskazuje na zaburzenia umysłowe.
  Czy słyszy pan również głosy panie @jakowalski?

 103. magdar49
  Ja tu z nikim nie rozmawiam, a tylko publikuję moje opinie na różne tematy. Co to ma wspólnego z twoimi zaburzeniami umysłowymi?.

 104. Jako człowiek lewicy, najbardziej potępiam ludzi takich jak Zygmunt Bauman, gdyż przez nich lewica ma ostatnio taką złą opinię w Polsce. Malo kto kojarzy dziś w Polsce lewicę z przedwojenną PPS, a wielu z takimi nadgorliwymi bolszewikami-stalinowcami niepolskiego pochodzenia jak Zygmunt Bauman. Przez takich ludzi jak Zygmunt Bauman socjalizm kojarzy się dziś olbrzymiej większości Polaków ze stalinizmem, gułagami i rządami obcych w Polsce.

 105. Porządni ludzie nie służyli w radzieckiej milicji za czasów Stalina. Porządni ludzie nie służyli w UB i KBW. Porządni ludzie nie byli oficerami politycznymi w LWP.

 106. Niech żyje wolność!

 107. Stanisław Lem został po marcu w Polsce i włos mu z głowy nie spadł, ale spadł na niego w Polsce po marcu deszcz pieniędzy i zaszczytów. Lem odradzał mądrym Żydom syjonizm i wyjazd do Izraela.

 108. O Boze..jakowalski dostal slowotoku..Albo ma depresje maniakalna i wlasnie wszedl w faze manii..

 109. zly 11 marca o godz. 21:04 38131
  Komemtujesz to, czego nie czytasz. Przecież 11 marca o godz. 18:24 wyraźnie napisałem, że „ja tu z nikim nie rozmawiam, a tylko publikuję moje opinie na różne tematy„. Co to ma też wspólnego z twoimi zaburzeniami umysłowymi?.

 110. Redaktor Leszek Jażdżewski niech żyje!

 111. Amerykanie w Afganistanie latami wspierali Talibów i inne reakcyjne, muzułmańskie ugrupowania, przeciwko ZSRR. Dopiero kiedy Talibowie wykonali swoje zadanie i doprowadzili do wycofania się ZSRR z Afganistanu i przejęli władzę w tymże Afganistanie, to stali się Ameryce niepotrzebni, gdyż chcieli oni rządzić w Afganistanie po swojemu i nie chcieli słuchać, w odróżnieniu od np. Polaków, rozkazów z USA, a więc Ameryka zaczęła ich zwalczać. Resztę znamy aż za dobrze. Amerykanie chcąc dokuczyć Rosjanom wypuścili złego dżina z butelki i teraz ponoszą konsekwencje tego nierozważnego kroku. Jak widać, w Białym Donu i w Pentagonie nie znają Bajek z 1001 Nocy w swym samozaopatrzeniu na Coca Colę, Hollywood i „restauracje” Mc Donald’s . A szkoda, jak to mawiają Bracia Czesi.

 112. Redaktor Leszek Jażdżewski niech nam żyje 1000 lat!

 113. Do góry!

 114. UP! UP! UP!

 115. Faktem jest, że z Polski więcej wypływa pieniędzy do UE (jako zyski, odsetki, opłaty licencyjne i inne) niż do niej z tej UE płynie. Polska utrzymuje więc bogaty zachód Unii.

 116. Muzeum Polin fałszuje historię. Nie ma w nim nic o Judenratach, odmanach czy też o tym, że Żydzi stanowili praktycznie całe dowództwo UB. Pora na radykalną zmianę zarządu tego muzeum i zmianę jego ekspozycji.

 117. Hawking był celebrytą a nie naukowcem. Turpizm (łac. turpis czyli brzydki) jest to zabieg polegający na wprowadzeniu elementów brzydoty w celu wywołania szoku estetycznego, tendencja, której cechą jest antyestetyzm i swoisty kult brzydoty (Wikipedia).

 118. Hawking Nobla nie dostał i już nie dostanie. Chyba dlatego, że jego hipotezy są obecnie oraz zapewne i w przewidywalnej przyszłości niemożliwe do naukowej, czyli empirycznej weryfikacji, a dokładniej mówiąc do naukowej konformacji albo dyskonfirmacji:
  http://www.kwantowo.pl/2016/02/01/hipoteza-to-nie-teoria-zapamietaj
  Poza tym, to jaką mamy pewność, że przez ten komputerowy syntetyzator głosu ludzkiego przemawiał ostatnio Hawking, a nie jego w 100% fizycznie i umysłowo sprawni współpracownicy z Cambridge czy też jakaś sztuczna inteligencja (AI), przed którą on zresztą ostrzegał ludzkość? Jak to było z nim naprawdę? Czy się o tym kiedyś dowiemy?

 119. Panie Redaktorze,
  Co Pan powie na to, że premier Zjednoczonego Królestwa, czyli pani Teresa Maj, zabroniła królowej australijskiej oraz kanadyjskiej pojechać do Rosji na mistrzostwa świata w piłce kopanej? Jakim prawem Angielka może zabraniać czegokolwiek mojej australijskiej królowej i to bez pytania się mnie o zgodę? Czy na tym ma polegać demokracja?

 120. Sztuczna inteligencja niekoniecznie musi mówić jednym głosem. Ona może mieć różne oblicza i nawet ostrzegać nas przed samą sobą.

 121. Kraje anglosaskie są mistrzami świata w spłycaniu wszystkiego, a szczególnie w każdej dziedzinie poprzedzonej słówkiem „pop”. Po prostu obserwujemy zmierzch cywilizacji zachodniej, podobny do tego, jaki obserwowano podczas upadku Starożytnego Rzymu. Nie znaczy to, że nadchodzą kolejne ciemne wieki (dark ages), zwane u nas niesłusznie „średniowieczem”, ale że centrum cywilizacji światowej wraca znów do Azji, konkretnie do Chin i Indii a w Europe dominować zaczyna znów Rosja.

 122. Po klęsce Napoleona to Kozacy zajęli Paryż i domagali się, aby im szybko podawano jedzenie w restauracjach i stąd też wzięło się to „starofrancuskie” słowo „bistro” (od rosyjskiego „bystro” czyli „szybko”, jak by się kto pytał). Rosja, w ramach ZSRR, dominowała w Europie aż do rozpadu ZSRR zorganizowanego przez Gorbaczowa z Jelcynem. A teraz znów wszystko wraca do równowagi – globalna dominacja Chin i Indii, a w Europie dominacja Rosji. USA dominować będą znów tylko w Ameryce, a Anglia i Francja będą znaczyć tyle w Europie i na Świecie co Hiszpania, Włochy i Polska z państw europejskich, a z innych państw to podobną rolę odgrywać będzie Turcja, Iran i Indonezja oraz być może też Pakistan.

 123. Jeżeli wszechmocny bóg istnieje, to szybkość światła i inne „stałe” fizyczne zależą tylko i wyłącznie od jego aktualnego humoru. Tyle, że taki bóg jest niematerialny i trwa ponad czasoprzestrzenią, a więc nam, istotom „uwięzionym” w czasoprzestrzeni i materii tylko się wydaje, że w świecie stworzonym przez takiego boga obwiązują jakieś trwałe prawa fizyki. Nauka z religią nie dają się bowiem pogodzić.

 124. Pop to jest zawsze spłycanie, szczególnie zaś w nauce, której językiem jest przecież matematyka i na dodatek tzw. wyższa, czyli ponad program liceum. Popularyzacja nauki bez użycia matematyki wyższej to jest więc tak, jakby opisywać niewidomemu kolory a głuchemu muzykę. Pop to jest z kolei 100% komercja, obliczona na najniższe gusta, na najprymitywniejsze instynkty, aby trafić do jak największego grona konsumentów. Tu się liczą tylko zyski, a nie jakość towaru.

 125. Jazz i rock and roll znane były tylko w kilku większych miastach PRL-u, a hippisi i rewolucja seksualna to w Polsce Ludowej był zaś tylko egzotyczny margines marginesu. Jazz był zresztą (i jest dalej) typową muzyką dla elity, dla garstki koneserów, tak samo jak tzw. muzyka poważna. „Czysty” rock and roll nie był nigdy w Polsce specjalnie popularny, z wyjątkiem właściwie tylko jednego Presley’a, który też nie był „czystym” przedstawicielem tego podgatunku muzyki popularnej (czysto rozrywkowej), jako że było u niego sporo elementów stylów takich jak np. country, blues, R&B (rhytm and blues) i nawet gospel. Polską młodzież fascynowały w czasach PRL-u raczej brytyjskie zespoły grające w stylu zwanym w Polsce „big beat”, a szczególnie the Beatles, czyli tzw. Beat music, British beat albo Merseybeat czyli połączenie stylu rock and roll – głównie stylu gitarowego Chuck’a Berry’ego i tzw. midtempo beat („uderzenia średniego tempa”) Buddy‘a Holly’ego oraz stylów doo-woop, skiffle i R&B. W Polsce natomiast popularne były tzw. westerny, ale głównie dlatego, że sprowadzano do nas wtedy tylko najlepsze filmy tego gatunku. A na Zachodzie Europy, to USA nie cieszyły się wówczas sympatią wśród młodzieży. Rok 1968 był na Zachodzie Europy także buntem przeciwko jej amerykanizacji i prowadzonej przez USA brudnej, imperialistycznej wojny z Wietnamem (która zresztą zapoczątkowała upadek USA, jako że prowadzona była na kredyt).
  Awangarda radziecka była zaś ruchem w 100% oryginalnym, możliwym tylko w kraju porewolucyjnym, gdzie obalono stary, burżuazyjno-feudalny porządek. Zresztą, jak każda awangarda, naraziła się ona władzy, a konkretnie Stalinowi.

 126. Red. Jażdżewski może dokądś wyjechał na dłużej, albo – nie daj bóg – poważnie zaniemógł (tfu, tfu!), bo wprost nie chce mi się wierzyć, że zostawił samopas swój blog.
  Chyba że go powierzył @jakowalskiemu, by rzeczony prowadził coś w rodzaju diariusza, pamiętniczka swoich przemyśleń itp. itd.
  Tak czy owak jest to eksperyment nie tyle ciekawy, co absurdalny.

 127. magdar49
  Teraz więc ja jestem głosem tego blogu. Nie musisz przecież czytać tego, co ja tu piszę i nie musisz się ze mną zgadzać. Na tym polega bowiem wolność – zarówno wolność słowa jak też i wolność od bycia indoktrynowanym oraz wolność wyboru. A absurdalna jest nasza obecna „turbokapitalistyczna” rzeczywistość, ale to jest raczej temat na osobną dyskusję i może na inny blog.

 128. 1. Rosja ma dziś znów sojuszników w Niemczech. Tylko Polacy bezsensownie drażnią rosyjskiego niedźwiedzia i niebawem będą znów tego żałować, tak jak np. w roku 1939.
  2. Mitteleuropa z dawnego ZSRR obejmuje tylko Litwę, Łotwę i Estonię oraz zachodnią część Ukrainy i okolice Grodna na Białorusi (przedwojenne tereny RP). Na zachodzie Mitteleuropa kończy się na Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Rosja nigdy do Europy Środkowej nie należała, choć geograficznie ma ona okręg Królewiecki. Natomiast militarnie Rosja dominowała nawet nad Francją, która wyraźnie leży w Europie Zachodniej, czyli na zachód od Niemiec a na wschód od Hiszpanii.
  3. Wpływ ZSRR na środowiska inteligenckie w Europie Zachodniej nawet i w Ameryce Północnej był olbrzymi. Z wiadomych przyczyn tzw. Zachód nie chce się do tego otwarcie przyznać.
  4. Polska też nie należy i nigdy nie należała do kręgu kultury zachodnioeuropejskiej, a tylko środkowoeuropejskiej. Kultura zachodnioeuropejska to są bowiem właściwie tylko Wielka Brytania z Irlandią i Francja, poza jej południem, które razem z Włochami, Hiszpanią i Portugalią należą do kręgu kultury południowoeuropejskiej. Poparzmy więc raz jeszcze na:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Mitteleuropa#/media/File:Grossgliederung_Europas-en.svg.
  5. Rosja ma tak bogatą własną kulturę, że nie musi małpować zachodnioeuropejskiej czy nawet środkowoeuropejskiej. Polecam ci opowiadanie „The helping hand” („Pomocna dłoń”) amerykańskiego pisarza Paula Andersona (dostępne też po polsku w zbiorze „rakietowe szlaki”).

 129. Awangarda rosyjska była niezależna od tzw. zachodnioeuropejskiej. Ona powstała w oderwaniu od nurtów dominujących na zachód od Rosji Radzieckiej, która była przecież odizolowana od tzw. Zachodu oraz w zupełnie innych warunkach ustrojowych, a jak wiadomo, baza kształtuje nadbudowę. Awangarda rosyjska obejmowała szereg zjawisk i zróżnicowanych kierunków w ramach modernizmu, które pojawiły się w sztuce rosyjskiej w latach 1900–1932. Szczególne miejsce zajęły kierunki takie jak np. neoprymitywizm, abstrakcjonizm, konstruktywizm, suprematyzm, kubofuturyzm, rajonizm, sztuka analityczna i racjonalizm. W ZSRR była rozwijana nowoczesna inżynieria, m.in. inżynieria strukturalna Władimira Szuchowa. Neoprymitywiści rosyjscy odwoływali się do sztuki naiwnej, nieprofesjonalnej, ludowej, ikonografii, łuboków, również sztuki ludów pierwotnych i dzieł tworzonych przez chorych psychicznie lub osoby niepełnosprawne umysłowo. Oryginalny styl w malarstwie wypracował Marc Chagall. W latach 1906–1910 pobierał on nauki u Léona Baksta w Szkole Rysunku i Malarstwa w Petersburgu, a w latach 1914–1923 związał się z moskiewskimi kręgami artystycznymi. Jego styl malarski został ukształtowany pod wpływem ekspresjonizmu, neoprymitywizmu i kubizmu. Za ojca ruchu abstrakcyjnego uważa się rosyjskiego artystę Wasilija Kandinskiego. Podczas pobytu w Niemczech stworzył on tak zwany abstrakcjonizm niegeometryczny. Za pierwszy, świadomy, w pełni abstrakcyjny obraz uważa się dzieło Kandinskiego, „Akwarelę abstrakcyjną” (1910). Futuryzm pojawił się w Rosji w latach 1909–1930 pod wpływem „Manifestu Marinettiego” (1909) i był reprezentowany przez dwa główne nurty – antyestetycznych kubofuturystów oraz literackich, estetycznych i symbolistycznych egofuturystów. W przeciwieństwie do włoskiego futuryzmu, futuryzm rosyjski był z założenia lewicowy, proletariacki i antywojenny. Rosyjscy futuryści czerpali także inspirację m.in. z rosyjskiego kosmizmu i filozofii Nikołaja Fiodorowa. Wierzono w zwycięstwo socjalizmu, nauki, fizyczną nieśmiertelność człowieka i w podbój kosmosu. Futuryści rosyjscy na ogół odrzucali: tradycję, religię, mizoginię, militaryzm, faszyzm i szowinizm. W latach 1913–1920 uformował się w Rosji konstruktywizm, który następnie zrewolucjonizował koncepcję sztuki na świecie. Wyznaczenie dokładnej daty powstania konstruktywizmu nie jest możliwe. Na powstanie kierunku złożyły się głównie: kubofuturyzm, projektowane od 1911 roku stalowe reliefy i sztuka maszynowa Władimira Tatlina, teoria grafiki Aleksandra Rodczenki z 1917 roku oraz koncepcja sztuki Antoine Pevsnera i Nauma Gabo opublikowana w Manifeście realistycznym w 1920 roku. W roku 1915 odbyła się pierwsza ekspozycja reliefów Tatlina w ramach „Ostatniej wystawy futurystycznej 0.10” w Petersburgu, na której także ogłoszono powstanie suprematyzmu, łączonego niekiedy z konstruktywizmem. Jako nazwa kierunku sztuki konstruktywizm pojawił się w latach 1917–1920. W roku 1919 roku odbyła się pierwsza wystawa młodych konstruktywistów z OBMACHU (1919–1923), a w roku 1921 odbyły się w Moskwie dwie kluczowe wystawy „5×5=25”. Konstruktywiści radzieccy odrzucali całkowicie sztukę dekoratywną i koncentrowali się wyłącznie na znalezieniu funkcji przestrzeni i przedmiotu adekwatnej do potrzeby. To podejście zaowocowało rewolucją w architekturze, która doprowadziła do powstania tzw. stylu międzynarodowego, ale w przeciwieństwie do stylu międzynarodowego, radziecki konstruktywizm nie dążył do w pełni abstrakcyjnej i zdematerializowanej kompozycji, opierając się często na efektach kontrastu między elementami ciężkimi i lekkimi, sugerując przezwyciężenie grawitacji. Zakładane przez konstruktywistów zasady obejmowały początkowo anonimowość architektury, zastosowanie inżynierii maszynowej, metod przemysłowych i marksistowskich idei społecznych w budownictwie. Klasyczny konstruktywizm podkreślał też znaczenie samego procesu budowlanego, wprowadzając do architektury elementy wskazujące na możliwość kontynuacji i rozbudowy budynku, takie jak wybiegające w przestrzeń ramy, maszty i stropy. Po roku 1917 rewolucyjna sztuka proletariacka w Rosji ewoluowała w kierunku faworyzowanego od 1928 roku przez władze socrealizmu, stanowiącego splot ideologii komunistycznej z realistyczną manierą. Pierwszymi teoretykami socrealizmu byli Aleksandr Bogdanow, Anatolij Łunaczarski i Aleksandr Woronski. Łunaczarski jako pierwszy wprowadził już w 1906 roku pojęcie „proletariacki realizm”. W roku 1932 Iwan Gronski i Walerij Kirpotin, współpracując z biurem politycznym partii bolszewickiej (a więc faktycznym rządem ZSRR) i dysponując pełną aprobatą Stalina, rozpoczęli propagację terminu „socjalistyczny realizm” oraz głoszenie konieczności dostosowania awangardy do ogólnego kierunku rozwoju sztuki radzieckiej w nawiązaniu do tradycji klasycznej, nowych koncepcji realizmu i tzw. typowości. Dopiero jednak w roku 1934 (Wielki Kryzys na tzw. Zachodzie) socrealizm stał się ostatnim oficjalnym stylem w Rosji i dominował do lat 1960-tych (na podstawie Wikipedii).

 130. 1. Niemcy wiedzą, z kim należy robić interesy. Polacy tego niestety jeszcze nie odkryli.
  2. Turcja jest dziś takim samym sojusznikiem Rosji, jakim na przełomie lat 1930-tych i 1940-tych III Rzesza była sojusznikiem ZSRR.
  3. Pomówmy o przynależności do kręgu kulturowego. Popatrzmy na tę mapę, do której dałem tu już link – kultura zachodnioeuropejska to jest właściwie tylko Francja i W. Brytania wraz z Irlandia. Włochy i Grecja to jest typowa kultura południowoeuropejska (grecko-rzymska). Skandynawia to jest zaś wyraźnie odrębna kultura skandynawska.
  4. Kapitalizm ma sporo wspólnego z muzyka. Np. pierwszym kapitalistycznym, czy jak kto woli burżuazyjnym, wybitnym kompozytorem był Schubert. Mozart czy Beethoven, a nawet Chopin, tworzyli głównie dla arystokracji, a to, dla kogo się tworzy, wpływa i to znacznie na to, co i jak się tworzy.
  5. Nie ma czegoś takiego jak „Świat Zachodni”. To jest tylko mit stworzony przez USA dla swoich własnych imperialnych celów. Co ma np. Papua Nowa Gwinea czy nawet Australia wspólnego z kulturą tzw. Zachodu? Znacznie mniej niż np. Argentyna czy Urugwaj, niezaliczane przez Samuela P. Huntingtona do tzw. Zachodu. Ten facet nie ma po prostu pojęcia o tym, o czym on naucza. Powtarzam: Polska należy do kręgu kulturowego Europy Środkowej, czyli leży na wschód od obszaru kultury zachodnioeuropejskiej, na zachód od obszaru kultury wschodnioeuropejskiej, na południe od obszaru kultury skandynawskiej (Północnoeuropejskiej) i na północ od obszaru kultury południowoeuropejskiej.
  6. Fredro słusznie porzucił pisanie, kiedy uświadomił sobie, że nie każdego bawią koszarowe żarty. A w czasach, kiedy studiowałem, służba wojskowa była obowiązkowa, także dla studentów. I dobrze. Wtedy wojsko polskie nie było zdominowane, tak jak dziś, przez tępych na ogół zawodowych wojskowych. Większość oficerów to byli absolwenci cywilnych szkół wyższych, nie ważne, że byli oni w rezerwie, skoro zawsze spora ich część odbywała okresowe ćwiczenia i tym samym pozytywnie wpływała na poziom umysłowy reszty kadry oficerskiej. Dziś nie ma już praktycznie oficerów rezerwy, a więc poziom intelektualny polskiej kadry oficerskiej a szczególnie generalskiej jest taki jak każdy widzi, czyli poniżej jakiegokolwiek minimum. C.D.N.

 131. Zaszalałeś @jakowalski ! Co do red. Szostkiewicza , to popiera on jeszcze jeden nacjonalizm – ukraiński . Nie tylko on zresztą . W ogóle nasze szalone „elity” popierają to upadłe państwo , upadłe przy wydatnej pomocy „demokratycznej” Europy , że chcą zamrozić Polskę i Europę dziko bojkotując NS II przy każdej okazji .
  Szaleńcza , bezinteresowna uległość wobec Ukrainy ( i jej oczywistego mocodawcy USA ) jest nieznana w polityce .

  Ponieważ jesteś w ciągu – napisz coś o ustawie 447 made by USA i jej implikacjach vs. ustawa o IPN . Jest paranoją , że ta kluczowa ustawa mająca zasadniczy wpływ na Polskę i ostatnie draki na linii USA – Izrael – Polska , W OGÓLE nie pojawia się w oficjalnych mediach , a internet aż huczy o niej . Jej meritum ma również wpływ na naszą ustawę reprywatyzacyjną rodzącą ( nie mogącą się urodzić ) . To znacznie ważniejsze kowalski niż życiorysy nieżyjących polityków żydowskiego pochodzenia , którymi zalewasz blog.

  Przy okazji , jako filosemita raczej , doznałem pełnej iluminacji ws. znaczenia Izraela w polityce światowej ( głównie USA ) . Bo patrzcie – jak PiS łamał wg. Zachodu polską Konstytucję ( fundament demokracji w końcu ) to USA chrząknęło , ale Trump przyjechał , powiedział kilka sloganów o naszym bohaterstwie w kontekście zbrodniczego powstania ( przy okazji usiłując nam opchnąć drogi , efemeryczny gaz łupkowy i drogie rakiety Patriot ).
  Wszystko było ok . Prawda ? Poklepywania , slogany itp.

  Jak wyszła ustawa IPN o chronieniu imienia Polski ( być może nieprecyzyjna ) rozpętało się PIEKŁO !
  A ustawę nr. 447 z końca ub. roku poparto w USA bodaj przez aklamację – stąd to PIEKŁO . A w niej , choćby takie smaczki jak „mienie bezspadkowe” . Podobnie jak w uchwale Terezińskiej . Zdumiewa , że nasze „elity” zaczęły po tym jeszcze bardziej płaszczyć się przed USA , jeszcze bardziej atakować Rosję . Zostaliśmy zupełnie sami . Błąd – popierają nas takie potęgi jak Litwa , Łotwa i Estonia ! WOW ! Będzie się jeszcze działo !

 132. Momo
  Szostkiewicz jest przypadkiem nieuleczalnym. Co do NS II to jest to walka z wiatrakami, jako że za nim stoi wielki kapitał niemiecki i pewnie też angloamerykański (czyli inaczej żydowski), a jemu zależy tylko na robieniu dobrych interesów a nie na utrzymywaniu na siłę upadłego państwa, jakim od początku jej niepodległości jest Ukraina.
  Ustawa nr. 477 upoważnia zaś nas do zerwania jakichkolwiek kontaktów z USA i Izraelem, jako że jest ona zdecydowanie antypolska i rasistowska, niezgodna z prawem Polski, prawem USA i z prawem międzynarodowym. Dowodzi ona tylko, że ogon (Izrael) macha wielkim psem (Ameryką). Sojuszników musimy więc szukać na Wschodzie (Rosja, Chiny, India) a nie na opanowanym przez syjonistów Zachodzie.
  Generalnie zgadzam sie z Tobą w 100%.
  Szalom! 😉

 133. Był taki program w TVP ( aktualnie powtarzany po raz n-ty ) – „Śpiewające fortepiany”. Z początku bardzo go lubiłem i może lubiłbym nadal ale wkurzały mnie coraz bardziej powtarzające się co odcinek te same gesty, zwroty wywrzaskiwane ( bo nie sposób nazwać tego wypowiadaniem – trudno się dziwić skoro nauki brało się od Kermita Żaby ) przez prowadzącego.
  Podobnie jest z ciągłym wracaniem do Holokaustu.
  Najpierw słuchało się tego ze zrozumieniem i współczuciem ale z czasem ciągłe nawracanie do tego stawało się coraz bardziej irytujące a w końcu stało się wku ….ce. I tak z „filosemity” stałem się „antysemitą” w potocznym tego słowa rozumieniu a tak po prawdzie „antysyjonistą”.
  Zacząłem dochodzić dlaczego akurat Żydzi ?
  Okazało się, że nie tylko Niemcy i Polacy w czasie II WŚ.
  W ciągu ostatniego tysiąclecia przeciętnie co 20 lat w różnych państwach Europy Żydzi byli poddawani różnym prześladowaniom – od izolacji w gettach , poprzez pogromy , ograniczanie praw do wypędzeń.
  Doszedłem do wniosku, że przyczyna tkwi w samych Żydach, którzy mają coś takiego w swym charakterze, że nie lubiły ich na przestrzeni wieków prawie wszystkie nacje europejskie.
  Przecież nie prześladuje się ludzi miłych, sympatycznych, uczynnych, empatycznych !
  Ale to oczywiście nie dotyczy wszystkich Żydów.
  Jeden z dyskutantów , tu w Polityce napisał, że najwspanialsi ludzie, których znał to byli Żydzi a jednocześnie Żydami byli największe sk…syny, ktorych znał.
  I to jest prawda !
  Szkoda tylko, że tych wspaniałych Żydów mało co słychać a najgłośniej wrzeszczą właśnie te sk…syny.

 134. Do Pana Bartka Chacińskiego – blog POLIFONIA (https://polifonia.blog.polityka.pl/o-blogu)
  Panie Redaktorze,
  Przepraszam bardzo, ale to NIE ja użyłem wyzwisk i oszczerstw, a tylko Rafał Kochan, który w swoim wpisie z 17 marca o godz. 13:16 1155411 nazwał mnie po raz kolejny „oszołomem” i napisał, że ja „nadaje się do placówki specjalistycznej w Tworkach”. Pana obowiązkiem było zaś wykasować jego pierwszy wpis, w którym zaczął on mnie zniesławiać i obrażać. czyli jego wpis z 15 marca o godz. 22:11 1155378, w którym napisał od do mnie „jakowalski, Jesteś doskonałym przykładem sfilcowanego ubeka, który będzie tak naginał fakty w każdy możliwy sposób, byle tylko udowodnić swoje paranoiczne brednie.” (…) Nazwał on mnie wtedy też „wyleniałym szerlockiem naukowym” i użył rasistowskiego określenia „sowiecka chujnia powojenna”.
  Z kolei 16 marca o godz. 14:38 1155386 Rafał Kochan wyzwał mnie od „komuszych ‘yntelektualistów’”.
  16 marca o godz. 15:13 1155387 napisał on do mnie „konfabulujesz i wyciągasz z kontekstu fakty, tylko po to, by udowodnić swoje paranoiczne wymysły”.
  16 marca o godz. 19:49 1155393 napisał on do mnie „będziesz teraz brandzlował się na temat podziału geograficznego Europy?”
  17 marca o godz. 7:33 1155402 napisał do mnie: „uprawiasz agitacyjną błazenadę” i wyzywał mnie od „prawicowo-narodowych kretynów” oraz „wariatów”.
  17 marca o godz. 13:16 1155411 nazwał on mnie znów „oszołomem”.
  Pan wtedy na to nie zareagował, a to było przecież pańskim obowiązkiem.
  Natomiast ja ma prawo wyrażać kontrowersyjne opinie na temat S. Hawkinga, który był przecież osobą publiczną. To nie była zresztą z mojej strony prowokacja, a tylko napisanie prawdy o tym, że zachodnia machina marketingowa, w celu maksymalizacji zysków, od lat nieetycznie wykorzystywała niepełnosprawne ciało S. Hawkinga do swoich partykularnych celów. Piszę tu wyraźnie „ciało”, gdyż umysłowo S. Hawking nie funkcjonował w ogóle już od wielu lat. Trudno sobie zresztą wyobrazić, aby ktoś z tak zawansowanym paraliżem – chorobą, która odebrała mu możliwość nie tylko mówienia, ale też i pisania, bylby w stanie przekazać coś więcej niż tylko elementarne informacje na temat swoich bieżących fizjologicznych potrzeb. Wiem to z nieformalnych rozmów z brytyjskimi naukowcami, którzy ze względu na swoją karierę naukową, obawiają się mówić o tym głośno, jako iż ten cyrk medialny dokoła ciała S. Hawkinga włączyły się naprawdę duże pieniądze, a one przecież rządzą tzw. Zachodem, a więc i UK. Niestety, ale współczesny kapitalizm, w swej fazie schyłkowej, nie cofa się nawet przed bezczeszczeniem ciała człowieka, który nie jest w stanie wyrazić swojego sprzeciwu, jako że zatracił on zdolność do komunikowana się z otoczeniem. Ciało S. Hawkinga było długimi latami sztucznie utrzymywane przy życiu, aby zarobić ile się tylko da na tej otoczce niezdrowej sensacji dookoła S. Hawkinga, niegdyś wielce obiecującego naukowca, który jednak od dziesiątek lat nie był zdolny do jakiekolwiek pracy czy to fizycznej czy też umysłowej, a szczególnie zaś nie był on od wielu lat zdolny do pracy twórczej. Smutne to jest , a jeszcze smutniejsze jest to, że nikt z otoczenia S. Hawkinga nie miał odwagi stać się tzw. whistleblower’em czyli sygnalistą.
  LK

 135. Kaesjot
  Masz oczywiście rację. Ja z Żydami zetknąłem się głównie na emigracji i mam z tych spotkań same tylko negatywne wspomnienia. Od entuzjastycznego popierania apartheidu w RPA, po antypolskie kampanie w Australii. O nieuczciwych praktykach biznesowych już nie wspomnę. Przyczyna tkwi oczywiście w samych Żydach, którzy mają coś takiego w swym charakterze, że nie lubiły ich na przestrzeni wieków prawie wszystkie nacje europejskie, a jest to przede wszystkim ich poczucie wyższości w stosunku do innych narodów i ras, to ich przekonanie, że są oni ponad prawem, jako że są oni wybrańcami swojego plemiennego bożka Jehowy (wł. JHWH, jako że hebrajski jest tak prymitywny, że nie zna on zapisu samogłosek). Tak – nie prześladuje się ludzi miłych, sympatycznych, uczynnych, empatycznych. Być może nie dotyczy to wszystkich Żydów, ale ja jeszcze nie spotkałem Żyda, który nie byłyby rasistą, który by nie gardził nie-Żydami czyli gojami (goim). Niestety, ale Żydami byli największe skurwysyny, których znałem. Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że moje osobiste spostrzeżenia nie są zapewne reprezentatywne dla całej populacji Żydów, ale też nie spotkałem jeszcze nie-Żyda, który by się dobrze o Żydach wyrażał. A żyję już dobrze ponad pół wieku i mieszkałem oraz pracowałem na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.

 136. Kochan
  Pomyśl trochę. Syjonizm jest typową ideologią rasistowską, głoszącą przewagę rasy żydowskiej nad innymi rasami człowieka, a więc antysyjonizm jest ruchem z definicji antyrasistowskim. Jestem więc dumny z tego, że jestem antysyjonistą, czyli inaczej przeciwnikiem rasizmu, nie ważne, ze w tym przypadku żydowskiego rasizmu.
  Jestem także przeciwnikiem cenzury. To oznacza, że każda wypowiedz, w tym naruszająca prawo, powinna być ogłoszona bez zmian w ramach wolności słowa, ale osoba ogłaszająca publicznie swoje niezgodne z prawem deklaracje (np. zniesławiające), powinna być pociągnięta do sądowej odpowiedzialności za swoje deklaracje naruszające prawo.
  Uważam także, że masz pełne prawo głosić swoje poglądy, niezależnie od tego, jakie one są, ale kiedy zaczynasz przy tym zniesławiać innych ludzi, to musisz ponieść za to pełne konsekwencje. Twoja wolność kończy się bowiem wtedy, kiedy narusza ona moją wolność, także wolność od bycia zniesławianym

 137. Mam prawo wyrażać kontrowersyjne opinie na temat S. Hawkinga, który był przecież osobą publiczną. To nie była zresztą z mojej strony prowokacja, a tylko napisanie prawdy o tym, że zachodnia machina marketingowa, w celu maksymalizacji zysków, od lat nieetycznie wykorzystywała niepełnosprawne ciało S. Hawkinga do swoich partykularnych celów. Piszę tu wyraźnie „ciało”, gdyż umysłowo S. Hawking nie funkcjonował w ogóle już od wielu lat. Trudno sobie zresztą wyobrazić, aby ktoś z tak zawansowanym paraliżem – chorobą, która odebrała mu możliwość nie tylko mówienia, ale też i pisania, bylby w stanie przekazać coś więcej niż tylko elementarne informacje na temat swoich bieżących fizjologicznych potrzeb. Wiem to z nieformalnych rozmów z brytyjskimi naukowcami, którzy ze względu na swoją karierę naukową, obawiają się mówić o tym głośno, jako iż ten cyrk medialny dokoła ciała S. Hawkinga włączyły się naprawdę duże pieniądze, a one przecież rządzą tzw. Zachodem, a więc i UK. Niestety, ale współczesny kapitalizm, w swej fazie schyłkowej, nie cofa się nawet przed bezczeszczeniem ciała człowieka, który nie jest w stanie wyrazić swojego sprzeciwu, jako że zatracił on zdolność do komunikowana się z otoczeniem. Ciało S. Hawkinga było długimi latami sztucznie utrzymywane przy życiu, aby zarobić ile się tylko da na tej otoczce niezdrowej sensacji dookoła S. Hawkinga, niegdyś wielce obiecującego naukowca, który jednak od dziesiątek lat nie był zdolny do jakiekolwiek pracy czy to fizycznej czy też umysłowej, a szczególnie zaś nie był on od wielu lat zdolny do pracy twórczej. Smutne to jest , a jeszcze smutniejsze jest to, że nikt z otoczenia S. Hawkinga nie miał odwagi stać się tzw. whistleblower’em czyli sygnalistą.
  LK

 138. Syjonizm (od nazwy wzgórza Syjon w Jerozolimie, na którym stała Świątynia Jerozolimska) jest to nacjonalistyczno-faszystowski ruch polityczny i społeczny, dążący do odtworzenia tzw. żydowskiej siedziby narodowej na terenach starożytnego Izraela, będących w okresie międzywojennym mandatem Wielkiej Brytanii (Brytyjski Mandat Palestyny). Syjonizm od początku był przedmiotem krytyki zarówno ze strony niektórych ruchów żydowskich, jak i nieżydowskich. Zasadniczy konflikt, nierozstrzygnięty do dziś, trwa między syjonizmem a palestyńskim ruchem narodowym.
  Znaczna grupa syjonistów pod przywództwem Ze’ewa Żabotyńskiego opowiadała się za wywieraniem nacisku na Wielką Brytanię, aby zezwoliła ona na masową emigrację Żydów do Palestyny i utworzenie tam żydowskiej armii. Zgodnie z tymi planami, oddziały te miały zmusić miejscową arabską populację do zaakceptowania napływu żydowskiej ludności i pogłębiać brytyjskie wpływy w regionie. Socjaliści postrzegali więc syjonizm jako nurt wzorowany na faszyzmie. Był on także szczególnie znienawidzony przez palestyńską ludność arabską. Po powstaniu arabskim w 1929 w Palestynie władze brytyjskie zabroniły Żabotyńskiemu wjazdu na teren mandatu.
  Syjonizm jest często krytykowany. Jego przeciwnicy wywodzą się z różnych środowisk – są nimi zarówno palestyńscy, jak i żydowscy antysyjoniści. Najbardziej rozpowszechnione jest stanowisko opozycyjne wobec tej ideologii pośród Palestyńczyków i innych Arabów. Większość ludności świata postrzega Izrael jako podmiot okupujący terytorium Palestyny. Większość ludności świata przeciwstawiała się utworzeniu Izraela w 1948 i krytykuje ruch syjonistyczny także po powstaniu tego państwa. Sprzeciw wobec tej ideologii zasadza się także na kwestiach demograficznych – zwraca się tu uwagę na los co najmniej 700 tysięcy arabskich uchodźców, jak również na brutalność izraelskiej, de facto faszystowskiej okupacji, będącej wynikiem realizacji syjonistycznej, typowo rasistowskiej koncepcji żydowskiego państwa. Krytycy syjonizmu, tacy jak Joseph Massad podkreślają, że jest on formą rasizmu, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę działania władz Izraela, takie jak realizacja tzw. prawa do powrotu (umożliwiającego każdemu Żydowi przyjazd do Izraela i osiedlenie się tam) oraz na prowadzoną przez Izrael politykę de facto apartheidu.
  Podczas gdy większość społeczności żydowskich jest niestety nastawiona prosyjonistycznie, czyli rasistowsko, to niektóre niewielkie grupy liberalne bądź ortodoksyjne (takie jak np. Neturei Karta) sprzeciwiają się jednak syjonizmowi. Inne niesyjonistyczne ruchy, takie jak np. kanaanici pod przywództwem poety Yonatana Ratosha, postulowały w latach 30. i 40. XX wieku, aby „izraelskość” była nową, panetniczną narodowością. Na podobnych założeniach opiera się nowoczesny ruch znany jako postsyjonizm, który postuluje zarzucenie koncepcji „państwa żydowskiego” i zastąpienie jej ideą państwa wszystkich jego obywateli. Inne propozycje postsyjonistyczne mówią o utworzeniu państwa dwóch narodowości, gdzie Żydzi i Arabowie żyliby obok siebie, ciesząc się identyczną autonomią, podobnie jak jest w Belgii z Walonami i Flamandami (na podstawie Wikipedii).

 139. Naprawdę więc nic nie poradzę na to, że syjonizm jest odmianą rasizmu i że miejsce syjonistów jest w owym wirtualnym Syjamie (Syjamczycy czyli Tajowie wolą przecież mieszkać w Tajlandii). Z kolei zbitka pojęciowa „ideologia komunizmu w wydaniu czarnosecinnym” ma tyle sensu co tzw. żydokomuna – to są bowiem typowe oksymorony, jako że komunizm jest ruchem z definicji postępowym zaś czarnosecynizm jest ruchem z definicji wstecznym oraz ponieważ Żydzi są z definicji egoistami a komuna oznacza z definicji altruizm.

 140. Kochan
  Tak, zgodnie z definicją art. 212 § 1 Kodeksu karnego zniesławienie polega na pomawianiu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Zniesławienie MUSI ODNOSIĆ SIĘ DO POSTĘPOWANIA (np. głosimy, że pan X prowadzi bardzo niemoralne życie) lub WŁAŚCIWOŚCI (np. ogłaszamy, że pan Y jest narkomanem).” Ponadto, zniesławienie traci swój znaczenie, jeśli podawane postępowanie zniesławiające jest zgodne z prawdą. Musisz więc udowodnić przed sądem, że ja jestem:
  1. „Ubekiem” – co prawda UB nie ma od lat, ale byli funkcjonariusze UB są wciąż wśród nas, a więc sformułowanie „jesteś doskonałym przykładem sfilcowanego ubeka” ma wyraźne cechy zniesławienia.
  2. „Paranoikiem wygłaszającym ‘paranoiczne brednie’” – tu wyraźnie stwierdzasz, że ja jestem paranoikiem, czyli osobą chorą psychicznie, a to ma już charakter zniesławienia.
  3. „Wyleniałym szerlockiem naukowym”, co ma też wyraźnie charakter obelżywy, a wiec też i zniesławiający, szczególnie w kontekście mojego zawodu – wyuczonego i uprawianego.
  4. „Reprezentantem ‘sowieckiej chujni powojennej’” co samo w sobie jest wyrażeniem obraźliwym i rasistowskim oraz w kontekście użytym przez ciebie jest wyraźnie zniesławiające mnie, jako że wyraźnie dajesz w swym wpisie do zrozumienia, ze jestem zwolennikiem/przedstawicielem owej „sowieckiej chujni powojennej”.
  5. „Komuszym ‘yntelektualistą’”, co też jest wysoce obraźliwe i zniesławiające; czy wyzywasz także Niemców, którzy studiowali na niemieckich uniwersytetach w okresie III Rzeszy, czyli latach 1933-1945, od „nazistowskich yntelektualistów’”?
  6.” Osobnikiem z francowatą naturą” i „oszołomem”, które to określenia są też wysoce obraźliwe i zniesławiające.
  7. „Prawicowo-narodowym kretynem”, nie ważne czy bezpośrednio czy też porównując mnie do powyższych.
  8. „Świnią” – stwierdzenie „zachowujesz się jak świnia”, jest bowiem tak samo obraźliwe i zniesławiające jak stwierdzenie „jesteś świnią”, ponieważ coś czy ktoś, co/kto się zachowuje jak świnia, jest z definicji świnią – „a rose by any other name”.
  9. „Wariatem” – nazwanie kogoś wariatem jest bowiem wysoce obraźliwe i zniesławiające, szczególnie, że obecnie w nauce nie stosuje się pojęcia „wariat”, jako iż jest ono wysoce obraźliwe i dyskryminujące.
  NA KONIEC – Prokuratura działa wolno, ale działa coraz skuteczniej. A ponieważ „Polityka” jest obecnie na celowniku prokuratury…

 141. Panie Chaciński,
  Jaką ma pan satysfakcję z tego, że Rafał Kochan zamienił pański blog w kloakę? Dlaczego toleruje pan, a nawet i zachęca do naruszania prawa na pańskim blogu? Przypominam, że to jest niekulturalne, nieetyczne i niezgodne z prawem. Wstyd też, że reklamuje pan takie hasła jak „Fuck the Bastards, Let Us Destroy the People, The Band of Endless Noise”, czyli „Pierdolić drani (dosłownie „bękartów”), Pozwólcie nam zniszczyć ludzi, Zespół nieskończonego hałasu”.
  Niestety, to już nie jest ta sama „Polityka” jaką pamiętam z czasów, kiedy redagował ją Mieczysław Rakowski. 🙁 Dawniej „Polityka” podnosiła poziom dyskusji, a dziś obniża jej poziom, schodząc na poziom tak niski, że wstydziłby się go nawet najbardziej znany „brukowiec” z czasów PRL-u, czyli „Express Wieczorny”, że o innych ówczesnych periodykach już nie wspomnę. I pomyśleć, że polska prawica a nawet i liberalne centrum przedstawiają dziś czasy PRL-u jako „dyktaturę ciemniaków”. Przecież dyktaturę ciemniaków, najniższych gustów i wręcz chamstwa, to mamy w Polsce tak naprawdę dopiero od roku 1989, czyli od zwycięstwa tzw. eposu solidarnościowego, który przyniósł Polsce i Polakom ofensywę ciemnoty, wstecznictwa, klerykalizmu i schlebiania najniższym gustom, a to wszystko w imię schlebiania bożkowi mamonie. 🙁

 142. Wszystkich poddanych (tzw. obywateli – od obywania się) trzeba trzymać krótko. Anglo-Australijczyków zaś szczególnie, gdyż inaczej, to zaraz by oni wybili wszystkich osobników nieanglosaskiego pochodzenia – wprawę osiągnęli w tym „rzemiośle” na Aborygenach. Cały tzw. Zachód to jest przecież klasyczna wręcz plutokracja przechodząca w ochlokrację, jako że zachodnie elity władzy to na ogół jest najgorsza hołota. Oczywiście, prawdziwej demokracji nie ma, nie było i raczej nigdy nie będzie w Chinach czy Rosji, ale tam się nikt z tym nie kryje, jako że te kraje mają inne tradycje kulturalne i nie są więc tak zakłamane jak tzw. Zachód z USA i Izraelem na cele. Poza tym, to Chiny i Rosja są za duże, by tam wprowadzić zachodni system władzy – zobaczmy jaki burdel jest w Indiach, gdzie bezmyślnie przyjęto brytyjski model polityczny.

 143. Co do sankcji wobec Rosji, to odpowiedzią na nie są sankcje ze strony Rosji. Anglię ze Szkocją, Walią i Irlandią można zaś łatwo zagłodzić, blokując ją od strony morza, powietrza i wjazdów do Eurotunelu. Rosja każdą blokadę zaś przetrzyma, a Chiny też.

css.php